یادداشت معاون امور جوانان استان یزد/ کلید حل چالش‌های جدید، در گرو آموزش‌های جدید

نسل جدید و چالش‌های جدید، آموزش‌های جدید هم می‌خواهد. سازمان جوانان هلال‌احمر همیشه با نسل جدید سر و کار دارد. یعنی در تمامی زمان‌ها، کودکان، نوجوانان و جوانان هر نسلی مخاطبان سازمان جوانان هستند، بنابراین آموزش در این زمینه کاری آسان نیست، ولی درصورتی‌که به‌خوبی انجام شود تمامی جامعه سود آن را خواهند برد.

جمعیت‌های ملی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر، آموزش و توانمندسازی جوانان را انجام می‌دهند تا آنها در آینده به‌عنوان رهبران آینده و سفیران تغییر، فعالیت کنند. آموزش در حوزه‌های بشردوستانه، محیطی توانمند برای جوانان فراهم می‌کند.

آموزش، جاده‌ای به‌سوی توانمندی است که کودکان و جوانان را برای یافتن راه‌حل‌هایی برای چالش‌های فردی، محلی، اجتماعی، ملی، منطقه‌ای و جهانی راهنمایی می‌کند تا زندگی شاد، ایمنی و معناداری داشته باشند.

جمعیت هلال‌احمر باور دارد آموزه‌های بشردوستی باید بخشی از هسته اصلی دانش، مهارت، ادراک و ارزش‌های پیشرفت کودکان و جوانان باشد و این آموزش‌ها تغییرات و توسعه فردی و اجتماعی را سبب می‌شود و می‌تواند بهره‌مندان عادی برنامه‌های هلال‌احمر را به اعضای فعال، داوطلب و رهبران جمعیت هلال‌احمر تبدیل کند.

با توجه به مطالب بالا می‌توان متوجه لزوم ارائه آموزش‌های متنوع شد. آموزش‌هایی که به جوانان هلال‌احمر ارائه می‌شود هم باید به توسعه فردی جوانان کمک کند و هم موجب تغییر نگرش آنان شود. بنابراین رویکرد آموزشی در حوزه جوانان با تعریف دوره‌هایی همچون مهارت‌های ارتباطی، کار تیمی، مشارکت اجتماعی، رهبری، خلاقیت و نوآوری و… زمینه‌های پیشرفت جوانان هلال‌احمر و تبدیل آنان به داوطلبان با دانش فراوان و رهبرانی نوآور شود و هم با تعریف دوره‌هایی در زمینه‌های بشردوستانه مثل فعالیت‌های اجتماع‌محور، تغییرات اقلیمی، مقابله با آسیب‌های اجتماعی (ایدز، اعتیاد، خشونت و…) نسبت به بالابردن دانش آنان کمک کند.

این بالابردن دانش در کنار شبکه‌سازی جوانان با استفاده از ظرفیت کانون‌های جوانان، به‌خودی‌خود تسهیم دانش بین جوانان داوطلب را پدید می‌آورد که در نهایت سازمان جوانان را به یک سازمان یادگیرنده تبدیل می‌کند، به این معنی که جوانان با آموزش دانش خود به دیگر دوستان و همسالان خود، زمینه تقویت آنها در زمینه‌های مختلف را پدید می‌آورد.

تسهیم دانش و به‌دنبال آن سازمان یادگیرنده به ابزار جدید و به‌روز نیز نیاز دارد. به این معنی که جمعیت هلال‌احمر بایستی از تمامی ابزارهای روز دنیا استفاده کند. آموزش رودررو و تربیت مربی همسال به‌عنوان یک اصل و در کنار آن، استمرار در آموزش و برقراری عدالت آموزشی برای تمامی جوانان داوطلب در سراسر کشور از طریق آموزش آنلاین و چندرسانه‌ای می‌تواند فراگیری جوانان را تکمیل کند.

یکی از نمونه‌های موفق این نوع آموزش را می‌توان در پرتال آموزش فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های ملی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر (IFRC) مشاهده کرد. به‌گونه‌ای که این پرتال با فراهم‌کردن بیش از ۲۰۰دوره مختلف آموزشی به‌صورت آنلاین و چندرسانه‌ای به زبان‌های مختلف، اطلاعات روز دنیا به همراه تجارب موفق در حوزه فعالیت‌های بشردوستانه، امدادی، مدیریتی و داوطلبی را فراهم آورده و امکان دریافت مدرک از طریق این پرتال را فراهم کرده است.

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که بایستی در حوزه آموزش جوانان هلال‌احمر باید به آن دقت کرد، تهیه محتوای به‌روز و استاندارد است که یکی از لازمه‌های آن نهضت ترجمه و بومی‌سازی مطالب است. به‌گونه‌ای که فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های ملی، انتشارات زیادی در حوزه جوانان داشته و در کنار آن در پرتال آموزش فدراسیون، مطالب چندرسانه‌ای را در نظر گرفته که ترجمه و ارائه آن می‌تواند به امر آموزش در این حوزه کمک کند.

حامد صدیقی، معاون امور جوانان هلال‌احمر استان یزد

منبع: نشریه پیام هلال