اصول و اهداف جمعیت هلال احمر

اصول هفتگانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر

Fundamental Principles of International Red Cross & Red Crescent Movement

 peace2

 

اصول و ارزش‌های سازمان جوانان هلال‌احمر در چارچوب اصول و ارزش‌های جمعیت هلال‌احمر جمهوری‌اسلامی‌ایران و با رویکرد خود‌شناسی و خدامحوری عبارتند از:

اصول بنیادین نهضت بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر

۱. انسانیت و بشردوستی Humanity

پیام: نهضت بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر که‌زاده آرزوی انسان برای یاری‌رسانی بی‌طرفانه به زخمیان آوردگاه‌ها بوده است، امروزه می‌کوشد در ظرفیت ملی و بین‌المللی خود از آلام انسان‌ها در هر جا پیشگیری کرده و یا از آن بکاهد و هدف آن محافظت از جان و سلامتی بشر و تضمین کرامت اوست. نهضت، درک متقابل، دوستی، همکاری و صلح پایدار در میان ملت‌ها ترویج می‌دهد.

۲. بی‌غرضی Impartiality

پیام: نهضت هیچگونه جهت‌گیری نسبت به ملیت،‌نژاد و عقیده مذهبی یا سیاسی ندارد و تلاش می‌ کند تا با توجه به نیاز افراد، رنج آن‌ها را التیام بخشد و در انجام این کار موارد حاد و حیاتی‌تر را در اولویت قرار دهد.

۳. بی‌طرفی Neutrality

پیام: نهضت در درگیری‌ها، کشمکش‌های جنگی و سیاسی از هیچ طرف خصومت جانبداری نمی‌کند و برای حفظ اعتماد عمومی هیچگاه در تضادهای سیاسی، نژادی، مذهبی یا ایدئولوژیکی وارد نمی‌شود.

۴. عدم وابستگی و استقلال Independence

پیام: هر جمعیت ملی ضمن آنکه معین دولت در فعالیت‌های بشردوستانه در چارچوب قوانین کشور خود می‌باشد، می‌بایست همواره استقلال خود را حفظ و طبق اصول نهضت عمل کند.

۵. خدمات داوطلبانه Voluntary service

پیام: خدمت در نهضت داوطلبانه است و در هیچ شرایطی سودآوری مشوق آن نخواهد بود. رضایت خداوند و خشنودی مردم تنها پاداش و سود این خدمت است.

۶. وحدت و یگانگی Unity

پیام: در هر کشور تنها یک جمعیت صلیب‌سرخ یا هلال‌احمر می‌تواند وجود داشته باشد. این جمعیت و سازمان‌های آن برای استفاده عموم مردم است و باید فعالیت‌های بشردوستانه خود را در سراسر سرزمین خود انجام دهد.

۷. جهان شمولی Universality

پیام: همه جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر در نهضت بین‌المللی از جایگاهی برابر برخوردارند و مسئولیت‌ها و وظایف مشترکی در کمک به یکدیگر دارند و اهداف و فعالیت‌های آن‌ها در سراسر دنیا قابل گسترش است.

 

اهداف:

۱-هدف اصلی فدراسیون بین المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر

الهام بخشی، ترغیب، تسهیل و ترویج کلیه فعالیت‌های بشردوستانه جمعیت‌های ملی در هر زمان به منظور پیشگیری و کاهش آلام بشری و در نتیجه کمک به حفظ و اشاعه کرامت انسانی و صلح در جهان

۲- اهداف چهارگانه صلیب سرخ  جهانی و جمعیت هلال احمر:

  • تلاش برای تسکین آلام بشری
  • تامین احترام انسان‌ها
  • حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها
  • کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم متقابل و صلح پایدار میان ملت‌ها

شما هم نظر خود را ارسال کنید