- سازمان جوانان جمعیت هلال احمر - http://rcsy.ir -

کانون های دانش آموزی

kanoon danesh amuzi (32)

کانون دانش آموزی

این کانون به منظور جذب و آماده سازی دانش آموزان علاقه مند به انجام داوطلبانه خدمات امدادی و عام المنفعه براساس توافقنامه منعقد شده با وزارت آموزش و پرورش و همچنین سازمان دانش آموزی در مدارس تحت پوشش(براساس سهمیه مورد توافق) ایجاد می گردد. در این کانون ها با برنامه ریزی جهت ثبت نام و آموزش و سازماندهی دانش آموزان علاقه مند ضمن فرهنگ سازی در انجام خدمات داوطلبانه و امدادی، زمینه ای مناسب جهت شناخت عینی دانش آموزان از نوعدوستی و مصادیق آن به وجود می آید.

در سال ۹۳ با توجه به تفاهم نامه ای که با وزارت آموزش و پرورش منعقد شد کانون های دانش آموزی که پیش از این منحل شده بودند و فعالیتی نداشتند دوباره در مدارس شروع به کار کردند و در قدم اول ۸ هزار کانون در مدارس سراسر کشور افتتاح شد و قرار است این تعداد به ۲۰ هزار کانون افزایش پیدا کند.

معرفی کانون 

کانون دانش‌آموزی سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر نهادی است دانش‌آموزی، غیرسیاسی وغیر‌دولتی که برنامه‌ها وفعالیت‌های آن در جهت اهداف جمعیت هلال‌احمر که همانا تسکین آلام بشری، صلح و دوستی و تفاهم، حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها و تأمین احترام انسان‌ها می‌باشد، در مدارس به فعالیت می‌پردازد.

یکی از مهم‌ترین اهداف تشکیل کانون هلال‌احمر در مدارس ایجاد ارتباط صحیح و سالم در بین اعضای کانون دانش‌آموزی بر اساس فرهنگ قرآنی «تعاونوا علی البر و التقوی» می‌باشد. شرکت در فعالیت‌های بشردوستانه و امدادی احساس مفید بودن را در آنان ایجاد می‌کند. تعامل اعضا برای انجام فعالیت‌ها و مشارکت اعضا در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها منطبق بر نیازهای آنان همسو با اهداف جمعیت می‌باشد که با تحقق آن می‌توان انتظار داشت اعضا به پویایی، خودباوری و احساس مسئولیت در قبال خود و دوستانشان دست‌ یابند و شرایط پذیرش زندگی جمعی علی‌رغم تفاوت‌های فردی و اجتماعی را تجربه نمایند و در سایه مشارکت و همدلی فضایی آکنده از مهر و محبت و همکاری را برای یک زندگی جمعی تجربه نمایند.

اهداف:
– جذب و تربیت دانش‌آموزان به منظور آماده ساختن آنان برای انجام خدمات امدادی، اجتماعی و عام‌المنفعه مورد نیاز جامعه به ویژه هنگام بروز حوادث طبیعی وغیر‌مترقبه
– تقویت حس مشارکت‌جویی و نیکوکاری بین دانش‌آموزان و کمک به وفاق و همدلی بین آنان با گروه‌های مختلف جامعه به ویژه افراد نیازمند و آسیب‌دیده
– توسعه مشارکت دانش‌آموزان در تصمیم‌سازی‌ها، تصمیم‌گیری‌ها و فعالیت‌های مربوط به سازمان
– کمک به امر سلامت جامعه
– کوشش در جهت تبیین و شناساندن وظایف و هدف‌های انسانی جمعیت هلال‌احمر از طریق برنامه‌های آموزشی و پژوهشی
– ایجاد رفتار‌های مطلوب فردی و اجتماعی در کودکان و نوجوانان متناسب با سن آنان
– بستر‌سازی مناسب در جهت تداوم و استمرار همکاری دانش‌آموزان با هلال‌احمر پس از فراغت از تحصیل
– ایجاد فضای مناسب در جهت تحکیم دوستی، صلح و تفاهم در جامعه و در بین اعضا
– تلاش برای تسکین آلام بشری و تأمین احترام انسان‌ها، حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها در راستای فعالیت‌های بشردوستانه

وظایف:
– عضوگیری از بین دانش‌آموزان داوطلب مطابق با برنامه‌های سازمان جوانان
– تشکیل مجمع عمومی اعضا و برگزاری انتخابات به منظور انتخاب اعضای شورای اجرایی
– آموزش اعضا به منظور ایجاد آمادگی در آنان جهت ارایه خدمات امدادی و عام‌المنفعه
– جلب همکاری مردم و نهاد‌ها از طریق شناساندن اهداف و معرفی فعالیت‌های جمعیت هلال‌احمر
– ارایه خدمات اجتماعی به اعضای آسیب‌پذیر در چارچوب اهداف و برنامه‌های سازمان جوانان
– اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در راستای اهداف سازمان جوانان
– جلب مشارکت اولیاء و مربیان مدارس و واحدهای آموزشی در راستای اهداف سازمانی

تبصره۱: وظایف کانون با توجه به مقاطع دبستان و دبیرستان متفاوت است.

نحوه عضویت:

نحوه وشرایط عضویت دانش‌آموزان در هر پایه تحصیلی می‌توانند با مراجعه به (مربی هلال احمر) اعضای شورای اجرایی و یا دبیر کانون در مدرسه فرم ثبت نام را تکمیل و ظرف یک هفته نسبت به ارائه مدارک مورد نیاز اقدام نموده و پس از آموزش و قبولی در آزمون به عضویت کانون دانش‌آموزی سازمان جوانان هلال‌احمر درآیند.

شرایط عضویت:

– دانش‌آموزان واحد آموزشی مربوطه
– تکمیل فرم عضویت داوطلبی درکانون
– کسب حدنصاب لازم در آزمون مرحله مقدماتی
– پایبندی به اهداف و وظایف جمعیت هلال احمر

شرایط تشکیل کانون:

نحوه تشکیل کانون: کانون درمدارس و با درخواست کتبی مدیرمدرسه یا مراکز آموزشی تشکیل می‌شود که حداقل ۱۰ نفر از دانش‌آموزان مدرسه داوطلب عضویت در کانون باشند. مدارس درخواست‌کننده باید مکانی مستقل را برای انجام فعالیت‌های کانون در نظر گرفته باشند.

مراحل تشکیل کانون:

۱. ابلاغ سهمیه تعداد کانون و آئین‌نامه‌های اجرایی مربوطه توسط سازمان و معاونت پرورشی
۲. هماهنگی جمعیت و اداره آموزش و پرورش شهرستان جهت فراخوان تشکیل کانون دانش‌آموزی
۳. ارایه درخواست کتبی مدارس از طرف آموزش و پرورش به هلال‌احمر شهرستان
۴. انتخاب مدارس و مراکز آموزشی واجد شرایط (با همکاری اداره‌کل آموزش و پرورش استان)
۵. مجوز تشکیل کانون از سوی جمعیت استان با امضای مدیرعامل
۶. معرفی یکی از مربیان مجرب و متعهد مدرسه به عنوان نماینده به جمعیت هلال‌احمر شهرستان جهت فراگیری آموزش‌های لازم به منظور هدایت کانون و صدور ابلاغ جهت مربی توسط مدیرعامل جمعیت استان
۷. تجهیز کانون دانش‌آموزی به اقلام هویتی و کتب و منابع آموزشی مرتبط با همکاری جمعیت هلال‌احمر شهرستان و استان
۸. ثبت‌نام متقاضیان، ارائه آموزش‌های لازم، برگزاری آزمون، تشکیل پرونده برای دانش‌آموزان واجد شرایط و صدور کارت عضویت
۹. تشکیل مجمع عمومی، برگزاری انتخابات اعضای شورای اجرایی و تعیین دبیر و جانشین وی
۱۰. برگزاری آیین افتتاحیه کانون

مجتمع‌های دانش‌آموزی از سال ۱۳۶۹ به طور غیررسمی فعالیت‌های خود را با پذیرش اولین گروه از  دانش‌آموزان محروم و مستعد روستائی در شهرستان پاوه آغاز نمود و سرانجام در مهرماه سال ۱۳۷۴ با تصویب هیأت اجرایی جمعیت هلال احمر فعالیت خود را به صورت رسمی با ۶۰ مجتمع آغاز کرد. در این سال‌ها مجتمع‌های دانش‌آموزی توانسته‌اند با تربیت امدادگران جوان، با انگیزه و تحصیل‌کرده کمک زیادی به پیشبرد اهداف و سیاست‌های سازمان جوانان کنند و علاوه بر تغییر سرنوشت افراد محروم روستائی، این افراد آسیب‌پذیر را به افراد مولد روستائی تبدیل کرده است.

وجود مجتمع‌های دانش‌آموزی سبب گردیده روستائیانی تحصیل کرده و رشنفکر در مراکز و جایگاه‌های تصمیم‌گیری کشوری حضور یابند و با توجه به آشنائی کامل با مشکلات و معضلات روستاهای محروم، با دلسوزی، از برنامه‌های رشد و توسعه روستاها دفاع نموده و گام‌های اساسی‌تری در این راه بردارند. از آثار وجود مجتمع‌های دانش‌آموزی در مناطق محروم می‌توان به کاهش اثرات بلایا، حوادث و سوانح طبیعی در این مناطق اشاره کرد.

از دیگر افتخارات مجتمع‌های دانش‌آموزی می‌توان به سطح بالای آموزشی در این مجتمع‌ها اشاره کرد به طوری که هر ساله تعداد زیادی از اعضای این مجتمع‌ها در دانشگاه‌های معتبر دولتی قبول و به ادامه تحصیل می‌پردازند که جدیدترین نمونه آن مجتمع دانش‌آموزی قائنات بوده است که در سال گذشته با قبولی صددرصدی اعضای آن در کنکور سراسری برگ زرینی از افتخارات این مجتمع‌ها و به طبع آن هلال احمر جمهوری اسلامی ایران را رقم زده‌اند.

بد نیست بدانید که هم اکنون ۱۵ مجتمع دانش‌آموزی هلال احمر در ۵ استان گیلان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان و چهارمحال و بختیاری به فعالیت خود ادامه می‌دهند و حدود ۵۰۰ عضو دارند.