معرفی و تاریخچه سازمان جوانان جمعیت هلال احمر

تاریخچه تشکیل سازمان جوانان جمعیت هلال احمر

در ایران در اولین اساسنامه جمعیت شیر و خورشید سرخ در سال ۱۳۱۳ (ه.ش) به مسئله جوانان اشاره و برای تشکیلات آن نظامنامه مخصوص در نظر گرفته شد. (فصل۳، ماده ۶۳ و ۶۴)

سازمان جوانان جمعیت شیر و خورشید سرخ عملاً در آبان ماه سال ۱۳۲۶(ه.ش) بنا به درخواست جمعیت وقت و تصویب اساسنامه آن با همکاری وزارت فرهنگ و هنر (آموزش و پرورش) تأسیس شد.

با توجه به گسترش فعالیت های مربوط به جوانان در سطح دانشگاه ها و تشکیل گروه های امدادی از جوانان داوطلب در سراسر کشور و عدم پیش بینی لازم در اساسنامه (مصوب سال ۱۳۲۶ ه.ش) در خصوص نحوه جذب و به کارگیری این بخش فعال از جوانان این مهم موجب صلاح و تغییر اساسنامه در سال های ۱۳۴۵ و ۱۳۴۶ شد.

به دنبال تجدید نظر در اساسنامه و به منظور گسترش فعالیت های جوانان عضو جمعیت، مرکزی با عنوان خانه جوانان در سال ۱۳۴۸ (ه.ش) به عنوان مکمل فعالیت جمعیت در ارتباط با جوانان و زیر نظر سازمان جوانان شیر و خورشید سابق تأسیس شد.

اولین خانه جوانان در خرمشهر شروع به فعالیت نمود و تعداد این خانه ها در سال ۱۳۵۱ به ۱۰ واحد، در سال ۱۳۵۳ به ۱۳ واحد و در سال ۱۳۵۷ به ۲۰ واحد افزایش یافت که شامل شهرهای خرمشهر، آبادان، کرمانشاه، قم، همدان، مهاباد، شمیران، میانه، مراغه، رشت، تبریز، ارومیه، مرند، شبستر، بابل، ساری، بجنورد، سمنان، شاهرود و بوشهر بود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، خانه های جوانان هلال احمر با وظایف مشخص و تهیه دستور العمل اجرایی که در تاریخ ۲ مرداد ماه ۱۳۶۰ به امضاء سرپرست جمعیت وقت هلال احمر و قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در جمعیت رسیده بود به کار خود ادامه دادند. در فروردین سال ۱۳۶۱ بنا به تصویب هیأت اجرایی جمعیت، خانه های جوانان به مراکز پرورش اسلامی تغییر نام یافت و از خرداد ماه سال ۱۳۶۱ بناب بر مصوبه دیگری از هیأت اجرایی جمعیت، مراکز پرورش اسلامی به سصورت مستقل تحت عنوان سرپرستی مراکز پرورش اسلامی جوانان هلال احمر به عنوان زیرکجموعه ای از معاونت خدمات اجتماعی به کار خود ادامه دادند.

در سال ۱۳۷۳ با تصویب هیأت اجرایی سرپرستی اداره کل مراکز پرورش اسلامی جوانان از معاونت خدمات اجتماعی جدا شد و مستقلاً به سطح معاونت با عنوان معاونت فرهنگی ارتقاء یافت.

در سال ۱۳۷۸ با تغییر تشکیلات جمعیت، معاونت فرهنگی و سازمان جوانان درهم ادغام شد و تحت عنوان سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به فعالیت پرداخت. لازم به تذکر است که هر چند عنوان سازمان جوانان جمعیت هلال احمر حفظ شده است ولی در تشکیلات جدید اعضا صرفاً منحصر به دانش آموزان نیستند و نوع تشکیلات و فعالیت ها نیز به صورت ذیل تغییر کرده است.

معرفی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر

سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، در راستای اجرای بند ۷ از ماده ۳ اساسنامه  جمعیت هلال احمر، مصوب ۱۳۶۷٫۰۲٫۰۸ مجلس شورای اسلامی برای اداره امور جوانان جمعیت تشکیل شده است.

این سازمان از طریق فعالیت‌های بشردوستانه، آموزشی، امدادی و فرهنگی به عنوان درگاه ورودی افراد به جمعیت هلال احمر، توانمندی‌های امدادی و شاخص‌های سلامت جسمی، معنوی و اجتماعی اعضای خود را برای تربیت جوانانی توانمند با روحیه بشردوستی و نوع دوستی به کار می‌گیرد.

سازمان جوانان جمعیت هلال احمر سازمانی است که فعالیت‌های خود را براساس اصول هفتگانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر شامل: انسانیت، بی‌طرفی، بی‌غرضی، استقلال، خدمات داوطلبانه، یگانگی و جهان شمولی برنامه ریزی کرده است و بر همین اساس برای رسیدن به اهداف غایی نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر جهانی شامل: تلاش برای تسکین آلام بشری، تامین احترام انسان‌ها، برقراری دوستی، تفاهم متقابل و صلح پایدار میان ملت‌ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها تلاش خود را به کار می‌گیرد.

ساختار تشکیلاتی سازمان جوانان

این سازمان از حوزه ریاست و چهار معاونت دانشجویی و جوانان، دانش آموزی، آموزش و پژوهش، پشتیبانی و منابع انسانی و خزانه داری تشکیل شده است. اعضای سازمان نیز برحسب سن و تحصیلات در تشکیلات «کانونی» سازماندهی می شوند.

حوزه ریاست

رئیس سازمان جوانان هلال احمر با تایید دبیرکل جمعیت هلال احمر توسط رییس این جمعیت منصوب می شود و مسئولیت اداره این سازمان را بر عهده دارد.

معاونت دانشجویی و جوانان

معاونت دانشجویی و جوانان از اداره های «دانشجویی و طلاب»، «جوانان و روستایی»، «تربیت بدنی» و «اردو ها و مسابقات» تشکیل شده است. همچنین اعضا در این معاونت در کانون‌های «جوانان»، «دانشجویی»، «طلاب و علوم دینی»، «روستایی» و «عشایری» فعالیت می‌کنند.

از جمله مهمترین طرح ها و برنامه های این معاونت می توان به «طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی»، «مسابقات سراسری قرآن»، «رفاقت مهر»، «المپیاد فرهنگی – ورزشی»، «اردوهای تابستانی نشاط و امید»، «سامانه حرکت های امدادی و بشروستانه(سحاب)»، «حیات دوباره»، «حمایت های اجتماعی و روانی پس از بلایا»، «کاروان های نیکوکاری» و «کنگره های علمی – امدادی» اشاره کرد.

معاونت دانش آموزی

معاونت دانش آموزی سازمان جوانان هلال احمر از اداره های «جذب و سازماندهی»، «پیش دبستانی» و «دانش آموزی» تشکیل شده است.

در این معاونت که سیاست گذاری بر روی فعالیت ها در رده سنی دانش آموزان مدارس و پیش دبستانی‌ها را برعهده دارد، اعضا در قالب کانون‌های «دانش آموزی» و کانون «غنچه‌های هلال» فعالیت می‌کنند.

از جمله مهمترین طرح ها و برنامه های این معاونت می توان به طرح «دانش آموز آماده در روزهای سخت(دادرس)»، «المپیاد فرهنگی، آموزشی، امدادی آماده»، «اردوهای تابستانی دوستی» و انتشار ماهنامه «ماه مهربان» برای رده سنی کودکان اشاره کرد.

معاونت منابع انسانی و پشتیبانی

این معاونت عهده دار امور نیروی انسانی سازمان و پشتیبانی از برنامه های متعدد سازمان می باشد. اداره های «منابع انسانی»، «پشتیبانی» و « فناوری اطلاعات» از ادارات زیر مجموعه این معاونت می باشد.

از دیگر فعالیت های این معاونت می توان به مدیریت اردوگاه های سازمان اشاره کرد. در حال حاضر دو اردوگاه مهر بندرانزلی و شاخه زیتون منجیل مستقیما توسط این معاونت مدیریت می شود و یک اردوگاه خارج از کشور (تاجیکستان) و ۸ اردوگاه داخل کشور سازمان تحت نظارت غیر مستقیم این معاونت است.

اداره روابط عمومی

اداره روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر نیز وظیفه انتشار و انعکاس اخبار و فعالیت های سازمان را از طریق وب سایت سازمان، «شبکه اجتماعی ماه نو»، ماهنامه فرهنگی، امدادی و بشردوستانه «ماه نو» بر عهده دارد.

انتشار بروشور، کتاب، فیلم، کلیپ و سایر محصولات و همچنین استفاده از فناوری های نوین ارتباطی و اطلاعاتی در جهت ترویج فعاالیت های سازمان از دیگر برنامه های این اداره است.

حوزه آموزش و پژوهش

حوزه آموزش و پژوهش سازمان جوانان هلال احمر نیز در سال ۹۲ احیا شده است. در این حوزه ساختار کانونی وجود ندارد اما برنامه ریزی‌های آموزشی کانون‌های سازمان و همچنین طرح‌های آموزشی متنوعی به صورت مرحله‌ای و متوالی در این حوزه انجام می‌شود. در سال گذشته بیشترین و مهم‌ترین هدف سازمان جوانان آموزش اعضا و رویکرد آموزشی در اجرای تمامی برنامه‌های سازمان جوانان هلال احمر مدنظر قرار گرفت.

2 دیدگاه برای این نوشته ارسال شده است

شما هم نظر خود را ارسال کنید