سفیران حمایت های روانی فرهنگی

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان؛ دکتر محمد گل فشان رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص پیشگیری از آسیب­ های اجتماعی و در راستای اجرایی­ شدن برنامه ­های مقابله و کاهش آسیب­ های اجتماعی طبق تفاهم ­نامه سه جانبه فی­مابین وزارت کشور، ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری و جمعیت هلال ­احمربند3: برگزاری کارگاه­ های آموزش پیشگیری از وقوع جرائم مواد مخدر و کاهش خشونت در مناطق حاشیه­ نشین این برنامه تحت عنوان «دومین دوره مسابقات گفتگوی بشردوستی» با هدف: پیشگیری از وقوع جرائم و کاهش خشونت با تقویت توان جرائت ­ورزی و مهارت «نه گفتن» در میان دانش ­آموزان طی یک نیم روز جهت پذیریش و جلسات توجیهی اولیه و سه شبانه ­روز کامل برگزار گردید.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر افزود: هر دوره با محوریت بشردوستی و کاهش خشونت ویژه 40 نفر (10 تیم 4نفره) از دانش ­آموزان سال هفتم یا هشتم مدارس مناطق حاشیه ­ای شهر محل برگزاری به صورت کاردو (کارگاه-اردو) و شامل مجموعه­ ای از کارگاه­ ها، بازی ­های متناسب، زندگی اردویی و مسابقه گفت گو به اجرا درآمد.

وی ادامه داد: سرفصل کارگاه ­ها شامل تفکر انتقادی، گفت ­و­گو، فهم­بافت، منطق، فن  ­بیان، سواد اطلاعاتی و بازی با محوریت بشردوستی و در راستای تقویت جرأت­ورزی در کارگاه ­ها در قالب کارگروهی و فعالیت جمعی بوده است.

وی بیان کرد: دانش آموزان شرکت­ کننده در دوره به عنوان «سفیران آشتی» در ساختار کانون­ های دانش ­آموزی به فعالیت خواهند پرداخت. مدارس نیز به عنوان «مدرسه بشردوستی» مجری برنامه­ های ویژه خواهند شد.

کار گاه­های سبک فرزند پروری و مهارت­های زندکی

با توجه به عوارض، پیامد­ها و تبعات سوء مصرف مواد مخدر (سنتی­,صنعتی وشیمیایی) ضرورت توسعه اقدامات فرهنگی برای واکسیناسیون اجتماعی خانواده ­ها به ویژه نوجوانان و جوانان و پیشگیری از مصرف مواد روان­گردان امری ضروری است و مطابق برنامه­ های مقابله و کاهش آسیب­های اجتماعی, منطبق با سیاست­ ها و خط مشی­های مصوب شورای اجتماعی کشور و بر اساس برنامه­ های ارائه شده در جلسه 90 شورای اجتماعی کشور و در راستای اجرایی شدن بند 5 تفاهم نامه سه جانبه فی مابین وزرات کشور, ستاد مبارزه با مواد مخدر نهاد ریاست جمهوری و جمعیت هلال احمر، کار گاه ­های سبک فرزند پروری و مهارت­های زندکی در راستای پیشگیری از اعتیاد به والدین در مدارس مناطق حاشیه نشین با هدف ارتقای مهارت­ های فرزند­پروری موثر و کارآمد در والدین دانش ­آموزان در مدارس مناطق حاشیه نشین  برگزار گردید. طی این طرح در هر مدرسه یک کارگاه دو ساعته با حضور  متخصص در حوزه پیشگیر ی از اعتیاد و مهارت­ های زندگی به عنوان مربی برگزار شد. کارگاه ها  در حدود 400 مدرسه مناطق حاشیه شهر و کم برخودار اجرا شد.

آموزش مهارت های خودمراقبتی در خوابگاه دانش آموزی

طبق تفاهم نامه سه جانبه بین هلال احمر، ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور و وزارت کشور، کارگاه های آموزش مهارت های خودمراقبتی و پایه تاب آوری در 230 خوابگاه دانش آموزی توسط سازمان جوانان هلال احمر برگزار شد. این کارگاه ها در قالب برنامه پیشگیری اولیه از اعتیاد در خوابگاه های دانش آموزی هلال احمر و آموزش و پرورش برگزار شدند. هدف از برگزاری این کارگارها را ارتقاء سطح دانش و آگاهی دانش آموزان در محیط های تاثیرگذار برای دانش آموزان شبانه روزی های آموزش و پرورش و مجتمع های دانش آموزی هلال احمربود. کارگاه های آموزش مهارت های خودمراقبتی و پایه تاب آوری، مطابق سهمیه اعلام شده طی دو روز و هر روز دو ساعت در 230 خوابگاه دانش آموزی برگزار شد. مربیان آموزش دیده وزارت آموزش و پرورش با همراهی و تسهیل گری مربیان برتر طرح ملی پیمان، برگزاری این دوره ها را برعهده داشتندمحتوای آموزشی دوره های فوق براساس کتاب «پیشگیری اولیه از اعتیاد و رفتارهای پرخطر» تالیف وزارت آموزش و پرورش و با معرفی هلال احمر، تعیین شد. با هماهنگی اداره مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش، دانش آموزان دوره های اول و دوم متوسطه، در کارگاه های آموزش مهارت های خودمراقبتی و پایه تاب آوری شرکت کردند.

شما هم نظر خود را ارسال کنید