بازدید هیئت اعزامی جمعیت هلال احمر کشور افغانستان از سازمان جوانان هلال احمر/ آمادگی سازمان جوانان ایران برای آموزش داوطلبان افغان در زمینه مبارزه با HIV/AIDS

معاون دانشجویی و جوانان سازمان جوانان هلال احمر در نشستی که با حضور هیئت اعزامی جمعیت هلال احمر افغانستان برگزار شد از همکاری هر چه بیشتر با جمعیت هلال احمر این کشور و سایر کشورهای فارسی زبان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر؛ در این هیئت محمد محمدی کارمند دفتر همکاری کمیته بین المللی صلیب سرخ افغانستان، شریف احمد لطیف کارمند اداره داوطلبان، نوید زاده مسئول کلینیک روان درمانی کابل و شریف بینا مدیر کنترل HIV/AIDS حضور داشتند.

در ابتدای جلسه آشنایی این هیئت با فعالیت های سازمان جوانان هلال احمر؛ معاون دانشجویی و جوانان به معرفی سازمان جوانان هلال احمر و برنامه های این سازمان پرداخت.

امیر لـله گانی در ادامه طرح های مختلف انجام شده در سازمان جوانان را معرفی کرد و ضمن اشاره به ظرفیت های اردوگاهی سازمان گفت: در حال حاضر اردوگاه دوستی در کشور تاجیکستان قرار دارد که فضایی مناسب برای آموزش در زمینه ایدز و اعتیاد به مواد مخدر برای کشورهای فارسی زبان همسایه فراهم می آورد.

وی با اشاره به هدف این سازمان در خصوص استفاده آموزشی بیشتر از این اردوگاه و مشارکت بیشتر با کشورهای فارسی زبان افزود: با توجه به روابط خوبی که بین دو کشور وجود دارد و هم زبان هستیم و از لحاظ فرهنگی به هم نزدیک هستیم؛ می توانیم اردوهایی آموزشی در این اردوگاه داشته باشیم.

لـله گانی همچنین به لزوم انتقال تجربیات بین دو کشور تاکید کرد و این موضوع را سبب ارتقای فعالیت های هر دو جمعیت معرفی کرد.

وی همچنین هدف سازمان را توانمندی اعضای کنونی خواند و در این خصوص اظهار کرد: در سازمان جوانان هلال احمر دو نوع نگاه وجود دارد، یکی اینکه همین یک میلیون عضوی که داریم از لحاظ آموزشی توانمند کنیم و سپس از این تعداد عضو به عنوان اشاعه دهنده فرهنگ در سطح جوامعی که فعالیت دارند و در خانواده ها به ترویج آموزش ها می پردازند.

لـله گانی از آمادگی سازمان جوانان هلال احمر برای اعزام مدرس در زمینه آموزش های پیشگیری از ابتلا به HIV/AIDS به کشور افغانستان خبر داد و گفت: در این زمینه آمادگی همکاری وجود دارد و می توانیم هم در زمینه اعزام مربی و هم آموزش داوطلبان افغان در داخل ایرانهمکاری داشته باشیم.

فعالیت های سازمان جوانان هلال احمر چشمگیر است

در ادامه این جلسه محمد محمدی یکی از اعضای اعزامی این هیئت در خصوص فعالیت های سازمان جوانان هلال احمر اظهار کرد: فعالیت های بسیار مفیدی در سطح این سازمان در مجموع سازمان های جمعیت هلال احمر اجرا می شود که قابل تقدیر است.

وی با اشاره به ارتقای ظرفیت اعضای جوان افغانستان در زمینه آموزشی از طرح انتقال تجربیات با حضور اعضای داوطلب افغان در ایران و همچنین اعزام مربی به کشور افغانستان ابراز خرسندی کرد.

محمدی در خصوص نحوه آشنایی مردم افغانستان و به خصوص جوانان با فعالیت های این جمعیت بیان کرد: مباحث درسی متنوعی در تمام رده های سنی در کتاب های درسی طراحی شده تا مردم افغانستان از دوران ابتدایی در مدارس با این جمعیت و خدمات آن آشنا شوند.

وی همچنین به وجود بیلبوردهایی دائمی در سطح شهرهای کشور افغانستان اشاره کرد که مردم افغانستان از این طریق به صورت همیشگی با خدمات این جمعیت آشنا می شوند.

به گفته محمدی اعضای جوان در این کشور در سه دسته اعضای ثابت و دائمی، اعضای داوطلب و حمایتی در طرح ها و اعضایی که در فعالیت های امدادی مشارکت می کنند، دسته بندی می شوند.

وی همچنین با اشاره به شرایط جنگی موجود در برخی از نقاط افغانستان گفت: در چنین شرایطی جمعیت هلال احمر افغانستان کمتر مورد حمله قرار می گیرد و معمولا در شرایط بحرانی حتی در نقاط خیلی خطرناک می تواند مداخله کند و حضور داشته باشد و این امر باعث شده تا جمعیت هم از لحاظ داخلی و هم بین المللی مقبولیت بسیاری پیدا کند.

در این دیدار جمعی از کارشناسان سازمان جوانان هلال احمر در حوزه ها و ادارات مختلف نیز حضور داشتند و توضیحاتی در خصوص فعالیت های مختلف این سازمان ارائه دادند.