گزارش//شتاب گام های شوق زائران جوان کاروان قدمگاه عشق، در حرم رضوی آرام گرفت

پای در راهی می نهی که گام های خستگان در طلب رسیدن به دیار صاحب مهربانی ها و زیارت امام عشق، با توانی مضاعف سرعت گرفته است و تا رسیدن به ضریح خورشید، لحظه های دلتنگی همچون نفس ها، قدم به قدم به شماره افتاده است، اما زیباترین امید یعنی به زودی می رسی به جایی که، سبک می شوند مرغ دل های خستگان، آنجا که نگاه های منتظر، به پنجره فولادی طلایی گره می خورد...

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی؛ در سومین سال اجرای طرح “قدمگاه عشق” که با حضور جوانان منتخب هلال احمر از استان های سراسر کشور و ۲۲  شهرستان خراسان رضوی برگزار می شود، دلدادگان کوی دوست و عاشقان امام مهربانی گام در مسیر ولایت گذاشتند تا در برابر مشبک های زرین پنجره فولاد حریمش و در قطعه آرام و سبز بهشت ایران، شهر مشهد، آرام و لبریز از شوق دیدار، به ساحت خورشید ولایت امام رضا علیه السلام عرض ارادت نمایند.

در قدمگاه عشق ناگفته ها بسیار است و زبان قاصر از بیان شرح عاشقی، قدم به قدم با پای دل آمدن به دیدار معشوق، فرصتی برای خلوت با امام رئوف است، و حرمش جایی است که می توان گفت، تو از آنچه می شناختمت هزاران بار مهربان تری…

در لحظه تابناک دیدارش هر چه اندوه بود و ناگفته، همه در جذبه ی اولین نگاه مهربان امام ذوب شد و رایحه ی حریمش جان های خسته ی صاحبان گام های استوار راهیان قدمگاه عشق را، زنده کرد.

و جوانان هلال احمر چه خوش سرودند عشق را، و همنوا با هم خواندند که، به پابوس تو آمدیم تا دستان ناتوانمان را آهوانه سمت خورشید مجبتت بلند کنیم و سر بر تربت عشقت بساییم و سپاس به جای آوریم از این دیدار، و وجود خاکیمان را در سجده بر خاک تو به آسمان ها ببریم.

با ورود کاروان “قدمگاه عشق” جوانان هلال احمر به شهر امام هشتم، سخن ها به پایان می رسد و آنچه در مسیر ولایت و در گام های خستگی ناپذیر جوانان در دل ها بود، با اشک هایی سرشار از شوق دیدار از چشم ها فرو می ریزد. و اینجاست که خورشید پر فروغ نگاه حضرت انیس النفوس، جوانان مشتاق را ندا می دهد که، مگر می شود شما را بخوانیم و نگاهتان نکنیم؟!

پای حرف های دل راهیان قدمگاه عشق

تاج پور زایری که از استان خراسان شمالی در مسیر قدمگاه عشق گام نهاده اظهار کرد: توفیق پیدا کردم در این کاروان پیاده روی به سوی حرم مطهر آقا امام رضا(ع) همراه باشم، و از این همراهی چه چیزی زیباتر از اینکه احساس خوشبختی و رضایت قلبی دارم.

وی اضافه کرد: از اینکه امام رضا مرا به زیارتشان طلبیده بسیار خرسندم و این حس زیبا را به هیچ وجه نمی توانم توصیف کنم، فقط خداوند را شاکرم که چنین توفیقی را نصیبم کرده است و امید دارم این گام هایم راهی باشد برای پیاده روی و زیارت حضرت سیدالشهداء (ع) و امام هشتم این پیاده روی را قبول کند.

مهدی قره جانلو جوانی که از استان سرسبز گلستان به زیارت امام مهربانی آمده و در طرح قدمگاه عشق گام به گام همراه با سایر جوانان هلال احمری این راه را با عشق پیموده است اظهار کرد: اولین بار است که به زیارت امام رضا(ع) مشرف می شوم، و بسیار خوشحالم که حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) مرا به زیارتشان دعوت کرده است.

وی با اشاره به احوالات معنوی این سفر افزود: در مدت این چند روز حال و هوای خیلی خاصی داشتم، مخصوصا الان که به مشهد رسیدیم، نمی توانم حسی آرامشی که دارم را بیان کنم، احساس بسیار خاصی است که فکر می کنم تنها کسانی که برای اولین بار زائر امام هشتم شده اند آن را درک می کنند.

مهدی ابراز امیدواری کرد، همه آرزومندان زیارت امام مهربانی ها به زودی به پابوسی و زیارت حضرت مشرف شوند.

جواد حسین زاده روحانی کاروان قدمگاه عشق اظهار کرد: در این طرح معنوی به اتفاق دو تن از دوستان روحانی در خدمت کاروان جوان هلال احمر در مسیر جاده ولایت بودیم.

حسین زاده بیان کرد: در بحث پیاده روی امام رضا(ع) مشخص است که از قدیم این کارها انجام می شده است، که حضرت ابراهیم ع در موقع احرام هم چندین بار پیاده روی کردند.

جوان دیگری که اینک زایر امام مهربانی ها شده است، پوریا حاتمی، عضوی که راه طولانی را از استان خوزستان پیموده تا امروز در میلاد امام مهربانی ها در جوار حرم عشق عرض ارادت کند.

وی بیان کرد: این سفر ششمین سفر من برای زیارت امام رضا (ع) است، من در این چند زیارت به صورت زمینی و هوایی راهی شهر مشهد شدم اما، هیچ کدام از این سفرهای قابل قیاس با سفر پیاده در قدمگاه عشق نیست. حس و حال پیاده روی در مسیر رسیدن به حرم قابل توصیف نیست.

سید شهاب الدین موسوی جوان مجاور و زائری از استان خراسان رضوی اظهار کرد: خدا را شاکرم در مسیر معنوی همه ی دوستان حال و هوای امام رضایی دارند و از اینکه امسال هم توفیق شد در این طرح پر برکت شرکت کنم بسیار خرسندم.

اینجا مسیر و فاصله ها مطرح نیست، پای عشق که در میان باشد دورترین راه ها هم کوتاه می شوند، مرتضی پیران پور که از استان لرستان به قدمگاه عشق آمده است، بیان کرد: بارها به شهر مشهد سفر کرده ام و هر زمان که به زیارت می آیم حس و حالم بهتری دارم و بیشتر دوست دارم به این سفر بیایم و حس میکنم در هر سفر معرفتم نسبت به آقا علی ابن موسی الرضا (ع) افزایش پیدا می کند.

وی با اشاره به تفاوت سفر پیاده و همراهی با کاروان قدمگاه عشق تصریح کرد: این سفر با سفرهای گذشته ام خیلی فرق دارد، و این بار حال و احوال زیارت خیلی معنوی تر از سفرهای پیش بود.

محمد پوشگار عضو جوان هلال احمر استان البرز هم گفت: حال و هوای خوبی را تجربه کرده ام و بار اولی است که با پای پیاده به زیارت آمده ام و از امام رضا (ع) حاجت های زیادی درخواست کرده ام و امید دارم به همه آنها برسم.

مهدی کاکاوند که از استان تهران مهمان و همراه کاروان قدمگاه عشق شده است، ابراز کرد: حس خیلی خوب و خاصی دارم، وقتی در حرم هستم احساس خیلی خوبی دارم و اصلا درد پا و تاول را حس نمی کنم.

وی با اشاره به گرمای هوا اضافه کرد: تمام سختی ها را به عشق زیارت آقا تحمل می کنیم، در این سفر جوانان هلال احمری از ساعت ۵ صبح بیدار می شوند و شور و اشتیاق خاصی که در بین جوانان موج می زند واقعا خستگی راه را از تن خارج می کند.

از قدمگاه عشق قدم به قدم تا عشقی بی پایان

مسیر به پایان رسیده و در میان ازدحام خیل عاشقان، ورود به حرم در شب میلاد دشوار است، اما وقتی به یاد می آوری که پر بودی از ناگفته ها، از دلتنگی های روزگار و از دردهای بی شمار، و می بینی اینجا همه چیز آرام است و دلخواه، و تنها سکوت و اشک شوق دیدار، که پلی شود میان نگاه جوانان هلال احمری و ضریح نورانی عشق…

اینجا در حرمت، صدای بال کبوتران در صدای ملکوتی فرشتگان حریمت، غوغایی در دلها بر پا می کند و یک به یک قفل دلها و دردهای سخت گشوده می شود. و حقیقت این است اینجا، از دل های خسته تا گنبد آسمانی کبوتر نشین امام مهربان راهی نیست، در آستان مبارکش نجوا می کنند فرشتگان و ملکوت صحن هایش را به نظاره نشسته اند و سجده های عاشقانه ی عارفان زمین در تسبیح های صلوات خاصه اش،در شب میلاد رنگ افلاک گرفته اند.

تهیه و تنظیم: حسین غلامی_رابط خبری جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی