برای "بشردوست ترین تیم" در ششمین المپیاد آماده استان تهران

قلب هایی بزرگ

این روزها در جامعه بارها نام مقام تیم اخلاق را در کنار مقام اول تا سوم در مسابقات شنیده‌ایم. مقامی برای نامعترض بودن، ناراحت نشدن!

این مقام جایگاه چهارم مسابقات است. اما آیا واقعا این مقام والا، جایگاهش مقام چهارم است؟
اخلاق تنها به یک رفتار یا یک مسابقه محدود نمیشود.
اخلاق معانی زیادی دارد. اخلاق یعنی در فراز و نشیب ها، در بحران ها و تحت فشار استرس، مهربانی و حس نوع دوستی را فراموش نکنیم. علاوه بر صمیمیت میان هم تیمی های خود، تیم مقابل را تشویق کنیم. اصول انسانیت و مهم تر از همه مردانگی را رواج دهیم!
اخلاق یعنی باعث لبخند دیگران بودن!
احترام تنها مختص به داوران و یا حتی مسئول برگزاری مسابقات نیست، بلکه به هم تیمی ها، دیگر تیم ها، حتی به طبیعت یا خیلی چیزهای دیگر مرتبط است.
معاونت پیش دبستانی و دانش آموزی با اجرای طرح دادرس در مدارس، چند سالیست که به تیم بشردوست نگاه ویژه‌ای دارد. اصلا شاید اهمیتش از مسابقات امدادی هم برای آن ها بیشتر است.

تمام حرف من این است:
ایران برای آباد بودن به جوانانی نیاز دارد که باوجود داشتن دغدغه های شخصی برای مملکتی عاری از خشونت، مملکتی از جنس عطوفت و مهربانی تلاش کنند. جوانانی که دغدغه‌ی فکریشان محیط زیست و اکوسیستم است.
جوانانی که نمونه از خودگذشتگی باشند و کمک به هم نوع، بی طرفی، بی غرضی و دوستی را به دیگران نیز یاد دهند.
و چه حس خوبی دارد که ببینی نوجوانانی با فروتنی زباله‌های محل رفت و آمد را از روی زمین برمیدارند.
چه انرژی بخش است که ببینی تمسخر را با خوشرویی پاسخ میدهند.
و چه زیباست که برای جلا دادن قلب های فراخشان قدمی هرچند کوچک برمیدارند.
دادرسان ورامین نمونه‌ای بارز برای اثبات این امر بودند که در حین مسابقه برای دیگران دست زدند، دست نیاز دیگران را به گرمی فشردند، محل را از زباله پاک کردند و قول دادند که زباله‌ای نریزند.

کسب عنوان زیبای “بشردوست ترین تیم” در ششمین المپیاد آماده استان تهران، توسط مدرسه فاطمه عرب قرچک، مایه مباهات و افتخار جمعیت هلال احمر شهرستان ورامین است.

حمیدرضا تاجیک سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان ورامین