دکتر شاهین فرهنگ عضو افتخاری سازمان جوانان شد/ هلال احمر جایی است که وجهه انسانی و جهانی دارد

دکتر شاهین فرهنگ، روانشناس برجسته با حضور در جمع دبیران کانون های دانشجویی حاضر در اردوی نشاط و امید بندرانزلی، به لباس سازمان جوانان هلال احمر ملبس شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر، وی پس از این مراسم در برنامه تفریحی جنگل نوردی نیز حاضر شد و در این زمان، فرصت کوتاهی دست داد تا با وی گفتگو کنیم.

از جمله اساتیدی هستید که جوانان علاقه زیادی به شما دارند و خوشحالیم که امروز عضو افتخاری سازمان جوانان هستید، بفرمایید نظر شما راجع به جوانان جمعیت هلال احمر چیست؟
من در این اردو بچه های با نشاطی را دیدم که نسبت به دنیای پیرامون خود مسئول هستند و این خیلی خوشحال کننده است. در دنیایی که خیلی از آدمها مسئولیت خود را فراموش کرده اند خوشحالم که یک جمع مسئولیت پذیر، بدون آنکه منیت داشته باشند یک مسیر، یک هدف و یک خط را دنبال می کنند. معتقدم اگر چنین جمع هایی گسترش پیدا کند به آرمانشهری که همه ما آرزوی آن را داریم، خواهیم رسید.

از طرف ارگان ها و نهادهای زیادی برای سخنرانی دعوت می شوید و مسلما فرصت حضور در همه جا وجود ندارد، چطور شد که دعوت سازمان جوانان هلال احمر را پذیرفتید؟
همان طور که اشاره کردید مجموعه درخواست ها بیش از زمانی است که من می توانم سخنرانی کنم. بنابراین باید انتخاب کنم که کجا حاضر شوم و در این انتخاب اولویت با برنامه هایی است که بیشتر به دلم بنشیند. به طور کلی بودن در کنار جوانان و با مردم بودن را ترجیح می دهم تا اینکه بخواهم در یک جمع رسمی حاضر شوم. جالب اینکه قبل از آشنایی با جوانان هلال احمری تصور می کردم فضای اردوی نشاط و امید کاملا اردوگاهی است اما برعکس، همه خیلی شاد و سرحال بودند و با این تجربه مایل هستم تا در آینده نیز با سازمان جوانان همکاری داشته باشم.

ملبس شدن به لباس هلال احمر چه حس و حالی دارد؟
هلال احمر جایی است که وجهه انسانی و جهانی دارد. در هرجای دنیا لحظه ای که انسان ها در زلزله و سیل گرفته تا تصادف و قحطی و آوارگی گرفتار می شوند، یک مجموعه ای به نام هلال احمر وارد میدان می شود و این افراد همیشه پیشتاز هستند. بنابراین وقتی این لباس را پوشیدم خودم را قطره ای در این اقیانوس دیدم که می توانم خدمتی ارائه کنم. امام صادق (ع) فرمودند: اگر خدا بنده ای را دوست داشته باشد او را وسیله رفع حاجت مردم قرار می دهد، یقینا خدا این جوانان را دوست دارد و من هم این لباس را آنقدر دوست داشتم که برای نماز صبح نیز آن را به تن کردم.

راجع به برنامه های این اردو که از نزدیک مشاهده کردید، چه نظری دارید؟
درکل همه چیز خیلی خوب بود. مجموعه برنامه ها و مسابقات کمک می کند تا این جوانان با انرژی خوبی به شهرهای خود برگردند و تا مدت ها این انرژی را در خود حس کنند. حتی می توان برای این برنامه ها هدفمندتر و خلاقانه تر برنامه ریزی کرد تا بازدهی بیشتری داشته باشیم. می توان مسابقات را در فازهای مختلف طراحی کرد تا هرکس باتوجه به توانایی جسمی، هوش و استعداد و خلاقیتی که دارد در آنها شرکت کند. باید برنامه ها به گونه ای دنبال شود تا برای این جوانان حامل درس و پیام باشد و آنها بتوانند در مسیر بهبود روند زندگی از آن استفاده کنند. این بچه ها به عنوان دبیران کانون های دانشجویی در دانشگاه خود رهبرانی هستند که برای هلال احمر کارها و تبلیغات زیادی می کنند تا ضمن معرفی فعالیت ها نفرات جدیدی را جذب هلال احمر کنند درحالی که می توانند با رفتار و منش خود بهترین تبلیغات را داشته باشند. همان طور که پیامبر ما، حضرت محمد (ص) نه تنها با گفتار که با رفتار خود انسان های زیادی را جذب کرد و توصیه من به جوانان هلال احمری همین است.

گفتگو از ابوالفضل امینی