معاونت دانشجویی و جوانان

دانشجویی و جوانان

معاونت دانشجویی و جوانان سازمان جوانان هلال احمر یکی از مهم ترین معاونت های این سازمان محسوب می شود. اعضای سازمان پس از گذراندن دوران دانش آموزی در مدارس در قالب کانون های مختلف این معاونت به فعالیت خود تا سن ۲۹ سالگی ادامه می دهند.

این معاونت از اداره های دانشجویی و طلاب، اداره تربیت بدنی، اداره جوانان و روستایی و اداره اردوها و مسابقات تشکیل شده است که کانون ها در زیرشاخه همین ادارات فعالیت می کنند. از طرفی در چند سال اخیر بیش از پیش بر فعالیت اعضا و تشکیل ساختاری که تحت نظر اعضا هدایت شود تاکید شده است و به همین خاطر کانون ها بیش از گذشته فعال شدند و اعضای آنها فعالیت بیشتری داشتند.

ساختار کانونی در معاونت دانشجویی و جوانان

کانون‌های‌ سازمان جوانان هلال‌احمر تشکلی غیرسیاسی و غیردولتی هستند که برای تلاش به منظور تسکین آلام‌بشری، تأمین احترام انسان‌ها، کوشش در برقراری دوستی و صلح پایدار در میان ملت‌ها و همچنین حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها در قالب ضوابط آیین‌نامه های مربوطه به‌منظور تحقق اهداف سازمان در مراکز امور جوانان هلال‌احمر، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی، حوزه‌ها و مدارس علمیه، مدارس،  مهدکودکها و روستاهای کشور تأسیس می‌شود.

این کانون ها برای جوانان فضایی دوستانه فراهم می‌کنند که بتوانند ایده‌هایشان را به اجرا درآورند و کار گروهی، ارتباطات اجتماعی، همکاری و مدیریت را تجربه کنند، خودشان را محک بزنند، نقاط قوت و ضعفشان را بشناسند و توانایی‌های اجتماعی‌شان را ارتقا بدهند. در کنار همه این ها کانون‌ها با نگاه بشردوستانه و کار داوطلبانه نقش مهمی در حل مشکلات دانشجویی، روستایی و گروه‌های دیگر دارند.