برگزاری کارگاه حمایت از کودکان در شرایط بحران با همکاری یونیسف و سازمان جوانان هلال احمر/ ضرورت تبدیل مباحث تجربی به دانش و انتقال آن به اعضای جوان هلال احمر در کانون ها

رئیس سازمان جوانان هلال احمر در کارگاه حمایت از کودکان که با حضور معاونان امور جوانان استان های سراسر کشور و اساتید بین المللی سازمان یونیسف برگزار می شد گفت: باید با تبدیل تجربه های به دست آمده در حوادث گذشته به دانش، آنها را به اعضای سازمان جوانان هلال احمر انتقال دهیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر؛ دکتر مسعود حبیبی در این کارگاه گفت: کشور ما حادثه خیز است و هر ساله با چندین حوادث طبیعی روبرو می شویم و ما باید همواره برای برخورد با این حوادث آماده باشیم و تا حد امکان بتوانیم عوارض و آسیب های بلایا را کاهش دهیم.

وی افزود: در این راه استفاده از تجربه های به دست آمده در حوادث گذشته و تجربه های بین المللی برخورد با این حوادث بسیار موثر است که باید این تجربه ها را به دانش و آگاهی تبدیل کنیم و این کارگاه و دوره آموشی به همین منظور تشکیل شده است.

دکتر حبیبی ادامه داد: امید داریم که این کارگاه با انتقال مفاهیم علمی که برگرفته از تجربه های عملی است فرصتی برای ارتقای آگاهی و دانش شرکت کنددگان را فراهم آورد.

وی در پایان گفت: ما تلاش می کنیم که این دانش و آگاهی را به اعضای داوطلب مان در کانون های دانشجویی و جوانان به ویژه به تیم های آموزش دیده سحر(سامانه حمایت های روانی و اجتماعی پس از بلایا) در سازمان جوانان هلال احمر انتقال دهیم.

 تبادل تجربیات بین المللی حمایت از کودکان در بلایا

معاون دانشجویی و جوانان سازمان جوانان در این کارگاه گفت: یکی از برنامه های کاری مشترک سال ۲۰۱۶- ۲۰۱۵ بین سازمان جوانان و دفتر نمایندگی یونیسف در ایران، برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع حمایت از کودکان در بلایا است که از امروز تا ۱۸ آذرماه در جزیره کیش برگزار می شود.

امیر لـله گانی افزود: هدف از برگزاری این کارگاه، آشنایی شرکت کنندگان با آخرین دستاوردهای بین المللی حمایت از کودکان در بلایاست و هدف ما این است که بتوانیم از این تجربیات بهره مند شویم.

معاون دانشجویی و جوانان با اشاره به اینکه مدرس این کارگاه از کشور کانادا به ایران آمده است، ادامه داد: شرکت کنندگان در این کارگاه آموزشی نمایندگانی از وزارت کشور، سازمان مدیریت بحران، سازمان بهزیستی، وزارت آموزش و پرورش و تعدادی از معاونان امور جوانان سازمان جوانان هستند. همگی این افراد کسانی هستند که در زمان بحران، خدمات رسانی می کنند و با انتقال تجربیات بین الملی به آنها می توان به کاهش آسیب های ناشی از بحران امیدوار بود.

لـله گانی تصریح کرد: باتوجه به اینکه سازمان جوانان هلال احمر یک مجموعه امدادی و بشردوستانه است و از طرفی باتوجه به حضور ما در مجموعه فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر و همچنین حادثه خیز بودن کشور، لازم است تا دانش خود در مواجهه با حوادث و حمایت از افراد و کودکان در بلایا ارتقا دهیم.

وی گفت: با برگزاری چنین کارگاه آموزشی، تجربیات بین المللی در اختیار تیم های سحر (سازماندهی حمایت های اجتماعی و روانی پس از بلایا) قرار می گیرد و می توان شاهد خدمات رسانی مطلوب تر پس از بلایا بود.

براساس این گزارش؛ این کارگاه در چهار روز در سرفصل های اصول و روش های حمایت از کودک در شرایط بحران، اطمینان از کیفیت پاسخگویی به حمایت از کودکان، اطمینان از کیفیت پاسخگویی به حمایت از کودکان، پرداختن به نیازهای حمایت از کودکان، خشونت فیزیکی و سایر رفتارهای مخرب، پرداختن به نیازهای حمایت از کودکان، توسعه استراتژی های حمایت از کودکان، اصول و روش های حمایت از کودک در شرایط بحران و اطمینان از کیفیت پاسخگویی به حمایت از کودکان برگزار شد.