شعار جوان هلال‌احمری در مجمع نمایندگان ۵٠ کشور جهان: سلام، عالی باشید

عطیه کریمی| می‌گویند جوانی بهاری است که در یک چشم برهم‌زدن می‌آید و به سرعت هم تمام می‌شود و از هر روز آن خاطرات شیرینی در ذهن می‌ماند. فعالیت‌های متنوع، تجربه‌های جدید و دغدغه‌ها لابه‌لای روزهای پرتلاطم یافتن هدف و مسیر زندگی پیش‌روی جوان قرار می‌گیرد و او را مشغول خود می‌سازد. در این میان جوانانی هستند که شاید کمی متفاوت‌تر از هم‌سن‌وسالان خود در پی یافتن هدفی والاتر در مسیر زندگی برای خود هستند، گویی نیرویی عجیب حس بشردوستی و کمک به همنوعان را در دل آنها بیدار می‌کند و باعث می‌شود بی‌تفاوت از کنار دیگران نگذرند. همین حس نوع‌دوستی جوانان را به دنیایی فراتر از روزمرگی می‌کشاند و نتیجه‌اش همنشینی با افرادی است که بیش از هر چیز، دغدغه کمک به دیگران را دارند و در غم و شادی آنها شریک هستند. داوطلبان جوان هلال‌احمر نیز از همین دسته افراد هستند که با شور و شوق زیاد کنار هم جمع شده‌اند تا با فعالیت‌های خیرخواهانه خود جهانی زیبا‌تر را همراه با صلح بسازند. جوانانی پراستعداد که هر کدام براساس توانایی خود آمده‌اند زاویه‌ای جدید از مهربانی و صلح را به تصویر بکشند. بیش از ٧٠‌سال است که سازمان جوانان هلال‌احمر پذیرای گروه‌های سنی مختلف جوانانی است که می‌خواهند الفبای جدیدی از جنس بشردوستی را بیاموزند.
هفتادودومین سالگرد تاسیس این سازمان بهانه‌ای شد تا سراغ چند نفری از این جوانان برویم که شاید تجربه حضورشان در هلال‌احمر بیش از یک‌سال نباشد، اما از همان کودکی کمک‌کردن به دیگران برایشان جذاب بوده است و همین تلنگر کافی بود تا چندین‌ سال بعد در دانشگاه به عضویت کانون دانشجویی هلال‌احمر در‌آیند و با استعداد خوبی که در یادگیری زبان‌های مختلف دنیا دارند، بتوانند یک قدم جلوتر از هم‌دوره‌ای‌هایشان برای تبلیغ بشردوستی گام بردارند. حسین جعفربکلو از نحوه ورودش به جمعیت هلال‌احمر به «شهروند» می‌گوید: «یک‌سال است وارد سازمان جوانان شده‌ام، اما از کودکی کمک‌کردن به دیگران برایم دغدغه بود. از همان موقع وقتی چادرهای هلال‌احمر را برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی می‌دیدم، حس خوبی در من ایجاد می‌کرد و پیش خودم فکر می‌کردم چرا در این کارها شرکت نداشته باشم، همین موضوع انگیزه من برای ورود به جمعیت شد. هلال‌احمر در دانشگاه دوره‌های کمک‌های اولیه برگزار می‌کرد که به پیشنهاد یکی از دوستانم در این دوره‌ها ثبت‌نام کردم. همچنین برای نخستین بار انتخابات شورایی نیز برگزار شد که در آن کاندیدا شدم و توانستم نایب دبیر کانون دانشجویی هلال‌احمر در دانشگاه پیام‌نور شهریار شوم.»
حسین پس از راه‌اندازی کانون دانشجویی فعالیت‌های متنوعی را برای شناساندن هرچه بیشتر هلال‌احمر به جوانان دیگر انجام داده است، از برگزاری دوره‌های کمک‌های اولیه در هر ترم تا برپایی ایستگاه‌های سلامت و مسابقات فوتبالی که در کنار آن مانورهای امدادی نیز انجام می‌شد. اما آن چیزی که باعث شد مدیران هلال‌احمری بیشتر با او آشنا شوند و برای دوره‌های بین‌المللی او را انتخاب کنند، مهارتش در یادگیری زبان‌های مختلف است. به گفته خودش به ١٠ زبان تا حدود زیادی مسلط است و دوست دارد روزی بتواند با هر آدمی با زبان مادری‌اش سخن بگوید. «در مسابقات رفاقت مهر توانستم در بخش زبان انگلیسی مقام اول را در استان تهران کسب کنم که باعث شد بیشتر شناخته شوم. خردادماه امسال با من تماس گرفتند و برای نشست جوانان صلیب‌سرخ و هلال‌احمر در ایتالیا انتخابم کردند، قرار بود دو نماینده از ایران بروند که یکی از آنها من بودم، اما متاسفانه آن سفر کنسل شد. دوهفته بعد بار دیگر اعلام کردند اردوی بین‌المللی جوانان صلیب‌سرخ و هلال‌احمر با حضور نمایندگان ۵۶کشور جهان در ترکیه برگزار می‌شود و من به همراه یکی دیگر از دبیران کانون‌های دانشجویی راهی این اردو شدیم که اتفاقا سفر بسیار مفیدی برای ما بود. در آن اردو توانستیم با جوانان کشورهای دیگر گفت‌وگو کنیم و هرکس فعالیت‌های سازمان جوانان کشور خود را توضیح می‌داد. ما هم به‌عنوان نمایندگان هلال‌احمر ایران فعالیت‌های سازمان جوانان را به صورت کلی در حوادث اخیر مانند زلزله کرمانشاه و سیل به تصویر کشیدیم و معرفی کردیم.»
این جوان هلال‌احمری معتقد است «یکی از مهم‌ترین اهداف سازمان جوانان جذب نیروهایی است که انگیزه بالایی برای فعالیت، خدمت‌رسانی و مشارکت در طرح‌ها و برنامه‌های هلال‌احمر داشته باشند، همچنین برای اهداف والای جمعیت تلاش کنند. برهمین اساس در کانون‌های دانشجویی با فعالیت‌هایی مانند برگزاری دوره‌های آموزشی در تلاش هستیم هم افراد مهارت‌های جدیدی را کسب کنند و هم بیشتر با خدمات و کارهای هلال‌احمر آشنا شوند.» یکی از مهم‌ترین تاثیراتی که فعالیت در مجامع هلال‌احمری می‌تواند برای جوان‌ها داشته باشد، حس مفید و موثربودن در جامعه است. جعفربکلو از تجربه خود در این زمینه می‌گوید: «امسال در سفری به سمت شمال می‌رفتیم که در راه تصادفی پیش آمد. در آن حادثه چون از قبل دوره‌های کمک‌های اولیه را گذرانده بودم، تنها امدادگری بودم که توانستم به فردی که دستش دچار آسیب شده بود، کمک کنم. این کار واقعا حس مفیدبودن به من داد که با یادگیری مهارتی جدید می‌شود جان انسانی را نجات داد. در بعضی شرایط بحرانی کسی نیست که کمک کند، اما این‌که جوانی بتواند آموزش‌های لازم را ببیند، باعث می‌شود بی‌تفاوت از کنار دیگران نگذرد و از آموزه‌های خود به درستی استفاده کند.»
اردوهای بین‌المللی جوانان صلیب‌سرخ و هلال‌احمر این فرصت را به جوانان می‌دهد تا بتوانند استعداد‌های خود را نشان دهند و با تبادل اندیشه‌هایشان، تجربیات و ایده‌های جدیدی را برای ادامه راه به دست بیاورند. «از آنجایی که خیلی روی بحث‌های صلح تمرکز دارم و کارهایی در این زمینه انجام می‌دهم، در اردویی که به ترکیه رفته بودیم، ایده‌ای به ذهنم رسید و آن را با شعار «عالی‌باشید» مطرح کردم، به این معنا که اگر انسان بتواند عالی باشد، یک دنیای زیبا را می‌سازد که در نتیجه‌اش صلح می‌شود. این شعار مورد استقبال نمایندگان تمام کشورها قرار گرفت و از آن حمایت کردند. آنها وقتی به زبان خود سلام می‌گفتند، شعار عالی باشید را نیز تکرار می‌کردند و پذیرفتند که ایده خوبی برای ترویج صلح است.»

 

منبع روزنامه شهروند