تدوین “پیش نویس طرح جامع پیشگیری از اعتیاد” در سازمان جوانان/ ادامه برگزاری کارگاه های آموزشی “پیشگیری اولیه از اعتیاد” در سال جاری

مشاور آموزش و پژوهش سازمان جوانان از تدوین "پیش نویس طرح جامع پیشگیری از اعتیاد" در سازمان جوانان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر، کبری محمدی با اشاره ادامه برگزاری کارگاه های آموزشی “پیشگیری اولیه از اعتیاد” با به کار گیری شیوه TOT (آموزش همسالان) گفت: دوره های آموزشی “پیشگیری از اعتیاد از سال ۹۲ طبق تفاهم نامه با ستاد مبارزه با مواد مخدر، اجرایی شده است که این دوره ها در سال جاری با هدف آموزش سبک زندگی سالم، کاهش آسیب های اجتماعی نوپدید و پیشگیری از سوء مصرف مواد و روان گردان ها در میان جوانان براساس آموزش همسالان برگزار می شود.

به گفته محمدی دور مقدماتی این کارگاه ها با عنوان “طرح ارتقای سطح سلامت جامعه با مشارکت جوانان داوطلب و جوامع محلی” ، به تازگی در استان مرکزی با حضور ۸۰ نفر از اعضای خواهر و برادر برگزار شد. همچنین در اردیبهشت ماه نیز استان های لرستان و سیستان و بلوچستان دوره مقدماتی و استان­های آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، بوشهر و یزد نیز دوره تکمیلی را برگزار کردند.

مشاور آموزش و پژوهش سازمان جوانان در ادامه افزود: توسعه آموزش هدفمند و توانمندسازی اعضاء در سطح مربیگری “پیشگیری از اعتیاد”، آماده سازی و فعال سازی اعضای آموزش دیده در جامعه به منظور اثربخش کردن آموزش ها، توسعه آموزش های مجازی و همچنین بهره گیری از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد (NGO) ها در برنامه های جدید سازمان جوانان برای پیشگیری از اعتیاد از جمله رویکردهای جدید به شمار می رود.

محمدی با اشاره به برگزاری نشست تخصصی “پیشگیری از اعتیاد” با حضور مسئولان و کارشناسان این حوزه در سال ۹۵ گفت: تدوین “پیش نویس طرح جامع پیشگیری از اعتیاد” از جمله مهم ترین اقدامات سازمان در سال جاری به شمار می رود.

وی خاطرنشان کرد: افزایش خود مراقبتی و کاهش گرایش به اعتیاد در نوجوانان و جوانان، تغییر نگرش و تقویت رفتارهای محافظت کننده در میان نوجوانان، جوانان و خانواده های آنان از طریق افزایش آگاهی خانواده ها در رابطه با عوارض و پیامدهای اعتیاد و چگونگی نظارت بر فرزندان و ارائه سبک و مدل زندگی متناسب با عصر پیچیده هزاره سوم از طریق الگوسازی جوانان از جمله اهداف این طرح است.