گفتگو با معاون امور جوانان استان اصفهان به بهانه میزبانی اردوهای کشوری "نشاط و امید" در سال جاری

اردوهای سازمان جوانان تبلور و نمود عینی تمام برنامه های اجراشده در طول سال است

آخرین ماه تابستان برای 1200 نفر از اعضای سازمان جوانان با اردوهای کشوری نشاط و امید همراه شد. اردوهایی که دبیران کانون های جوانان آزاد و کانون های دانشجویی در آن حاضر هستند تا هرکدام در یک دوره 3 روزه از برنامه های متنوع آموزشی، تفریحی، ورزشی و فرهنگی در اردوگاه مهر بندرانزلی بهره مند شوند.

استان اصفهان که امسال میزبان اردوهای “نشاط و امید” است با حضور نیروهای ستادی و داوطلب خود سعی کرده تا همه برنامه ها به نحو احسن اجرایی شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر، معاون امور جوانان استان اصفهان با بیان اینکه مقدمات میزبانی این اردوها از ابتدای شهریورماه انجام شده است، گفت: باتوجه به فرصت کمی که در اختیار داشتیم، جلسات هماهنگی را با همکاران خود در اصفهان برگزار کردیم و سپس یک جلسه هم با حضور مسئولان ستادی در تهران تشکیل شد.

حیدرعلی خانبازی افزود: در ارتباط با چگونگی اردوها، اجرای برنامه های مختلف، حضور اعضا و … به یک دستورالمعل مشترک رسیدیم و آن را برای اجرا به تمام استان ها ارسال کردیم تا اینکه روز هشتم شهریورماه، اولین دوره اردوها با حضور دبیران کانون های جوانان آزاد آغاز شد.

صرفه جویی در استفاده از امکانات و نیروی انسانی

وی با اشاره به اینکه در برگزاری اردوها سعی شده است تا در استفاده از امکانات و نیروی انسانی صرفه جویی شود، ادامه داد: در دوره اول و دوم که دختران حضور داشتند کادر اجرایی ما شامل ۱۲ نفر همکاران خانم و ۱۳ نفر از آقایان بود و در دوره سوم و چهارم که پسران حضور دارند، ۲۰ نفر از آقایان مسئولیت کارها را به عهده دارند.

معاون امور جوانان استان اصفهان تصریح کرد: همکاران را به گونه ای انتخاب کردیم تا هرکدام بتوانند چند کار را به عهده گرفته و اجرا کنند. علاوه بر این نسبت به سال گذشته تعداد خودروها را نیز به نصف کاهش دادیم و از خودروهای استیجاری هم استفاده نکردیم و به این شکل ساماندهی راننده ها به خوبی انجام شد.

خانبازی گفت: نقطه قوت اردوهای امسال، هماهنگی خوبی بود که میان ما به عنوان میزبان، مدیران ستادی سازمان و مسئولان اردوگاه ایجاد شد. همچنین فضای اردوگاه کاملا آماده میزبانی بود و بالاخره درنظرگرفتن توامان برنامه های آموزشی، تفریحی، فرهنگی و جلسات هم اندیشی کمک کرد تا همه چیز در کنار هم پیش رود و رضایت اعضا را فراهم آورد.

وی در ادامه با بیان اینکه تقسیم اعضای هر دوره به سه گروه ۱۰۰ نفره، افزود: این گروه بندی ها به اجرای هرچه بهتر برنامه ها منجر و در زمان تعیین شده برای هر گروه، برنامه های آموزشی، تفریحی و جلسات هم اندیشی برگزار شد.

معاون امور جوانان استان اصفهان از نقاط ضعف اردوها نیز غافل نشد و در این خصوص خاطرنشان کرد: متاسفانه همکاران ما در برخی استان ها بدون مطالعه دستورالمعل و توجه به آیین نامه اجرایی، اعضا را اعزام کرده بودند که این کار ما را با مشکل روبه رو می کرد.

قطعا می توانستیم بهتر باشیم

خانبازی با بیان اینکه تا این مرحله از اردوها حادثه و مشکل خاصی پیش نیامده است، ادامه داد: در هر شرایطی می توان کارها را به نحو شایسته تری انجام داد. قطعا می توانستیم بهتر باشیم چراکه اعضای سازمان جوانان لایق بهترین ها هستند و باید تلاش کنیم تا در برنامه های بعدی عملکرد بهتری داشته باشیم.

وی تصریح کرد: زمانی که یک برنامه خوب برگزار می شود و اعضا رضایت دارند، همبستگی و انسجام به وجود می آید و آنها به ادامه حضور در سازمان جوانان دلگرم می شوند. این درحالی است که عده ای این اردوها را صرفا یک برنامه تفریحی می بینند اما این ظاهر موضوع است و باید سعی کرد در دل این اردوها به اهداف اصلی سازمان رسید.

 اردوها فرصت خوبی برای هم اندیشی است

معاون امور جوانان استان اصفهان گفت: اردوهای سازمان جوانان تبلور و نمود عینی تمام برنامه های اجراشده در طول سال است، بنابراین باید سعی کنیم تا تمام اهداف از جمله حس انسان دوستی، بشر دوستی، صلح، پرهیز از خشونت، تکریم انسان ها و … در آن مشهود و ملموس باشد.

خانبازی با تاکید براینکه همچنین این اردوها فرصت خوبی برای هم اندیشی و دریافت نقطه نظرات اعضا و دبیران کانون هاست، افزود: آنها هستند که از نزدیک مشکلات را لمس می کنند و حتی می توانند به ما راهکار ارائه کنند.

رییس سازمان، در میان اعضا

وی افزود: حضور دکتر حبیبی، رییس سازمان در میان اعضا و شنیدن نظرات آنان یکی دیگر از نقاط قوت این اردوها بود و ایشان خواستند تا اعضا نظراتشان را ارائه کنند تا شخصا آنها را مطالعه کرده و ترتیب اثر دهند.

معاون امور جوانان استان اصفهان ادامه داد: همه استان ها قابلیت میزبانی اردوها دارند و می توانند در این زمینه مشارکت کنند. این لطف مسئولان سازمان است که به ما اعتماد می کنند تا تجربیات خود را به سایر همکاران منتقل کنیم.

خانبازی در پایان ضمن تشکر از همه برگزارکنندگان اردوهای کشوری “نشاط و امید” خاطرنشان کرد: این یک کار گروهی است و بعضی از همکاران در صحنه هستند و سایر افراد کارهای پشتیبانی را انجام می دهند که لازم است از تک تک این عزیزان تشکر و قدردانی شود.