یادداشت// روز جوان و جوانان خط مقدم مبارزه با کرونا

در شرایطی که کرونا جهان را درنوردیده است جوانان کشور داوطلبانه و خودجوش در خط مقدم مبارزه با ویروس منحوس وارد میدان شده اند.

یازدهم شعبان سالروز میلادحضرت علی اکبر (ع)، و شبیه ترین فرد به رسول خدا (ص)؛ جوان برومندی که روز عاشورا، هنگامی که به عنوان اولین عضو از خاندان اهل بیت (ع) آماده شد جان خود را در راه خدا نثار کند، امام حسین (ع) توصیف معروف وبه یادماندنی شان از وی را برزبان جاری کردند وبا اشاره به قد وقامت حضرت علی اکبر (ع) که درحال حرکت به سوی میدان نبرد بود فرمودند: « هرگاه مشتاق زیارت پیامبر اکرم (ص) می شدیم، به علی اکبر (ع) نگاه می کردیم زیرا او شبیه ترین فرد به پیامبر (ص) در صورت و سیرت و سخن گفتن بود».

میلاد حضرت علی اکبر (ع) روز جوان معرفی شده است، جوان ۲۷ ساله ای که در واقعه عاشورا توانایی های جوانان را به چشم نشان داد و این روز بهانه‌ای برای یادآوری دلاوری و  توانمندی نیروی جوان است.

رهبرمعظم انقلاب اسلامی در رابطه با جوانان فرمودند: نسل جوان، گره‌گشای دوره‌های سخت و محنتهای بزرگ است و وقتی وارد میدان می‌شود، که الحمدلله امروز هم در میدان است ،گره‌های ریز و سخت گشوده خواهد شد.

تا آن‌جا که در خاطرم است، هرسال به مناسبت میلاد حضرت علی اکبر (ع) و گرامی‌ داشت روز جوان، گرد هم جمع می‌شدیم و این مناسبت را بهم شادباش می‌گفتیم ولی امسال شرایط متفاوت است، امسال کنار هم نیستیم و شاید در باورمان نیز نبود که امسال کنار هم نباشیم و این روز را جشن نگیریم.

کرونا، این ویروس از آب گذشته مهلک، جهانی را به خود مشغول کرده است و نظم دنیا دستخوش این وجود نامریی ترسناک شده است.

از همان روزهای ابتدایی، جوانان بسیاری به منظور کمک به حل بحران کرونا، رزم جامه سلامت بر تن کردند و در خط مقدم بیماری، به پرستاری و درمان هموطنان پرداختند. جمع دیگری از جوانان هلال احمر و پویش های مردمی نیز به‌صورت داوطلبانه و خودجوش براساس احساس مسئولیت اجتماعی، در جای جای این شهر، مشغول نظافت و گندزدایی، غربالگری، بسته بندی و ارسال مواد بهداشتی به مناطق حاشیه نشین شهر و آگاه سازی عمومی از طریق رسانه‌های جمعی شدند.

سیمای امروز ایران را جوانان در دست گرفته‌اند و فارغ از شعارها، در میدان عمل حاضر هستند و بی‌منت به خدمت می‌پردازند.

محمدی جوان داوطلب هلال احمری که در پست های سلامت حضور داشت گفت: بنده به مدت ۱۶ سال است که در جمعیت هلال احمر شهرستان زنجان همکاری داوطلبانه دارم و افتخار می‌کنم که در این زمان بحرانی همچون گذشته با تمام علاقه به میدان آمده ام تا با تمام توان خود برای کمک به کادر درمان و هموطنان خدمت کرده باشم.

وی بر این باور است: حالا که وارد این عرصه مهم شده‌ام، می‌خواهم برای کمک به مدافعان سلامت و مردم سنگ تمام بگذارم و کارم را به نحو مطلوب انجام دهم.

اگرچه کرونا امروز پرتکرارترین واژه در خبرهاست، اما پرتکرارتر از آن به میدان آمدن مردم به ویژه جوانانی که در این شرایط پا به پای مدافعان سلامت در خط مقدم این جبهه به میدان آمده‌اند تا هر چند اندک بتوانند از هول و هراس کرونا و ایجاد دلهره و تشویش در افکار عمومی بکاهند ، تا آرامشی که مدتی است رنگ باخته، مجددا به کشور باز گردانند.

جوانان این سرزمین در کنار مدافعان سلامت با قدرت ایستاده اند، جوانان همیشه درصحنه ای که  در تمام حوادث طبیعی و غیرطبیعی پیشقدم بودند این بار مقابل دشمنی نامرئی در میدان مبارزه گل کاشتند‌‌ در صحنه با قدرت پا به میدان مبارزه با ویروس کرونا گذاشتند و خط مقدم سلامت را گلباران تلاش و همت کردند.

در این میان با ورود کرونا این مهمان ناخوانده، کشور یکی از سخت‌ترین آزمون‌های خود را سپری می‌کند و دلاوری کادر درمان و مردم جهادگر در این روز ها بسیار به چشم می آید، نیز سازمان‌ها، ارگان‌ها و نهادهای ریز و درشتی پا به میدان گذاشته‌اند و با همیاری، کمک و همدلی در کنار کادر درمان و پزشکی ایفای نقش می‌کنند تا هر چند ناچیز، بتوانند در این شرایط باری از روی دوش مدافعان سلامت بردارند، تا همه دست در دست هم هر چه سریعتر با این دشمن نامرئی بجنگند و پیروز شوند.

جوانان، همان سرمایه عظیم اجتماعی کشور که در هنگامه بحران‌هایی از این دست همچون کوهی استوار قد علم کرده‌اند و اراده آنان همواره نگذاشته خدشه‌ای به ایران و ایرانی وارد شود، امروز نیز که کوهی از ایده و خلاقیت‌اند و برای جنگ با کرونا مجهز شده‌اند.

حالا این جوانان در شرایط کرونایی عزمشان را برای کمک به مدافعان سلامت و هموطنان جزم کرده اند و با حضور در پست های سلامت، ضدعفونی معابر و تولید ماسک و…. پیش قدم هستند تا سهمی در مهار کرونا داشته باشند.

مجموعه کادر پرستاری نیز که در صف مقدم برخورد با مبتلایان، مراقبت و مداوای آنها هستند، با وجود برخی نگرانی‌های ناشی از ویروس کرونا و خطر ابتلا به آن از طریق بیماران مشکوک به این ویروس، با روحیه بالا و امیدواری به آینده که برگرفته از وجدان کاری است، بدون واهمه از ویروس ناشناخته کرونا در حال ایفای رسالت پرستاری خود هستند.

مریم نوری یکی از پرستاران بخش کرونا بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان که ۱۹سال سابقه فعالیت پرستاری دارد گفت: شاید روزی بزرگترین وظیفه مردم دفاع از مرزهای ایران بود اما درحال حاضر به عنوان یک پرستار خدا را شاکرم که در حال خدمت رسانی به مردم هستم، پرستاری هنر عشق ورزیدن به قلب های دردمند است.

وی همچنین از مردم خواست تا با رعایت اصول خودمراقبتی و قرنطینه خانگی خود و نیز پرهیز از حضور در تجمعات و یا دورهمی‌های فامیلی از شیوع بیشتر کرونا پیشگیری نمایند تا با یاری خداوند بتوانیم این ویروس را شکست دهیم.

پزشکان و پرستاران جوانی که  با شور و امید جوانی پا به عرصه کار گذاشته اند تا هم خدمت رسان هم وطنان خود باشند و به وظیفه انسانی خود جامع عمل بپوشانند، پرستاران و مدافعان سلامت همچون همه هموطنان دارای خانواده هستند و قطعاً چشمانی نگران در انتظار آنان هستند تا به سلامت به کانون گرم خانواده‌هایشان بازگردند؛ چه زیباست که قدردان فرشتگان سلامت باشیم و بدانیم کسانی هستند که همچون پاسبان‌ها و مدافعان این مرز و بوم پاسبان سلامت مردم هستند.

 

زهرا نوری – رابط خبری حوزه جوانان استان زنجان