زنان ایزدی؛ برده‌های جنگ برای دموکراسی!/ گزارش ویژه نشریه ماه نو در خصوص وضعیت زنان سوریه در جنگ

بحران سوریه ۶ میلیون آسیب دیده به جای گذاشته است. از این تعداد ۴ میلیون بی خانمان شده‌اند و ۲ میلیون نفر آنها به کشورهای دیگر پناه برده‌انده. این را «سعاده زینو» یکی از داوطلبان جمعیت هلال احمر سوریه که برای شرکت در نشست بین‌المللی «نقش جوانان در سلامت پس از بلایا» به تهران آمده بود، می‌گوید. رقمی که تأمل در آن، این نکته را به یاد می‌آورد که به طور حتم بخش زیادی از این افراد آسیب دیده را زنان تشکیل می‌دهند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر؛ به نقل از نشریه ماه نو در متن این گزارش آمده است: بحران سوریه ۶ میلیون آسیب دیده به جای گذاشته است. از این تعداد ۴ میلیون بی خانمان شده‌اند و ۲ میلیون نفر آنها به کشورهای دیگر پناه  برده‌انده. این را «سعاده زینو» یکی از داوطلبان جمعیت هلال احمر سوریه که برای شرکت در نشست بین‌المللی «نقش جوانان در سلامت پس از بلایا» به تهران آمده بود، می‌گوید. رقمی که تأمل در آن، این نکته را به یاد می‌آورد که به طور حتم بخش زیادی از این افراد آسیب دیده را زنان تشکیل می‌دهند. در میان این بحران بی‌سابقه در خاورمیانه و بواسطه وحشی‌گری‌ها و اقدامات تروریستی گروه‌های افراط‌گرا از جمله گروه داعش، زنان متحمل بیشترین آسیب‌ها شده‌اند. گروه‌های تروریستی بنیادگرا با دیکته کردن افکار بسیار تند و رادیکال به طرفداران شان، زمینه ایجاد هر نوع خشونت و جنایتی را فراهم کرده‌اند. آنها در میان پیروان خود این باور را رواج داده‌اند که به نام دین می‌توان مردان را کشت، کودکان را به رگبار بست و هر بلایی که فکرش را می‌کنید بر سر زنان آورد، از برده‌داری و بهره‌کشی جنسی گرفته تا شکنجه، تجاوز و قتل.

بازار برده فروشی

در گزارشی که چندی پیش از سوی سازمان عفو بین‌الملل اعلام شد، برخی از زنان و دختران ایزدی پس از ربوده شدن به دست داعش و تقسیم آنان بین عناصر این گروه تروریستی به عنوان غنیمنت جنگی، دست به خودکشی زده‌اند. این سازمان تأکید کرد که گروه تروریستی داعش از این زنان به عنوان برده جنسی سوء‌استفاده می‌کند. این گروه تروریستی، بزرگ ترین بازار برده فروشی را در تاریخ به راه انداخته و طی چند ماه گذشته عناصر آن در عراق به هزاران زن تجاوز کرده‌اند. روزنامه «تایمز» انگلیس در گزارشی در رابطه با این مسئله بیان کرده است که عناصر داعش پس از جدا کردن اعضای خانواده‌ها از یکدیگر، آنها را بر اساس سن و میزان تحصیلات و اینکه آیا ازدواج کرده‌اند یا خیر، به گروه‌های مختلفی تقسیم و به آنها تجاوز می‌کنند. سن اغلب دخترانی که قربانی‌ بردگی جنسی می‌شوند بین ۱۴ تا ۱۵ سال و یا حتی کمتر است.  بر اساس این گزارش، تروریست‌های داعش دختربچه‌ها را حدود ۲۵ دلار می‌فروشند و برخی‌ها را نیز به عنوان هدیه و جایزه به عناصر خود می‌دهند. در این بازار خرید و فروش زنان که داعش آن را اداره می‌کند، هر کسی می‌تواند به خرید و فروش بپردازد.

جنایت‌ها قانونی می‌شوند    

این گروه تروریستی با انتشار جزوه‌ای، قوانینی را به عناصر خود برای برخورد با زنان برده و خریداری شده و شیوه مجازات آنها توصیه کرده است. بر اساس جزوه داعش درباره اینگونه اقدامات که با نام «الدلیل» در بازار برده فروشی منتشر شده است؛ عناصر داعش می‌توانند در شرایط مشخصی به دختران نابالغ نیز تجاوز کنند. در این رابطه سازمان عفو بین‌الملل گزارشی منتشر کرده که در آن بیان می‌شود، زنان و دختران جوان ایزدی در معرض تجاوزات مکرر جنسی از سوی اعضای داعش بوده‌اند و شهادت‌های متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد دختران ایزدی برای فرار از تجاوزات جنسی دست به خودکشی زده‌اند.

زنان سوری از تعرض در امان نیستند

این رنج به همین‌جا خلاصه نمی‌شود. چرا که زنان و دختران سوری که به اردوگاه‌ها پناه می‌آورند نیز در امان نمی‌مانند. به گزارش یک روزنامه اسپانیایی دختران آواره سوری در اردوگاه‌ها مورد سوء استفاده جنسی شیوخ ثروتمند عرب قرار می‌گیرند. این گزارش تاکید می‌کند که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس فقط از جنگ ضد سوریه حمایت نمی‌کنند بلکه ثروتمندان این کشورها نیز از دختران ۱۲ تا ۱۶ ساله سوری در اردوگاه‌های آوارگان در اردن، لبنان و ترکیه سوء استفاده می‌کنند.  خبرنگار این روزنامه اسپانیایی که تحقیقاتی را در اردوگاه‌های آوارگان سوری انجام داده، گزارش داد؛ دختران نوجوان سوری در اردوگاه‌ها خرید و فروش می‌شوند. جنگ به تاجران بشر اجازه داده است تا کرامت انسان را به قهقرا بکشانند. یورش به اردوگاه‌ها، تجاوز به عنف و ربودن دختران به موضوعی عادی، تبدیل شده و روزی نیست که یک دختر صرف نظر از سن و سالش مورد تجاوز قرار نگیرد. در این بین، تنها چاره دخترانی که می‌خواهند به این سرنوشت دچار نشوند، یافتن همسر است. البته در این بین باز هم همسرانی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ارجحیت دارند که این نیز خود نوع دیگری از سوء استفاده جنسی است. به نظر می‌رسد تا هنگامی که پول عربی که مانند رنگ نفت سیاه است وجود داشته باشد، هیچ چیزی توانایی آن را ندارد این شهوت افسار گسیخته را که به دنبال به زانو در آوردن زنان سوری در این اردوگاه‌هاست، تحت کنترل در آورد.