عزم مدیران جمعیت هلال احمر برای مبارزه با موادمخدر/ جوانی علیه اعتیاد

باتوجه به اهداف چهارگانه جمعیت هلال احمر مبنی بر تلاش برای تسکین آلام بشری، تامین احترام و کرامت انسانی، کوشش جهت برقراری صلح و دوستی و تفاهم و حمایت از زندگی و سلامت انسان ها، جمعیت هلال احمر به ویژه سازمان جوانان ، به دنبال اجرای برنامه ها و فعالیت های مرتبط با پیشگیری از مصرف موادمخدر است. نظرات مدیران جمعیت هلال احمر، مسئولان نهادهای مرتبط و کارشناسان حوزه اعتیاد در این خصوص گردآوری شده که در ادامه می خوانید.

یک مطالبه اجتماعی به نام مبارزه با اعتیاد
، مصطفی محمدیون مشاور رییس و رییس حوزه ریاست جمعیت هلال احمر معتقد است: بنا بر وظیفه ذاتی هلال احمر می توان در موضوعات آسیب های اجتماعی به ویژه مبارزه با موادمخدر ورود کرد و فعالیت های آموزشی انجام داد.
وی با اشاره به آمار آسیب های اجتماعی افزود: ۷۵ درصد از طلاق ها به علت اعتیاد است و ۷۰ درصد سرقت ها را به دلیل اعتیاد رخ می دهد. همچنین ۸۵ درصد زندانیان مربوط به موادمخدر هستند.
محمدیون ابراز امیدواری کرد برای رسیدن به برنامه های کارآمد درخصوص مبارزه با اعتیاد، جلسات مشورتی و کارشناسی با حضور مسئولان مرتبط برگزار تا مبارزه با اعتیاد به عنوان یک یک مطالبه اجتماعی مطرح شود.
موضوع اعتیاد، از مهمترین دغدغه های نظام است
معاون دانشجویی و جوانان سازمان جوانان نیز بیان کرد: طی سال های گذشته و با همکاری سازمان جوانان، ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت بهداشت برنامه های خوبی برای آموزش مباحث پیشگیرانه به جوانان اجرا شده است.
امیر لـله گانی افزود: مانورها و برنامه های آموزشی، شرکت در جلسات بنیاد ویلامارینی در ایتالیا، تایلند و ایران و آموزش آخرین روش های پیشگیری از اعتیاد از جمله این فعالیت ها بوده است.
وی ادامه داد: باتوجه به ساختار داوطلب محوربودن سازمان جوانان، فرصت بی نظیری پیش روی ما قرار دارد تا بتوانیم در سطح ۳۵۰ شعبه در سراسر کشور، برنامه های آموزشی را اجرایی کنیم.
معاون دانشجویی و جوانان با اشاره به اینکه موضوع اعتیاد یکی از مهمترین دغدغه های سازمان جوانان، جمعیت هلال احمر و نظام جمهوری اسلامی است، تصریح کرد: اگر ما بتوانیم ۱۰۰ هزار نفر از جوانانمان را در زمینه پیشگیری از اعتیاد آموزش دهیم، تاثیر زیادی در جامعه خواهد داشت چراکه این افراد آموزش های خود را به سایر همسالان و خانواده خود منتقل خواهند کرد.
هلال احمر مورد اعتماد مردم است
رییس سازمان جوانان نیز با تاکید بر ظرفیت ۳۶ میلیونی جوانان کشور گفت: برنامه های خوبی در حوزه جوانان اجرایی می شود اما ضریب نفوذ آنها کم است که باید این مساله مرتفع شود و ما در جمعیت هلال احمر به دنبال اجرای برنامه هایی هستیم که خود جوانان آنها را رهبری کنند.
دکتر مسعود حبیبی افزود: براساس آخرین پژوهش های اعلام شده توسط مراجع ذیصلاح، ۳۵ درصد از دانش آموزان سیگار می کشند و به گفته محققان کسانی که سیگاری هستند ممکن است تا سه سال بعد از مصرف، به سایر مواد مخدر معتاد شوند.
وی با اشاره به اینکه مشخصه هلال احمر گستردگی و شبکه ای بودن آن است، ادامه داد: هلال احمر مورد اعتماد مردم است و از این راه می توانیم از طریق اعضا خدمات خود را به بقیه جوانان تعمیم دهیم.
جمعیت هلال احمر، مجری سیاست گذاری های ستاد مبارزه با موادمخدر
کبری محمدی مشاور آموزش و پژوهش نیز گفت: درخصوص مبارزه با موادمخدر، ستاد مبارزه با موادمخدر سیاست گذاری می کند و جمعیت هلال احمر می تواند به عنوان مکمل، مجری این سیاست ها باشد.
وی افزود: تفاهم نامه همکاری سازمان جوانان هلال احمر و ستاد مبارزه با موادمخدر از سال ۹۲ درحال اجراست و طی این مدت برنامه های آموزشی خوبی از جمله مانور نه به اعتیاد، محله عاری از دخانیات، کارگاه های آموزشی پیشگیری از اعتیاد و … اجرا شده است.
مشاور آموزش و پژوهش خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۱۷ کارگاه با حضور یک هزار و ۴۴۰ نفر از جوانان عضو در ۱۷ استان برگزار شد.
آموزش بالاترین رکن در حوزه پیشگیری از اعتیاد است
دکتر صفاتیان، رییس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز گفت: امروز دنیا به این نتیجه رسیده است که موضوع اعتیاد باید به عنوان یک موضوع جمعی مطرح شود و معلمان در مدرسه و پدران در خانه بتوانند درباره اعتیاد صحبت کنند.
وی افزود: هیچ ساختار دولتی در دنیا وجود ندارد که در پیشگیری از اعتیاد موفق عمل کرده باشد و در این موضوع بخش های خصوصی به دلیل نداشتن محدودیت ها و بروکراسی های اداری موثرتر هستند.
دکتر صفاتیان با تاکید براینکه، آموزش بالاترین رکن در حوزه پیشگیری از اعتیاد است، ادامه داد: برای جمعی کردن مبارزه با موادمخدر به کانون و بستر مناسبی نیاز داریم که هلال احمر از این امکان برخوردار است.
استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی
دکتر چیت ساز رییس پژوهشگاه علوم اجتماعی گفت: تا زمانی که به اصلاح ساختارهای اجتماعی فکر نکنیم، موضوع اعتیاد حل نخواهد شد. به طور مثال، اعتیاد و بیکاری رابطه مستقیمی با هم دارند که به موازات یکدیگر حرکت می کنند.
وی افزود: مبارزه با اعتیاد در حد توان یک دستگاه و نهاد نیست بلکه باید کار را از مشارکت مردمی شروع کرد و دستگاه های دولتی سیاست گذاری در این امر را به عهده گیرند.
دکتر چیت ساز ادامه داد: شبکه های اجتماعی فضای خوبی است تا کار پیشگیری را از همان جا شروع کنیم و امیدوارم به زودی در این خصوص شاهد حرکت های اثربخش باشیم.
جمعیت هلال احمر توانمندی های زیادی برای مبارزه با موادمخدر دارد
اما حسین کتابدار مدیرعامل استان تهران نیز با اشاره به اینکه هم مرز بودن با کشورهای تولیدکننده موادمخدر، کار مبارزه را پیچیده و دشوار کرده است، گفت: پیشنهاد می کنم شورای مدیران ستاد مبارزه با موادمخدر و جمعیت هلال احمر گرد هم جمع شوند و دو طرف توانمندی ها و انتظارات خود را مطرح کنند.
وی افزود: به طور حتم جمعیت هلال احمر توانمندی های زیادی برای مبارزه با موادمخدر دارد و سازمان جوانان به تنهایی در این موضوع می تواند بسیار موثر و کارآمد عمل کند.
هزینه درمان اعتیاد بسیار بیشتر از پیشگیری است
دکتر بهرامی کارشناس امور فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با موادمخدر نیز با تاکید دوباره بر اینکه هزینه درمان اعتیاد بسیار بیشتر از پیشگیری است، گفت: مجموعه جمعیت هلال احمر، می تواند به عنوان یک نهاد صف، ستاد مبارزه با موادمخدر را یاری کند.
وی خاطرنشان کرد: جمعیت هلال احمر به واسطه شعب گسترده ای که در سراسر کشور ایجاد کرده است به دورترین نقاط دسترسی دارد و می تواند برنامه های سراسری را به خوبی اجرایی کند، همچنین موضوع آموزش یکی از اثربخش ترین راهکارها برای مبارزه با موادمخدر است که در این خصوص نیز نقش هلال احمر و مجموعه سازمان جوانان بسیار پررنگ است.