معاونت دانش آموزی

معاونت دانش آموزی سازمان جوانان

معاونت دانش آموزی، یکی از بخش های اصلی سازمان جوانان هلال احمر است. فعالیت کوچکترین اعضای سازمان جوانان، یعنی کودکان ۵ ساله در این معاونت شکل می گیرد و اعضای دانش آموز نیز در این بخش، قرار می گیرند. با این تقسیم بندی، دو کانون غنچه های هلال و کانون دانش آموزی در معاونت پیش دبستانی و دانش آموزی، طبقه بندی می شوند. به لحاظ ساختار تشکیلاتی نیز، معاونت دانش آموزی شامل سه اداره پیش دبستانی، دانش آموزی و جذب و سازماندهی می شود و براساس محور اصلی فعالیت های سازمان جوانان، یعنی توجه به آموزش اعضا، در این معاونت برنامه ها و طرح های مختلفی برای آموزش کودکان و نوجوانان و آشنایی آنها با اهداف جمعیت هلال احمر انجام می شود. همچنین اداره تازه احیا شده جذب و سازماندهی، برای تمام افراد ۵ تا ۲۹ ساله در این معاونت فعالیت می نماید.

ساختار تشکیلاتی

اداره پیش دبستانی:

اداره پیش دبستانی با برنامه ریزی و انجام امور مربوط به کانون غنچه های هلال، فعالیت های این بخش را ساماندهی می کند.

اداره دانش آموزی:

هرگونه فعالیت دانش آموزان از جمله اقدامات بشردوستانه و آموزش مهارت های امدادی در سازمان جوانان به اداره دانش آموزی مربوط می شود. کانون های دانش آموزی و مجتمع های دانش آموزی در زیرمجموعه این اداره قرار گرفته و ساماندهی می شوند.

اداره جذب و سازماندهی:

کار اداره جذب و سازماندهی در ۵ محور فراخوان عضویت، جذب اعضا، سازماندهی، هویت بخشی و نگهداری طبقه بندی می شود. افراد پس از ثبت اطلاعات شخصی، آموزشی و سوابق خود در سایت سازمان جوانان، وارد مرحله ثبت نام می شوند و اطلاعات آنها بررسی می شود. کار بررسی در سطح شعبه، استان و ستاد انجام شده و پس از تایید نهایی کارت عضویت برای آنها صادر می شود و به عنوان عضو سازمان جوانان شناخته خواهند شد. اما براساس همین اطلاعات، اعضا رتبه بندی می شوند و با درنظر گرفتن همه این موارد، تسهیلات رفاهی به آنها تعلق می گیرد.

کانون غنچه های هلال

آشنایی بچه ها با اهداف انسان دوستانه هلال احمر، از جمله رویکردهای اصلی سازمان جوانان است. از این رو راه اندازی ۳ هزار کانون غنچه های هلال در مهدهای کودک فرصت مناسبی است تا بچه ها ضمن حضور در کنار سایر همسالان، آموزش های موردنظر را فرا گیرند. از سال گذشته کانون غنچه های هلال به مراکز پیش دبستانی هم وارد شد تا دامنه این فعالیت ها گسترده تر شود. بر این اساس ایجاد ۵۰۰ کانون غنچه های هلال در مراکز پیش دبستانی در دستور کار قرار گرفت.

کانون های فراگیر غنچه های هلال

این کانون ها برای ورود کودکانی از سنین ۵ تا ۷ ساله در مناطق محروم در نظر گرفته شده است. به این شکل کودکانی که در هیچ مهدکودکی یا مرکز پیش دبستانی نیستند، بسته های آموزشی شامل مطالبی به صورت تصویری، صوتی و بازی های فکری متنوع در خصوص آشنایی آن ها با اهداف، اصول و فعالیت های هلال احمر را دریافت کرده و در صورت تمایل، به عضویت کانون فراگیر غنچه های هلال سازمان در می‌آیند.

ساختار این کانون ها به گونه ای است که در هراستان یک کانون در مرکز استان برای عضویت کودکانی که واجد شرایط هستند، تشکیل می شود.

کانون دانش آموزی

هدف از تشکیل کانون های دانش آموزی، تربیت و آموزش دانش آموزان برای خدمات مختلف اجتماعی و حتی خدمات امدادی است. در این کانون ها دانش آموزان در محیطی صمیمانه کمک های اولیه را فرا می گیرند تا در زمان حوادث و بلایا به دیگران کمک کنند. این کانون ها با همکاری سازمان جوانان و وزارت آموزش و پرورش ایجاد می شوند تا دانش آموزان پس از ثبت نام در کانون های مدارس خود، به عنوان اعضای سازمان جوانان فعالیت هایی متنوع انجام دهند. در حال حاضر حدود ۸ هزار کانون دانش آموزی در سراسر کشور وجود دارد.

مجتمع های دانش آموزی

مجتمع های آموزشی هلال احمر فضایی مناسب برای پرورش استعدادهاست. در این مجتمع ها دانش آموزان ضمن تحصیل دروس آموزشی با شرکت در دوره های مختلف آموزشی، مذهبی، مهارت های امدادی، بشردوستانه و نحوه ارائه خدمات عام المنفعه را به صورت تئوری و عملی توسط مربیان استانی فرا می گیرند. دانش آموزان در این مجتمع های دانش آموزی خدماتی از جمله اقامت، پذیرایی، خوابگاه و امور فرهنگی و تفریحی را دریافت می کنند و در همان شهر به دبیرستان می روند.

آن ها علاوه بر تحصیل علم و انجام فعالیت های بشردوستانه، دوره های آموزشی عمومی و تخصصی امداد را می گذرانند و به عنوان امدادگر بومی در زمان بروز حوادث به مردم مناطق کمتر برخوردار خدمت رسانی می کنند.

در گذشته ۷۸ مجتمع دانش آموزی در سراسر کشور وجود داشت اما با بهبود خدمات رسانی در سال های اخیر، تعداد مجتمع ها به ۱۵ مرکز کاهش یافت که این ها در ۵ استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان، گیلان و چهارمحال و بختیاری، فعال هستند.