گزارش // اعضای کانون روستایی نصرآباد کمک حال کشاورزان و باغداران روستایی می‌شوند ؛ دعوت به مراسم عناب¬چینی

لباس‌های سرخ¬شان میان پاییز مزرعه سبز و سفید پنبه شور و شوق می¬پاشد. جوانان روستا هستند که پاییز برای چیدن پنبه و تابستان برای عناب چینی به سراغ همسایه¬های کشاورزشان می¬روند و کمک حالشان می‌شوند. کانون روستایی «نصرآباد» شهرستان خوسف خراسان جنوبی چند سالی است که تشکیل شده و اهالی روستا را برای فعالیت¬های داوطلبانه بسیج کرده است. کار به کمک به کشاورزان روستا ختم نمی¬شود و اعضای کانون روستایی فعالیت¬های پر شاخ و برگی انجام می¬دهند؛ از برگزاری کارگاه¬های مهارت¬آموزی گرفته تا آموزش امداد و کمک¬های اولیه و جمع¬آوری کمک¬های مردمی در حوادث مختلف و کلاس کمک آموزشی برای دانش-آموزان و ... . ایده¬ها همگی از ذهن اهالی روستا و با توجه به نیازهای موجود شکل می¬گیرند و دبیر کانون روستایی با همکاری و هماهنگی جمعیت شهرستان، آن¬ها را هدایت می¬کند. کانون روستایی نصرآباد یکی از فعال-ترین کانون¬های هلال احمر خراسان جنوبی است.

ایده‌های نو برای بچه‌های نصرآباد

اعضای کانون روستایی نصرآباد، دبیر فعال و با انگیزه کانون را باعث و بانی شکل گیری ایده­های نو و برگزاری برنامه­­های مختلف در این روستا می­دانند. دبیر این کانون هم شور و شوق و رویه همراهی اهالی روستا و اعضای کانون را. «زهرا قلی زاده» دبیر این کانون است و از سال ۹۴ به جمع هلال احمری­ها پیوسته. او می­گوید :«همیشه به انجام کارهای بشردوستانه علاقه‌مند بودم و دلم می­خواست تا جای ممکن به همنوعان خودم کمک کنم. تا اینکه کانون روستایی دایر شد و من و دیگر جوانان روستا برای انجام کارهای داوطلبانه در آن دور هم جمع شدیم. تا قبل از تشکیل کانون هم اگر کسی تمایلی به انجام کار داوطلبانه داشت آن را به صورت شخصی و انفرادی انجام می­داد. اما تاثیر این کارها به صورت گروهی بسیار بیشتر از فعالیت­های انفرادی بود و نتیجه‌ای که از خود به جا می­گذاشت بسیار بیشتر بود. جمع کردن افراد توانمند در زمینه­های مختلف دور هم و استفاده از ظرفیت­های هر کدام از این افراد مهمترین ویژگی کانون روستایی نصرآباد بود.» اهالی روستالی نصرآباد قبل از تشکیل کانون روستایی هم دستی در کارهای داوطلبانه داشتند و برای بهتر شدن معیشت اهالی روستا تلاش زیادی می‌کردند. قصه اما با تشکیل کانون روستایی شکل دیگری به خود گرفت :«وقتی کانون روستایی تشکیل شد فعالیت‌های داوطلبانه اعضای داوطلب هم بیشتر و هدفمندتر شد. ما از کمک به کشاورزان سالخورده کار را شروع کردم و برنامه‌های مختلفی زیادی در کانون اجرا کردیم. در هر کدام از این برنامه‌ها گروه‌های خاصی از جمعیت روستا مورد هدف بود؛ هم کودکان و نوجوانان هم سالمندان و هم جوانان. برنامه‌هایی برای خانواده‌ها داریم و برای توانمندسازی زنان و دختران روستا هم کارگاه برگزار می‌کنیم.» جلسات همفکری کانون را در گوشه‌ای از صحن امامزاده روستا برگزار می‌کنند و تعداد ثابتی از اعضای فعال همیشه در این جلسات حضور دارند. زهرا قلی زاده می‌گوید :«روستا حدود ۸۰۰ خانوار جمعیت دارد و تقریبا همه همدیگر را می‌شناسند و از احوال هم باخبر هستند. کافیست فردی در روستا با مشکلی روبرو شود تا اعضای فعال کانون در مورد آن صحبت کنند و به دنبال رفع آن مشکل باشیم. آوازه فعالیت‌های کانون روستایی و برگزاری کلاس‌های آموزشی به روستاهای اطراف هم رسیده است و گاهی از ما می‌خواهند تا در روستایشان کلاس آموزشی برگزار کنیم. مربیان ما هم داوطلبانه در این برنامه شرکت می‌کنند و کارگاه‌های مختلفی برای اهالی سایر روستاها برگزار می‌شود. مثل آموزش هنر پنبه دوزی. هنر دست زنان روستایی در نمایشگاه‌هایی که در سطح شهرستان و استان برگزار می‌کنیم به نمایش در می‌آیند و به فروش هم می‌روند.»

همیاری کشاورزان

تازه از عناب چینی از باغ یکی از اهالی روستا آمده‌اند و دستشان بوی عناب تازه می‌دهد. از صبح زود کار گروهی خود را در باغ آغاز کرده‌اند و تا غروب محصول زیادی چیده‌اند. ناهار سیب زمینی‌های زرد و تازه را در آتش کوچکی انداخته و ضیافتی به راه انداخته‌اند. «لیلا اکبری» از اعضای فعال کانون روستایی نصرآباد می‌گوید :«کشاورزانی در روستا هستند که به دلیل بیماری و یا کهولت سن، نمی‌توانند محصول باغ و زمین خود را به تنهایی درو کنند. از طرفی هم ممکن است از پس تامین هزینه کارگر بر نیایند. ما با توجه به شناختی که از این افراد داریم به سراغشان می‌رویم و موقع درو کردن محصول، یکی دو روزی در باغ و زمین کشاورزی کمکشان می‌کنیم. دیدن برق خوشحالی در چشمان اهالی این روستاها برای ما خیلی ارزشمند است. بسیاری از مردم روستا که خودشان توان چیدن محصول خود را ندارند به این کمک احتیاج دارند و برای ما دعا می‌کنند. بسته به فصل‌های مختلف سال و محصولی که در این زمین‌ها کاشته می‌شود، برای چیدن پنبه و عناب و محصولات دیگر به مردم روستا کمک می‌کنیم.» از هنر اهالی روستا کمک می‌گیرند و کارگاه‌های آموزشی مختلفی برگزار می‌کنند؛ از کلاس پنبه دوزی گرفته تا خیاطی و سوزن دوزی و هنرهای دیگر :«هر کسی هنری داشته باشد در این کارگاه‌ها به بقیه آموزش می‌دهد. ما در مناسبت‌های مختلف برنامه‌هایی برگزار می‌کنیم و در آن غرفه‌هایی برای نمایش و فروش آثار هنری اهالی روستا برگزار می‌کنیم و آثار به فروش می‌رسند. داوطلبان در روستا برای بچه‌ها کلاس آموزش زبان انگلیسی برگزار می‌کنند و یا در زمان امتحانات، کلاس‌های تقویتی دایر می‌کنند. درهای کانون روستایی به روی همه اهالی باز است و هر کس هر هنر و مهارتی داشته باشد به دیگران آموزش می‌دهد.»

کانون روستایی، خانه دوم ماست

اهالی روستای نصرآباد هلال احمر را نه تنها نهادی برای امدادرسانی و فعالیت در زمان بحران، بلکه مرکزی برای استفاده از ظرفیت‌های مردمی می‌دانند. «رقیه قلی زاده» از اعضای فعال کانون روستایی می‌گوید :«در کانون علاوه بر برگزاری کلاس‌های آموزشی امداد و کمک‌های اولیه، فعالیت‌های گسترده دیگری هم انجام می‌شود. مردم روستای نصرآباد کانون روستایی را خانه خود می‌دانند و از فعالیت‌های آن استقبال می‌کنند.» دوره‌های آموزش کمک‌های اولیه و امداد و نجات را گذرانده‌اند و اگر در روستا کسی دچار مشکل شود، اهالی یکراست به سراغ اعضای کانون هلال می‌روند :«اعضای کانون با آموزش‌هایی که دیده‌اند در حوادث کوچک به حادثه دیده‌ها امدادرسانی می‌کنند. به زخم‌های سطحی مصدومان و دیگر حوادثی که در روستا رخ می‌دهد رسیدگی می‌کنند و همین رسیدگی‌های کوچک، بار زیادی از مشکلات اهالی را از دوششان برمی‌دارد. اهالی روستا دیگر با اهمیت آموزش کمک‌های اولیه آشنا شده‌اند و از این دوره‌های آموزشی استقبال خوبی می‌کنند.» از مشارکت مردم نصرآباد در فعالیت‌های داوطلبانه می‌گوید و تلاشی که خود اهالی برای بهتر شدن شرایط زندگی خود و دیگران می‌کنند :«وجود کانون روستایی هلال و گسترده شدن فعالیت‌های داوطلبانه در روستا باعث شده تا این کار برای مردم به یک فرهنگ تبدیل شود. حالا دیگر فرقی نمی‌کند اهالی روستا عضو کانون هستند یا نه؛‌ اگر کاری از دستشان بر بیاید برای همسایه و دوست و آشنای خود انجام می‌دهند و در کمک کردن به دیگران از یکدیگر سبقت می‌گیرند.»

 

کارشناس جوانان و داوطلبان شهرستان خوسف از تلاش اعضای کانون روستایی نصرآباد می­گوید

اتاقی از آن خود

شهرستان خوسف در خراسان جنوبی ۹ کانون فعال در حوزه­های دانشجویی، روستایی، کانون طلاب، و کانون شاخه آزاد دارد. کانون روستایی نصرآباد یکی از فعال­ترین کانون­های این شهرستان است که آوازه­اش در خراسان پیچیده است. «امیر بهمدی» کارشناس جوانان و داوطلبان شهرستان خوسف می­گوید :«به جرات می­توان گفت کانون روستایی نصرآباد یکی از کانون­های فعال هلال احمر در سطح استان خراسان جنوبی است. صفر تا صد فعالیت در این کانون به دست اعضا و داوطلبان اهل روستا است که اغلب از جوانان هستند. در این کانون فعالیت­های مختلف و گسترده­ای انجام می­شود که به همت اهالی روستا و با استفاده از ایده­های خود آن­ها شکل گرفته­اند.» از امکاناتی می­گوید که جایشان در روستاهای شهرستان خالی است و با این حال داوطلبان دست از تلاش برای بهتر شدن شرایط زندگی در روستاهای خود بر نمی­دارند :«کانون روستایی نصرآباد حتی میز و اتاقی از آن خود ندارد تا بتواند جلسه­ها و برنامه­های خود را در آن برگزار کند و جلسه­های همفکری و برنامه ریزی برای فعالیت­های این اعضا، در امامزاده روستا برگزار می­شود. با این حال برنامه­های جالب و قابل تاملی از دل این دورهمی­ها بیرون می­آید و اتفاق­های خوشایندی را در روستا رقم می­زند. اعضای کانون به خصوص دبیر کانون که بسیار فعال است، از مشکلات روستا را بررسی می­کنند و برای رفع آن­ها به دنبال راه حل هستند. کمک به کشاورزان برای چیدن محصول، آموزش زنان و دختران در حوزه­های مختلف صنایع دستی و هنرهای خانگی، برگزاری کلاس­های مختلف آموزشی برای نوجوانان و برگزاری اردو و جشنواره و … از فعالیت­هایی است که به طور معمول در این کانون در حال برگزاری است.» فعالیت­های این کانون حول محور توانمندی­ها و استعدادهای اهالی روستا می­چرخد و هرکسی مهارتی دارد، برای آموزش آن به دیگران داوطلب می­شود. بهمدی می­گوید :«روحیه مشارکت جویی در روستای نصرآباد قابل تقدیر است. از طرف دیگر مردم این روستا به تشکلی برای هدفمند کردن این مشارکت­ها نیاز دارند. حضور تعدادی از جوانان با انگیزه و پر تلاش در این روستا باعث شده تا کانون روستایی هلال احمر نصرآباد موفق ظاهر شود و از توانایی­های موجود در این روستا به درستی استفاده کند. گاهی اهالی روستاهای نزدیک از داوطلبان نصرآباد دعوت می­کنند تا آموزش­هایی را برای اهالی دیگر روستاها هم برگزار کنند. فعالیت­های آموزشی در این کانون هدفمند برگزار می­شود و اغلب صنایع دستی زنان روستا در جشنواره­ها و برنامه­های دیگر به نمایش در می­آیند و به فروش می­رسند. گرچه در این زمینه سیستم کامل توانمند سازی و کارآفرینی در روستا شکل نگرفته، اما به مدد اعضای کانون و با تلاش خود مردم، گام­هایی برای آن برداشته شده است.»

 

منبع پیام هلال شماره ۴۶۹