تقویت روحیه ایثار جوانان هلال‌احمر قزوین در راهیان نور

گزارشی از کاروان راهیان نور جوانان قزوینی؛

برگزاری اردوهای راهیان نور برای اعضای جوان جمعیت هلال‌احمر استان قزوین فرصت مناسبی است تا از رهگذر آن روحیه ایثار در آنان بیش از پیش تقویت شود.

 

روزهایی بود که عده‌ای در جبهه‌ها می‌جنگیدند، از جان و تن خود می‌گذشتند، در خون خود می‌غلتیدند و در بند رژیم بعث گرفتار می‌شدند تا آنانی که در شهرها و روستاها زندگی می‌کنند، چیزی جز رنگ آرامش نبینند. خیلی‌ها هم در همان شهرها و روستاها مردان خود را در جبهه‌های نبرد پشتیبان و یاور بودند و از هر آنچه از دستشان ساخته بود، دریغ نداشتند.

آن روزها همدلی، همراهی و وحدت در کشور ما به اوج خود رسیده و جنگ را به گنج تبدیل کرده بود. آن سال‌ها مردم ما از هر چه داشتند می‌گذشتند و یا به جبهه می‌رفتند یا داشته‌هایشان را روانه جبهه می‌کردند. فرهنگ ایثار و گذشت دفاع مقدس در تمام لایه‌های جامعه نفوذ کرد و حال و هوایش در حجم سیال زمان پیچید.

اکنون نیز خیلی‌ها همان روحیه ایثارگرانه را در وجود خود دارند و خود را وقف کمک به همنوعان و ارزش‌های والای انسانی کرده‌اند.

نمونه این موضوع را می‌توان در جمعیت هلال‌احمر و خدمات نوع‌دوستانه داوطلبان، امدادگران و جوانان آن دید که در هر جا نیاز باشد حاضر می‌شوند و تمام توان خود را در طبق اخلاص می‌گذارند تا زندگی آدم‌هایی را که حتی ممکن است نام آن‌ها را هم ندانند، نجات بخشند یا گره‌ای از زندگی‌شان بگشایند.

حمید ره‌انجام مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان قزوین ایثار را فصل مشترک فعالیت‌های این جمعیت با دوران دفاع مقدس می‌داند و در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین اظهار می‌کند: داوطلبان، جوانان، امدادگران و دیگر کارکنان جمعیت هلال‌احمر همواره روحیه از خودگذشتگی را در وجود خود دارند و می‌توان آن را ایثار نامید.

وی می‌افزاید: تجلی این صحنه‌های ایثارگرانه در حوادث و سوانح گوناگون به چشم می‌خورد و نمونه‌های آن در برف و کولاک اخیر منطقه کوهین دیده می‌شد.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان قزوین ادامه می‌دهد: رزمندگان، جانبازان، شهدا و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس نیز از بهترین و عزیزترین داشته‌های خود برای حفظ دین، ناموس، خاک و ارزش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گذشتند که باید تمام این زحمات و جانفشانی‌ها را قدر دانست.

ره‌انجام قدردانی از این رشادت‌ها و شجاعت‌ها را وظیفه همگانی عنوان می‌کند و می‌گوید: اعضای جمعیت هلال‌احمر استان همواره این شهدا و ایثارگران را الگوی زندگی و فعالیت‌های خیرخواهانه و بشردوستانه خود قرار می‌دهند و در مراحل مختلف از آنان استمداد می‌جویند.
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان قزوین اضافه می‌کند: آنچه فعالیت اعضای جمعیت هلال‌احمر را از بسیاری دیگر از نهادها متمایز می‌کند، داوطلبانه و ایثارگرانه بودن فعالیت‌های آنان است که زمینه‌ساز خدمت به خلق خدا می‌شود.

وی خاطرنشان می‌کند: تأثیرات فرهنگی و معنوی اردوهای راهیان نور و ضرورت انتقال فرهنگ ایثار در دوران دفاع مقدس به جوانان بر کسی پوشیده نیست.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان قزوین تصریح می‌کند: این اردوها که بزرگترین عملیات فرهنگی در کشور است و از بهترین راه‌های مقابله با جنگ نرم دشمنان علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی به شمار می‌رود، مورد تأکید مقام معظم رهبری است و تأثیرات بسیار مطلوبی بر ترویج ارزش‌های انقلاب اسلامی و فرهنگ ایثار و شهادت در میان نسل جوان جامعه دارد.
ره‌انجام یادآور می‌شود: به طور قطع جوانان با بازدید از مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس و آشنایی بیشتر با رشادت‌ها و جانفشانی‌های رزمندگان اسلام و شهدای والامقام نسبت به حفظ هویت ایرانی و اسلامی خویش بیش از پیش مصمم می‌شوند.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان قزوین عنوان می‌کند: اشاعه فرهنگ ایثار و شهادت، الگوپذیری از چهره‌های شاخص هشت سال دفاع مقدس و احیای روحیه جهادی دفاع مقدس و همچنین ارتقای روحیه خودباوری و خودشناسی در جوانان از جمله مهمترین نتایج بارز اردوهای راهیان نور به شمار می‌رود.

وی بیان می‌کند: از سوی دیگر با توجه به وجود ظرفیت بزرگی مانند جوانان در جمعیت هلال‌احمر، لازم است به منظور مقابله با جنگ نرم از این ظرفیت تا حد امکان بهره‌گیری شود که یکی از راه‌های آن برگزاری اردوهای راهیان نور است.

اعزام کاروان هلال‌احمر قزوین به راهیان نور

معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر استان قزوین نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین از اعزام کاروانی از این جمعیت به اردوهای راهیان نور خبر می‌دهد.

نادر میرزایی اظهار می‌کند: اعزام این کاروان در راستای آشنایی هر چه بیشتر اعضای جوان و تقویت روحیه ایثار، مقاومت و از خود گذشتگی در میان آنان صورت گرفت.

معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر استان قزوین در خصوص اهداف برگزاری این اردوها بیان می‌کند: ارتقای روحیه داوطلبی و رشادت در میان جوانان از جمله اهداف برگزاری اردوهای راهیان نور در هلال‌احمر است.

وی بیان می‌کند: آشنایی بیشتر اعضای جوان این جمعیت با فرهنگ ایثار و شهادت امدادگران در دوران دفاع مقدس از دیگر اهدافی به شمار می‌رود که در برگزاری اردوهای یاد شده مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر استان قزوین اضافه می‌کند: همچنین زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهیدان والامقام دوران هشت ساله جنگ تحمیلی بخش دیگری از اهداف این اردوها را تشکیل می‌دهد.

میرزایی عنوان می‌کند: به این ترتیب بازدیدکنندگان از مناطق عملیاتی دفاع مقدس به واسطه حضور در مناطق آشنایی بیشتری با رشادت‌ها و ایثارگری‌های رزمندگان دوران دفاع مقدس پیدا می‌کنند و می‌توانند در آینده دفاع جانانه و غیورانه جوانان کشور را به نسل‌های بعد انتقال دهند.
معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر استان قزوین تصریح می‌کند: بدون شک برگزاری این اردوها فرصت مناسبی برای روشنگری در خصوص ابعاد مختلف جنگ تحمیلی است که باید آن را غنیمت شمرد و در حد امکان از این فرصت بهره گرفت.

وی یادآور می‌شود: در اردوهای راهیان نور شرایط سخت جنگ و ایستادگی در مقابل هجمه دشمن برای اعضای جوان جمعیت هلال‌احمر بازگو می‌شود که این امر در تقویت روحیه جهاد و شهادت مؤثر است.

معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر استان قزوین بیان می‌کند: با توجه به تأثیری که مشاهده عینی بر اعتقاد و یقین افراد دارد، بازدید از مناطق عملیاتی جنوب کشور و مشاهده عینی آثار جنگ در آخرین نقطه مرزی کشور می‌تواند در میان جوانان به مراتب اثرگذاری بیشتری داشته باشد.

میرزایی خاطرنشان می‌کند: تجدید پیمان با شهدا و آرمان‌های امام خمینی(ره) از دیگر اهداف برگزاری اردوهای راهیان نور است و در این اردوها جوانان هلال‌احمر با شهدا و بنیانگذار کبیر
انقلاب اسلامی پیمان می‌بندند تا با تمام توان در مسیر حفظ دستاوردهای انقلاب گام بردارند.
معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر استان قزوین اضافه می‌کند: بدون شک حفظ انقلاب مرهون رشادت‌ها و جانفشانی‌های رزمندگان سال‌های دفاع مقدس است و همه در راستای تداوم راه آنان مسئول هستند.

ترویج فرهنگ ایثار در جامعه از سوی جوانان هلال‌احمر

رئیس اداره دانشجویی و جوانان جمعیت هلال‌احمر استان قزوین نیز در این خصوص به خبرنگار فارس در قزوین می‌گوید: کاروان راهیان نور برادران از ۱۷ اسفندماه به مناطق عملیاتی جنوب کشور اعزام شد و طی آن جوانان از نزدیک با بخشی از رشادت‌های رزمندگان ایران در دوران دفاع مقدس آشنا شدند.

تهمینه ابراهیمی اضافه می‌کند: در اردوی راهیان نور ویژه اعضای جوان جمعیت هلال‌احمر استان که مدت برگزاری آن پنج روز بود، فعالیت‌های فرهنگی برای زائران در نظر گرفته شد.

رئیس اداره دانشجویی و جوانان جمعیت هلال‌احمر استان قزوین ادامه می‌دهد: در این راستا تعامل با نهادهایی نظیر بسیج در خصوص تهیه اقلام فرهنگی مرتبط با موضوع دفاع مقدس شامل دفترچه یادداشت خاطرات، سربند، پرچم و موارد مشابه و نیز توزیع این اقلام در میان اعضای جوان حاضر در اردو در دستور کار قرار گرفت.

ابراهیمی عنوان می‌کند: در طول این اردو فعالیت‌های فرهنگی مختلفی شامل برگزاری نماز جماعت، ادعیه، صبحگاه و بازدید از یادمان‌های دفاع مقدس نظیر شلمچه، نهر خین و چزابه به انجام رسید.

وی بیان می‌کند: علاوه بر این، سخنرانی و روایتگری استادان و نخبگان عرصه فرهنگی کشور،
روایتگری فرماندهان و امیران ارتش و سپاه پاسداران و نیز روایتگری راویان برجسته همراه کاروان در یادمان‌ها صورت گرفت.

رئیس اداره دانشجویی و جوانان جمعیت هلال‌احمر استان قزوین بیان می‌کند: در این اردوها سعی شد از سرپرستان علاقمند، متعهد و آشنا به مهارت‌های اردویی از قبیل توان کار گروهی و اجرای برنامه‌ها استفاده شود که در این راستا محمد بیک‌محمدلو کارمند جمعیت هلال‌احمر این استان، تیم برادران را همراهی می‌کرد.

وی اضافه می‌کند: روز نخست این اردو شامل اسکان در مقر شهید حبیب‌اللهی، شرکت در برنامه استقبال از زائران کربلای ایران، بازدید از نمایشگاه فرهنگی مستقر در مقر و استفاده از برنامه رزمی و نمایشی ویژه  بود.

رئیس اداره دانشجویی و جوانان جمعیت هلال‌احمر استان قزوین ادامه می‌دهد: در روز دوم نیز اعضا پس از شرکت در مراسم صبحگاه و برنامه افتتاحیه بازدید از یادمان‌ها، از مزار شهید علم‌الهدی و دیگر دانشجویان پیرو خط امام بازدید و برای حضور و شنیدن روایتگری در یادمان به سمت منطقه عملیاتی چزابه حرکت کردند.

ابراهیمی تصریح می‌کند: حضور در منطقه عملیاتی فکه و زیارت مقتل شهید آوینی و ۱۲۰ شهید مظلوم این منطقه، حضور در مقر میشداغ به منظور استقرار در قرارگاه و اسکان و نیز حضور در برنامه رزم شبانه یگان تکاور نیروی زمینی ارتش و میثاق با شهدا بخش دیگری از برنامه های روز دوم را تشکیل می‌داد.

رئیس اداره دانشجویی و جوانان جمعیت هلال‌احمر استان قزوین عنوان می‌کند: در روز سوم، زائران برای بازدید از محل شهادت دکتر چمران به سمت یادمان دهلاویه حرکت کردند و پس از آن از یادمان طلائیه و مناطق عملیاتی بدر و خیبر بازدید به عمل آوردند تا از روایتگری رزمندگان دوران دفاع مقدس بهره‌مند شوند.

وی خاطرنشان می‌کند: بازدید از منطقه عملیاتی کربلای ۵، زیارت یادمان شهدای شلمچه و بیان خاطرات، حرکت به سمت مقر دژ خرمشهر برای اسکان بخش دیگری از برنامه های سومین روز از این اردو بود.

رئیس اداره دانشجویی و جوانان جمعیت هلال‌احمر استان قزوین تصریح می‌کند: در چهارمین روز از این سفر معنوی نیز جوانان هلال‌احمر قزوین از یادمان نهر خین، یادمان کربلای ۴ علقمه، معراج شهدای پادگان شهید محمودوند بازدید و به سمت مقر شهید حبیب‌اللهی حرکت کردند تا از برنامه رزمی و نمایشی ویژه استفاده کنند.

ابراهیمی اضافه می‌کند: در روز پایانی نیز کاروان اعزامی از جمعیت هلال‌احمر قزوین پس از وداع با شهدا به سمت این استان به راه افتاد تا زائران آن هر آنچه از سفر معنوی راهیان نور آموخته‌اند در جامعه نشر دهند.

گزارش از میترا بهرامی