برگزاری کارگاه آموزشی ترویج ازدواج سالم و پیشگیری از HIV/AIDS در استان خوزستان

با همکاری معاونت امور جوانان جمعیت هلال احمر خوزستان و معاونت بهداشتی استان، کارگاه آموزشی ترویج ازدواج سالم در جوانان باحضور بیش از  100 نفر از اعضای منتخب در اهواز  برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان خوزستان، بیژن فتاحی راد معاون امور جوانان این استان با اشاره به اهداف کارگاه در خصوص اصول و اهمیت مشاوره پیش از ازدواج، آموزه های دینی و علل ناباروری و آموزش های لازم در این خصوص، گفت: جوانان منادیان سلامت هستند و می توانیم با برگزاری کارگاه های آموزشی در زمینه های مختلف آسیب های جامعه را کاهش دهیم.

 

وی افزود: این کارگاه آموزشی که با استقبال اعضای فعال در کانون های مختلف برگزار شد، به ارائه مباحثی همچون ازدواج سالم، باید ها و نباید ها و مهارتها ازدواج، ملاک­های انتخاب همسر، دوره نامزدی و اهداف آن، اشتباهات عمده در هنگام انتخاب همسر، توجه به ویژگی های قابل تغییر و غیرقابل تغییر افراد، اهمیت نشان دادن خود واقعی، کنترل روابط عاطفی و… پرداخت.

در ادامه ژاله نیلساز روانپزشک و مدرس این دوره آموزشی گفت: ترس از دست دادن طرف مقابل، سوال نپرسیدن، عدم ارتباط خانواده ها، مادی شدن زندگی و نبود دوره کافی برای آشنایی بیشتر از اساسی ترین و مهمترین اشتباهات دختران و پسران قبل از ازدواج است.

وی در خصوص ضرورت آموزش های پیش از ازدواج در سه مبحث آشنایی، نامزدی و ازدواج بیان کرد: برای انجام هرکاری باید مهارت های لازم مربوط به آن را کسب و سپس در مورد آن اقدام کرد و با توجه به فرهنگ ایرانی- اسلامی تصمیم گرفت تا دچار مشکل نشویم.

نیلساز تصریح کرد: عشق و صمیمیت، شریک حمایت کننده، شریک جنسی و والد شدن را از مهمترین دلایل درست ازدواج برشمرد و افزود: کسب آگاهی ها و اطلاعات لازم برای ایجاد یک ازدواج  سالم از عواملی است که در شناخت طرفین از یکدیگر بسیار کارآمد و در مهارت‌های قبل از ازدواج جوانان موثر است.

در ادامه کارگاه نیز، دانشجویان سوالاتی در خصوص ازدواج و دغدغه های آن، عوامل تاثیرگذار در ازدواج موفق، مرزها و حریم ها در دوران نامزدی و نگرانی های این دوران مطرح کردند.