معاونت منابع انسانی و پشتیبانی

اداره های «منابع انسانی»، «پشتیبانی» و « فناوری اطلاعات» از ادارات زیر مجموعه این معاونت است. از جمله فعالیت های این معاونت می توان به مدیریت اردوگاه های سازمان از جمله اردوگاه مهر بندرانزلی که مستقیما توسط این معاونت مدیریت می شود اشاره کرد.

اماکن فرهنگی، هنری و ورزشی سازمان

سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر به‌منظور ارتقاء جاذبه برای جوانان عضو و اجرای برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی و امدادی خود اماکنی چون کتابخانه، مجموعه ورزشی، سینما و… را در اختیار دارد.

رویکرد کلی سازمان در قبال افزایش بهره‌وری و توسعه کمی و کیفی این اماکن، بهره‌گیری از مشارکت بخش‌های دولتی و غیردولتی فعال در این حوزه است، به‌گونه‌ای که با انعقاد تفاهمنامه‌های

جداگانه‌ای با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مؤسسه سینمایی شهر و… در سال ۹۳، سعی در ارتقا بخشیدن به کیفیت ارائه خدمات در سینماها، کتابخانه‌ها، مجموعه‌های ورزشی و… داشت.

رویکرد سازمان نسبت به توسعه اردوگاه‌ها، ایجاد اردوگاه‌های آموزشی- تخصصی جدید درون و برون کشور و تجهیز و تخصصی‌سازی اردوگاه‌های موجود در کشور است.

در این راستا در سال ۱۳۹۳ اردوگاه مهر بندرانزلی تجهیز و تخصصی‌سازی شد.

اصلاح ساختارها، بهبود روشها و توسعه منابع انسانی

از زمان شکل‌گیری سازمان جوانان هلال‌احمر به‌صورت سازمانی مستقل، فعالیت‌های سازمان براساس ساختار تشکیلاتی مصوب هیأت اجرایی، در سه حوزه (معاونت): جذب و سازماندهی، آموزشی- پژوهشی و فرهنگی و امور اجتماعی متمرکز شده بود. علاوه بر این سازمان جوانان از یک اداره کل امور عمومی و خزانه‌دار و عامل ذیحساب نیز برخوردار بود.

با هدف اصلاح ساختار و نیز اتحاد و یکپارچگی در مدیریت شاخه‌های مختلف سازمان جوانان، سه معاونت پیش‌دبستانی و دانش‌آموزی، دانشجویی و جوانان، پشتیبانی و برنامه‌ریزی و خزانه‌داری و ذیحساب به‌جای ساختار قبلی در اواخر سال ۸۸ تأسیس شد.

اما در سال ۹۳ تغییرات تازه ای اعمال شد تا گسستگی به طور کامل از بین برود و با یکپارچگی و نظم هدف اصلی و غایی سازمان جوانان هلال احمر یعنی تربیت، آموزش، ماندگاری و جذب اعضای جوان محقق شود.

بر این اساس معاونت آموزش و پژوهش در سازمان جوانان هلال احمر تشکیل شد تا در ابتدا هدف آموزشی در پیش گرفته شود. اداره جذب و ساماندهی که پیش تر منحل شده بود به چارت و زیرمجموعه معاونت دانش آموزی اضافه شد تا با ایجاد سامانه عضویت اعضا گامی بلند در جهت جذب بیشتر جوانان برداشته شود. در ادامه اداره تربیت بدنی نیز احیا شد اداره ای که پیش تر منحل شده بود. این اداره نیز در جهت ماندگاری جوانان و همچنین جذب بیشتر اعضا احیا شد.

نیروی انسانی

ستاد مرکزی سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر، با در اختیار داشتن نیروهای علمی و تجربی به‌عنوان محور و قلب تپنده سازمان، در جهت ساماندهی فعالیت‌های کلیه معاونت‌های امور جوانان استان‌های سراسر کشور فعالیت می‌کند.

 حمایت‌های اجتماعی از کارکنان

برای تأمین رفاه اجتماعی کارکنان، سازمان جوانان هلال‌احمر برخی از فعالیت‌های خود را برای کارکنان و خانواده‌های آنها مختص کرده است از جمله:

  •   برقراری اردوهای تابستانی برای فرزندان کارکنان
  •   انعقاد قرارداد ورزشی مسابقات فوتبال
  •   تهیه بلیت‌های اماکن ورزشی
  •   اماکن فرهنگی
  •  امکان استفاده کارکنان از امکانات باشگاه بدنسازی جمعیت