رئیس اداره پیش دبستانی و مهدهای کودک سازمان جوانان هلال احمر: مسابقه ملی «پوپک قصه گو» با انتخاب برترین‌ها به کار خود پایان داد


رئیس اداره پیش دبستانی و مهدهای کودک سازمان جوانان هلال احمر از برگزاری مسابقه ملی «پوپک قصه گو» و انتخاب برگزیده‌های این جشنواره خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر، عذرا والی در خصوص جشنواره بازگویی قصه توسط کودکان برای پدربزرگ و مادر بزرگ ها اظهار داشت: کتاب ارزشمندترین دارایی بشردر طول تاریخ و آموزگار انسان در تمام دوره هاست و با کتاب انتقال فرهنگ و آموزش امکان‌پذیر می‌شود.

رئیس اداره پیش دبستانی و مهدهای کودک سازمان جوانان هلال احمر افزود: آموزش فرزندان و کودکان نسل انسان در گرو استفاده مناسب از این پدیده معجزه‌گر است و کتاب کودک، نیروی معجزه‌گری است که آرزوی بزرگِ انسانِ کوچک و توانایی و شجاعت زیستن را در او تشویق و ترغیب می‌کند.

وی تصریح کرد: بزرگسالان می‌توانند با استفاده از تجربیات و درایت خود کودکان را با فرهنگ کتابخوانی آشنا کنند و با خواندن قصه‌ها و داستان‌های مناسب، کودکان را با مفاهیم والای انسانیت و سجایای اخلاقی آشنا نمایند تا در آینده، این کودکان بتوانند دنیایی سرشار از مهربانی، احترام و صلح و دوستی را در زندگی خود تجربه کنند.

والی بیان کرد: در همین راستا سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با توجه به اهداف والای خود طرح مسابقه قصه گویی مجازی را به مناسبت 18 تیرماه «روز ملی ادبیات کودک و نوجوان» با عنوان «پوپک قصه گو» در سطح ملی، برگزارکرد.

وی خاطرنشان کرد: در این مسابقه کودکان قصه هایی را که بزرگترها برای آنها خوانده اند؛ با زبان شیرین کودکانه بازگو و والدین آنها از قصه کودکان تصویربرداری کرده و به مراکز امور جوانان استان خود ارسال کردند.

رئیس اداره پیش دبستانی و مهدهای کودک سازمان جوانان هلال احمر در خصوص اهداف این مسابقه عنوان کرد: آشنایی کودکان با جمعیت هلال احمر و صلیب سرخ، ترویج و نهادینه سازی فرهنگ صلح، دوستی و مهرورزی، ترویج و نشر اهداف بشردوستانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر با زبان کودکانه از اهداف این طرح بود.

وی همچنین آشنایی کودکان با کتاب و کتابخوانی از دیگر اهداف این طرح برشمرد و گفت: تکریم بزرگترها و ایجاد تعامل و ارتباط بیشتر بین کودکان با پدر بزرگ و مادر بزرگ ها و انتقال تجارب آنها از جمله اهداف این طرح ملی است.

وی با اشاره به شیوه اجرا نیز اظهار داشت: در ابتدا تعداد 10 قصه پیشنهادی از مجموعه قصه های آموزشی کانون غنچه های هلال که منطبق با اهداف و اصول جمعیت هلال احمر نوشته شده اند در سایت سازمان بارگذاری شد.

والی گفت: پس از این مرحله، پدربزرگ یا مادربزرگ کودکان یک قصه از 10 قصه پیشنهادی و یا هر قصه مرتبط با اهداف جمعیت هلال احمر را انتخاب و برای نوه خود تعریف کرده و کودک و نونهال نیز پس از شنیدن قصه، آن را بازگو کردند.

وی درباره شرایط شرکت کنندگان در مسابقه نیز افزود: همه کودکان در سنین 5 تا 7 سال به همراه پدربزرگ و مادربزرگ های خود در این مسابقه شرکت داشتند و بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

رئیس اداره پیش دبستانی و مهدهای کودک سازمان جوانان هلال احمر در مورد مرحله داوری و ارزیابی آثار بیان کرد: در مرحله استانی، آثاری که از سطح استان به شماره اعلام شده معاونت امور جوانان استان ارسال شده بود مورد بررسی و داوری قرار گرفت و پس از بررسی و داوری آثار در مرحله استانی به کودکان صاحب 5 اثر برتر، لوح تقدیر به امضای مدیرعامل محترم استان اهداء و نیز تعداد 3 اثر برتر به شماره واتساپ سازمان جوانان ارسال شد.

وی تصریح کرد: در مرحله کشوری نیز آثار بر اساس نظر کارشناسان و داوران ستادی بررسی و تعداد 10 اثر برگزیده و شایسته تقدیر و جایزه و 10 اثر برگزیده و شایسته تقدیر انتخاب و معرفی شدند.

والی عنوان کرد: جوایز نفرات برتر به استان ها ارسال خواهد شد تا در صورت امکان طی مراسمی در شعبه ی جمعیت هلال احمر به شرکت کننده برتر اهداء شود.

رئیس اداره پیش دبستانی و مهدهای کودک سازمان جوانان هلال احمر خاطرنشان کرد: انتخاب موضوع و جذابیت قصه، توانایی کودک در بیان، آماده سازی مکان بازگویی قصه و طراحی صحنه، تعامل میان کودک و پدربزرگ یا مادربزرگ، شیوه تصویربرداری و ابتکار خاص در شیوه اجرا از معیارهای اصلی وموثر در داوری و انتخاب آثار بود.

 اسامی نفرات برگزیده که موفق به دریافت لوح سپاس و جایزه شده اند.