جوان فامنینی از فعالیت هایش در هلال احمر می گوید:

گزارش// ازتهیه مایحتاج ورسیدگی به سالمندان تا پرورش قارچ در مزرعه

فعالیت در عرصه خدمات بشردوستانه جوان و پیر نمی شناسد. هر کسی که دستی بر آتش مهرورزی داشته باشد، با هر آنچه که در توان دارد به صحنه می آید تا خالق جلوه های زیبایی از انسانیت باشد واز طرفی درجمعیت هلال احمرعرصه فعالیت برای چنین انسان های بزرگواری مهیاست. ازاین انسانهای شریف در استان همدان کم نیست بارها وبارها از آنها گفتیم ونوشتیم ولی این بار کم سن وسال بودن یکی از آنها درشهرستان فامنین توجه ما را به خود جلب کرد.

او جوانی است اهل روستای نگار خاتون، با او قرار گذاشتیم و به سراغش رفته ایم که همه انگیزه، انرژی و خلاقیت خود را در طبق اخلاص گذاشته و به جنگ با ویروس منحوس کرونا پرداخته است.

نام او حسین و فامیلی اش ربانی است، متولد سال ۷۸، دانشجوی ترم ۴ در رشته روانشناسی و دبیر کانون دانشجویی هلال احمر در دانشگاه پیام نور شهرستان فامنین، در برخورد اول صمیمانه مارا پذیرفت وبه گفتگو نشست.

چطور با جمعیت هلال احمر آشنا شدید؟

دایی ام از نجاتگران فعال هلال احمر فامنین بود از طریق ایشان با هلال احمر اندکی آشنایی داشتم اما به طور کامل از آغاز دانشجویی وعضویتم در کانون دانشجویی جمعیت هلال احمر با فعالیتهای این سازمان مردمی آشنا شدم.

از چه زمانی دبیر کانون دانشجویی شدید؟

طولی نکشید که فعالیتهایم توجه کارشناس امور جوانان جمعیت هلال احمر فامنین را جلب کرد وبا دیدن فعالیت من در عرصه های مختلف، پیشنهاد کرد دبیرکانون دانشجویی را به من داد ومن هم مشتاقانه پذیرفتم

در خصوص این فعالیت هایی که در عرصه های مختلف داشته اید، توضیح دهید؟

در تمام دوران تحصیلی شاگرد ممتاز بوده ام. چند اختراع دارم از جمله تولید یک پادزهر برای نیش عقرب که کارایی و اثربخشی آن روی انسان مورد آزمایش قرار گرفته و تأیید شده است. در حال حاضر علاوه بر تحصیل در دوره کارشناسی، در اداره آبفای شهرستان رزن اشتغال به کار داشته و با همکاری پدرم یک سالن تولید قارچ نیز در زیر زمین خانه دایر کرده ایم وسعی ام براین است باتمام وجود برای اعتلای ایران اسلامی تلاش کنم.

با جمعیت هلال احمر شهرستان فامنین چه همکاری هایی دارید؟ همیشه سعی من براین بوده هرجا که خدمتی از دستم بربیاد خودم را زود برسانم. مثلا در همین ایام نوروزی به مدت ۲۰ روز با واحد داوطلبان جمعیت در راستای جمع آوری و توزیع کمک های مردمی همکاری کردم و یا در ایستگاه بازرسی سلامت هم در کنار نجاتگران در شیفت های طرح غربالگری به مدت ۱۵ روز انجام وظیفه کردم.

از طرح های ابتکاری خود در خصوص پیشگیری و مقابله با کرونا بگویید:

یکی از آنها اجرای طرح ابتکاری «خرید بی دغدغه و سالم» بود که طی اجرای آن در مرحله اول سالمندان و یا بیمارانی که کسی را نداشتند با دوستانم آنها را شناسایی کرده و در مرحله دوم خریدهای روزانه آنها از جمله نان، میوه و سبزی را به سفارش خود آنها تهیه کرده و درب منزل به آنها تحویل می دادیم. با اینکار از تردد های آنها در سطح شهر جلوگیری می کردیم تا مانع از ابتلایشان به کرونا ویروس شویم.

در طرح ابتکاری دیگری، به خانواده های مسافرانی که به ایستگاه بازرسی سلامت میرسیدند و شاهد رعایت نکات بهداشتی از جمله استفاده از ماسک و دستکش و داشتن مواد ضدعفونی کننده در داخل ماشین از سوی آنها بودیم، یک کیف کمک های اولیه کوچک وساده به عنوان هدیه ای هلال احمری و با هدف تشویق اهدا کردیم.

تهیه طلق محافظ صورت ویژه اعضای تیم غربالگری با استفاده از بطری های نوشابه نیز از دیگر طرح های ابتکاری من در واحد امور جوانان در این دوران بود.

خاطره ای از این فعالیت های نوروزی خود دارید؟

یک روز یکی از مسافران که خانواده او را در ایستگاه غربالگری مورد تب سنجی قرار داده و نکات بهداشتی موردنیاز را به آنها ارائه کرده بودم، اسم و مشخصاتم را پرسید. این امر باعث تعجب من شد و از دلیلش پرسیدم که گفتند «من یکی از نویسندگان مجله رشد هستم و رفتار خوب امروز شما سبب شد تصمیم بگیرم در شماره آتی این مجله به طور ویژه از شما که نماینده جوانان فامنینی هستید تشکر کنم». ایشان لطف کردند و عکس نشریه را هم برای من فرستادند و خاطره خوبی برایم ساختند.

تقدیر خاصی از خدمات شما در مدت همکاری ب هلال احمر صورت گرفته است؟

پس از ایام خدمت رسانی در سیل لرستان، لوح سپاسی از سوی رئیس جمهور دریافت کردم. در سال ۹۸ نیز به عنوان جوان نمونه و برتر شهرستان فامنین معرفی شدم که مورد تقدیر از سوی فرماندار شهرستان و مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان قرار گرفتم. در اردوی نشاط و امید سازمان جوانان هلال احمر نیز که ویژه دبیران کانون های دانشجویی بود، با اجرای یک مولودی مورد تقدیر رئیس سازمان وقت قرار گرفتم. مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان و معاون جوانان نیز بارها فعالیت هایم را مورد تقدیر قرار داده اند.

هلال احمر را چطور توصیف می کنید؟

ببینید در زندگی هر انسانی لحظه ای پیش می آید که مرگ و زندگی یک انسان که میتواند یکی از عزیزان خود او باشد را در جلو چشمان خود می بیند لحظه ای طلایی که انجام یک اقدام درست از سوی ما میتواند به یک انسان زندگی بخش باشد احساس میکنم رسالت اصلی هلال احمر آموزش استفاده صحیح از این لحظات طلایی است.

برای جوانان چه توصیه ای دارید؟ توصیه میکنم اگر تاکنون با فعالیت های جمعیت هلال احمر آشنا نشده اند، حتما سری به شعب این جمعیت در سراسر استان بزنند و ضمن فراگیری آموزش های مختلف، هم جوان مفیدتری برای جامعه باشند و هم بتوانند در آینده به عملکرد خود، افتتخار کنند.

حرف آخر:

خدمت به انسانها وتسکین آلام بشری ومحرومیت زدایی از اهداف هلال احمر هستش امیدوارم روزی برسد که این اهداف بشردوستانه به هدف تمام جوانان ایران وجهان تبدیل شود وهمه دراین راستا گام بردارند که درآن روز انسان نیازمند وفقیری بر روی زمین باقی نماند این شدنی است و دور از دسترس نیست فقط کافی است هر کس به سهم خود گامی بردارد.