یادداشت معاون امور جوانان استان اصفهان// نقش جوانان در داشتن جامعه‌ای تاب‌آور/ جوانان آموزش‌دیده سرمایه‌های بلندمدت

توانایی برقراری ارتباط و حضور در فعالیت‌های جمعی شاید واضح‌ترین و مشخص‌ترین مصداق برای تشخیص میزان اجتماعی بودن هر فردی باشد. موضوعی که زندگی فردی و اجتماعی همه انسان‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 این درحالی است که نقش مدرسه پس از خانواده، عامل اصلی اجتماعی شدن فرزندان در دوران نوجوانی است. البته در مراحل بعدی زندگی فرد، عوامل دیگری مانند رسانه‌ها، سازمان‌های مردم‌نهاد و گروه همسالان در این امر دخیل هستند، با این وجود نمی‌توان سهم مدرسه را در این امر نادیده گرفت.

جمعیت هلال‌احمر جزو آن دسته از سازمان‌های مردمی است که زمینه‌سازی‌های لازم را برای انجام فعالیت‌های گروهی از سنین کودکی با عنوان غنچه‌های هلال و به مرور در سنین نوجوانی با اجرای طرح دادرس فراهم کرده است و درصدد ایجاد انگیزه جهت ورود کودکان و نوجوانان به عرصه فعالیت‌های داوطلبانه و بشردوستانه است، اما از آن‌جا که آموزش امداد و کمک‌های اولیه جزو چارت سازمانی جمعیت هلال‌احمر است و نوع آموزش‌پذیری در این سنین به‌مراتب ساده‌تر خواهد بود، لذا آموزش مقوله‌های امدادی و نوعدوستی و به‌طورکلی آشنایی آنان با اصول و اهداف جمعیت هلال‌احمر از طریق تجهیز معلمان به آموزه‌های امدادی و بشردوستانه بسیار تأثیرگذار بوده و بر روند اجتماعی شدن و فراگیری مطالب امدادی آنان تأثیر دارد.

از طرفی آمادگی معلمان در برابر حوادث احتمالی خصوصا محیط مدارس می‌تواند در کاهش صدمات ناشی از سوانح و بلایا موثر باشد که این امر با آموزش مطالب امداد و کمک‌های اولیه و تعامل جمعیت هلال‌احمر و آموزش و پرورش امکان‌پذیر، بهتر و موثر‌تر از قبل خواهد بود.

در همین راستا تفاهم سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر با دانشگاه فرهنگیان وزارت آموزش و پرورش در جهت آموزش امداد و کمک‌های اولیه به پذیرفته‌شدگان معلمی آموزش و پرورش گامی موثر در ارتقای معلومات امدادی و مواجهه با خطرات و بلایای طبیعی و انسانی بود که وجه آموزش در مدارس هم دارد.

این امر در استان اصفهان با هماهنگی معاونت امور جوانان جمعیت هلال‌احمر و دانشگاه پردیس فرهنگیان و با آموزش ۶۵۰ معلم از ۵ استان یزد، قم، مرکزی، اصفهان و فارس در قالب طرح دادرس، همزمان با برگزاری «نخستین دوره فرهنگی ارتقای نقش تربیتی و اجتماعی معلمان» ارایه شد که با توجه به پتانسیل عظیم مدارس و نقش معلمان در تربیت دانش‌آموزان و فراگیر شدن آموزه‌های بشردوستانه و داوطلبانه امیدواریم جامعه‌ای تاب‌آور در حوادث داشته باشد.

حیدرعلی خانبازی، معاون امور جوانان استان اصفهان

منبع: روزنامه شهروند