ارزش های سازمانی

ارزش­های سازمان جوانان هلال ­احمر

  1. اخلاق محوری

پیام ارزش: هوش ­اخلاقی، توانایی درک درست از نادرست است. این عبارت به معنای برخوردار بودن از عقاید اخلاقی راسخ و قوی و عمل­ کردن به آن­هاست؛ به گونه­ ای که فرد به شیوه ه­ای صحیح و محترمانه رفتار کند. این استعداد فوق­ العاده، دربردارنده ابعاد ضروری از زندگی از جمله توانایی تشخیص رنج افراد و خودداری از رفتار تعمدی ظالمانه، نفاق، تهمت و تعهد به صداقت، خویشتن­داری، گوش ­دادن به همه جنبه ­ها قبل از قضاوت ­کردن، پذیرش و ادراک تفاوت­ ها، همدلی ­کردن و رفتار توام با احترام و عطوفت با دیگران است. سازمان جوانان هلال­ احمر به منظور بهبود روند مناسب برنامه­ ها و تحقق اهداف بشردوستانه، فعالیت ­های خود را بر محور اخلاق، طراحی، تدوین و اجرا می ­کند.

  1. مشارکت و کار تیمی

پیام ارزش: مشارکت و کار تیمی نیروی جمعی ایجاد می­ کند. برآیند نیروی جمعی از جمع تک تک نیروها بیشتر است. هرگاه روح مشارکت و تعاون را بر ارتباطات اجتماعی خویش بدمیم، ذهن، قلب و زبان خود را به امکانات، راه حل­ها و انتخاب­های تازه گشوده ­ایم. سازمان جوانان هلال­ احمر برای پیشبرد اثربخش برنامه ­های خود بر مشارکت و کار تیمی تاکید می ­کند.

  1. پژوهش محوری، دانش­ مداری و آموزش کیفی

پیام ارزش: کارکرد تئوری­های علمی اینست که ما در جریان کار از آنها الهام بگیریم و کارمان را بهتر انجام دهیم. حرکت از تئوری به عمل مسیری است که یادگیری کیفی را ممکن می­ کند. دانش را در عمل به کار می­ گیریم، آن را به محک تجربه می­زنیم (اقدام پژوهی) و بر عمق یادگیری خود و ژرفای دانش می­ افزاییم. سازمان جوانان هلال­ احمر در جریان عمل دانش را به کار می­ برد، قدرت دانش را می­ سنجد، با پژوهش دانش را غنی ­تر می­ سازد و پیوسته یاد می ­گیرد.

  1. معیارگذاری و تعیین شاخص فعالیت­ ها

پیام ارزش: سازمان جوانان هلال­ احمر برای کسب اطمینان از اثربخشی فعالیت­ ها و برنامه­ های خود، به تعریف و تعیین شاخص­ ها اقدام می ­کند تا بتواند فعالیت ­ها و برنامه­ های خود را بر اساس آن ها ارزیابی و نظارت کند.

  1. توانمندی

پیام ارزش: سازمان جوانان هلال ­احمر با بکارگیری دانش و فناوری و ارتقای کیفیت آموزش در زمینه ایجاد ظرفیت­ هایی در زمینه کاهش آسیب پذیری از بلایا و کاهش آسیب های اجتماعی اقدام می ­کند. فعال ­سازی ظرفیت­ های وجودی انسان­ ها (جامعه محلی)، آنها را برای استفاده از ظرفیت ­های محلی در رویارویی با مسائل و بحران­ ها توانمند می­ سازد.

  1. خلاقیت و نوآوری

پیام ارزش: با توجه به ابعاد پیچیده بلایای طبیعی، آسیب ­های اجتماعی و محدودیت منابع و بروز اثرات مختلف آن در جوامع، لزوم توجه به خلاقیت و نوآوری در رویارویی با این مسائل ضروری است. سازمان جوانان هلال ­احمر بر استفاده از  روش­ های خلاق در حل مسائل و بهبود موقعیت ­ها تاکید می ­کند.

  1. فرآیندمحوری نتیجه­ گرا

پیام ارزش: فرآیند، مجموعه فعالیت­ های مرتبط و متعاملی است که با استفاده از منابع، ورودی­ ها را به خروجی ­های مورد انتظار تبدیل می­ کند. اگر فرآیند خوب مدیریت شود نتیجه خوبی هم حاصل می شود. بنابراین فرآیند محوری نتیجه­ گرا قابل اتکا تر است. سازمان جوانان هلال ­احمر بر مدیریت فرآیند محور نتیجه­ گرا تاکید می­ کند و با در نظر گرفتن فرآیند کارها، به تلاش هم، به اندازه نتیجه ارج می­ گذارد.

  1. مسئولیت­ پذیری و پاسخگویی

پیام ارزش: برخورداری از حق انتخاب، تصمیم­ گیری و اقدام مستقل مستلزم پذیرش مسئولیت و پیامدهای ناشی از اقدام است. سازمان جوانان هلال ­احمر از طریق افزایش بالندگی کارکنان و اعضا و تفویض اختیار به آنها در سطوح سازمانی، زمینه لازم را برای افزایش مسئولیت ­پذیری و پاسخگویی فراهم می­ کند.

شما هم نظر خود را ارسال کنید