بیاییم جهانی زیبا‌تر بسازیم/ گفتگو با مدرس فعال در حوزه کسب و کار جوانان

سمینار از صفر تا ثروت بی نهایت به منظور آموزش جوانان در زمینه شغل یابی و کسب مهارت در این زمینه در استان کردستان برگزار شد، با مدرس این دوره گفتگو کرده ایم.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر؛ پرداختن به مسائل پیش روی جوانان همواره یکی از مسائل مهمی است که باید به آن توجه شود و در این راستا در استان کردستان برای اولین بار سمیناری متفاوت برای ایجاد زندگی بهتر و متفاوت به همت معاونت امور جوانان جمعیت هلال احمر استان کردستان ویژه اعضای جوانان برگزار شد.

مدرس این دوره مهندس محمد مرادی از اساتید صاحب نظر در ارائه مفاهیم و روش‌های هدفمند زندگی کردن و جلوگیری از فقر و راهکار‌های ثروت افزینی بود. فرصت را غنیمت شمردیم و با این مهندس جوان و خوش فکر گفتگو کردیم. محمد مرادی متولد اردیبهشت ماه ۱۳۶۱ است و در رشته مهندسی عمران تحصیل کرده است. وی در زمینه طراحی و اجرای نماهای مدرن ساختمانی، در زمینه طراحی، تولید و فروش مبلمان‌های خاص مدرن و کلاسیک فعالیت دارد و اجرای سیستم شرکت‌های مهندسی نیز از فعالیت‌های مورد علاقه من است. و همچنین قهرمان کشور در رشته کشتی آزاد و فرنگی است و می گوید می خواهد در رده پیشکسوتان قهرمان جهان شود.

کسب ثروت چه تأثیر در زندگی جوانان با شرایط کنونی جامعه خواهد داشت؟

کسب ثروت شامل آموختن دانش ثروت و انجام دادن و اجرایی کردن این دانش است. بدیهی است در دنیای امروز که تهاجم اطلاعات، برنامه‌ها، فیلم‌ها و موزیک‌ها که از رسانه‌های داخلی و خارجی پخش می شود، فکر و تمرکز جوانان را به خود معطوف کرده. همچنین وقت و زمان اکثر جوانان امروزی مشغول به گردش در شبکه‌های اجتماعی است و با توجه به شرایط جامعه اگر چاره‌ای اندیشیده نشود نسل آینده توانایی لازم برای بکارگیری مهارت‌ها و دانش‌ خود را نخواهد داشت و حتی مهارت‌های لازم برای مواجه با مشکلات آینده را نیز فرا نخواهند گرفت.

این موضوع باعث سرخوردگی و نا‌امیدی جوانان می‌شود؛ اما زمانی که به جوانان گفته شود که می‌توانند با آموختن مهارت‌های لازم، ثروت کسب کنند و در جامعه مفید واقع شوند، ذهن و فکر آن‌ها را بر این موضوع متمرکز می‌کنیم، افکار و احساسات آنان را به سمت فعالیت‌های مثبت و ثروت افزینی هدایت می‌کنیم و اعمال و رفتار‌های آن‌ها هم به گونه‌ای خواهد بود که ثروت آفرین باشند. باید اشاره کرد مهارت کسب ثروت حلقه مفقوده نظام آموزشی ماست.

چه راهکاری برای فرهنگ سازی جوانان در افزایش انگیزه برای کسب ثروت دارید؟

اول از هر چیزی آموزش، آموزش و باز هم آموزش، جوانان ما را باید با اخبار خوب از افراد موفق و ثروتمند بمباران اطلاعاتی کرد تا باور کنند که ثروت هست، این جهان، جهانی پر از برکت است و خداوند هم بسیار بخشنده و مهربان است.

مسئولان نیز در سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف می‌بایست زمان و انرژی لازم را بگذارند و از برنامه‌های آموزشی کسب ثروت حمایت کنند، در دنیای امروز کسب ثروت موضوع اول آموزش در جهان است. ثروت به همراه خود آرامش، رفاه، کاهش جرم، اشتغال زایی و سلامت روانی دارد.

ارتباط ثروت با فعالیت‌های بشردوستانه را در چه می‌دانید؟

بشردوستی و فعالیت‌های بشردوستانه به فعالیت‌هایی نظیر کمک به گرسنگان، کمک به فقرا، کمک به سلامت فیزیکی و روانی جامعه، کمک به صلح، تلاش برای اشتغال زایی و بسیاری دیگر از فعالیت‌های انسان دوستانه گفته می‌شود که بخش بزرگی از این فعالیت‌ها با ثروت همخوانی دارد، برخی از فعالیت‌های بشردوستانه مانند اشتغال زایی و کارآفرینی توسط افراد توانمند امکان پذیر می شود.

چه پیشنهادی برای هدفمند کردن برنامه‌های جوانان دارید؟

لطفا مسئولان هر استان این حرف من را بشنوند، همانطور که سیل، زلزله یا طوفان شرایط بحرانی و خطرناکی را در یک شهر ایجاد می‌کند نداشتن مهارت‌های ثروت آفرینی هم بحران ایجاد می کند. خسارات ناشی از سیل و زلزله را می‌توان جبران کرد ولی خسارات فرد بدون دانش را بسیار سخت می‌توان جبران کرد. باید توجه کنید در کشور ما مشکل بیکاری نداریم بلکه مشکل نداشتن مهارت کسب ثروت داریم. از مسئولین خواهش می‌کنم ستاد بحران ثروت آفرینی تشکیل دهند و برنامه ریزی کنند تا به جوانان از دوره دبیرستان و دانشگاه مهارت‌های کسب ثروت را بیاموزند.

چگونه می‌توان با حد اقل توانایی‌ها بشردوستانه کار کرد؟

گاهی با یک لبخند و یک جمله امید بخش می‌توان زندگی فردی را عوض کرد و با کارهای کوچک مثل خدمت در یک آسایشگاه معلولان می‌توان کار بشردوستانه کرد. همچنین با مشارکت در ساخت یک کتابخانه، مدرسه و یا هر مکان مثبت دیگری کار بشردوستانه‌ای انجام داد. اما قبل از آن باید بدانیم که خداوند بخشنده و مهربان توانایی‌ها و داشته‌های رایگانی به ما هدیه داده‌ و از ما خواسته‌ که این توانایی‌ها را در فعالیت های خیر به کار ببریم.

 علم بهتر است یا ثروت؟

در مقابل هم قراردادن علم و ثروت مثل این می‌ماند که شما از کودکی بپرسید پدرتان را بیشتر دوست دارید یا مادرتان؟ دنیای امروز پذیرای چنین سؤالاتی نیست، میلیون‌ها دانشجو به دانشگاه می‌روند و علم می‌آموزند و کسب ثروت می‌کنند. اگر از آنان بپرسید علم بهتر است یا ثروت؟ بی‌معنی است.

به عنوان آخرین سؤال چه توصیه‌ای برای جوانان دارید؟

از جوانان می‌خواهم از وقتشان بهترین استفاده را ببرند. زمان هدیه خداوندی است و پایان آن مشخص نیست و برگشتی هم ندارد. هر لحظه بی‌‌‌نهایت ارزش دارد. از لحظه‌هایشان برای ساختن جهانی زیبا‌تر استفاده کنند.

گفتگو از امیر کریمی خبرنگار عضو معاونت امور جوانان جمعیت هلال احمر استان کردستان