رئیس اداره دانشجوئی جوانان سازمان جوانان جمعیت هلال احمر:

شناخت نقاط قوت و ضعف در روند فعالیت‌ها، زمینه‌ساز موفقیت است/آموزش‌های هدفمند بر روی مسیر موفقیت جمعیت هلال احمر تاثیر می‌گذارد

رئیس اداره دانشجویی و طلاب سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: شناخت نقاط قوت و ضعف در روند فعالیت‌ها، زمینه‌ساز موفقیت است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، عباسعلی محمدزاده در خصوص اهمیت شناخت نقاط ضعف و قوت در ماموریت‌‎ها و رسالت‌ها عنوان کرد: برخی از نقاط قوت این معاونت وجود هدف و راهبردهای روشن جذب و سازماندهی و مشخص بودن روند فعالیت است.

رئیس اداره دانشجویی و طلاب سازمان جوانان جمعیت هلال احمر افزود: شناخت نقاط قوت و ضعف در روند فعالیت‌ها، زمینه‌ساز موفقیت است.

وی تصریح کرد: همچنین از دیگر نقاط قوت تقسیم بندی فعالیت‌ها بر مبنای کانونهای عضویت غنچه‌ها، دانش‌آموزی، دانشجویی، جوانان، طلاب، روستایی، تشکیل مجامع عمومی در کانونها و مشارکت اعضاء در تصمیم سازهای و تصمیم گیری‌ها، محدود نبودن افراد برای عضویت در جمعیت و آموزش‌های هدفمند در جهت اهداف هلال احمر است.

محمدزاده بیان کرد: در روند فعالیت‌ها، روحیه کارگروهی و نوع دوستی، ارتقای سطح فعالیتهای بشردوستانه و عام المنفعه از طریق آموزش‌ها، گسترش خدمات داوطلبانه و مهارتهای امدادی در کاهش هزینه‌های متأثر از حوادث و بلایا و در نتیجه ایجاد جامعه‌ی تاب‌آور و وجود نیروهای با انگیزه و با توان فکری بالا برای پیشبرد اهداف از جمله نقاط قوت و موفقیت است.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر نقاط قوتی که در روند اقدامات دیده می‌شود غیر سیاسی بودن فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی سازمان، استقبال بالا از برنامه‌های جمعیت، سرمایه‌ی اجتماعی مناسب به همراه اعتماد عمومی و حضور پرشور و نشاط و داوطلبانه جوانان در دوره های سنی مختلف در مقاطع مختلف تحصیلی است.

رئیس اداره دانشجویی و طلاب سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با اشاره به احصای برخی از نقاط ضعف و ضرورت رفع آن گفت: عدم جوابگویی سامانه جامع عضویت اعضا، عدم تأمین منابع حداقلی لازم برای فعالیت کانون ها، سلیقه‌ای عمل نمودن برخی از مسئولین نهادهای همسو در دانشگاه‌ها، مدارس و عدم عضویت سازمان در شوراهای تدوین کننده اسناد بالادستی از جمله این نقاط ضعف است.

وی افزود: از دیگر نقاط ضعف های شناخته شده عدم اطلاع رسانی مناسب از فعالیت‌های سازمان در سطح جامعه و کمبود مکانیزم‌های انگیزشی لازم برای جبران خدمات داوطلبانه اعضا، ضعف در جذب جوانان نخبه ورزیده و علمی و بکارگیری اعضا در غیر از فعالیتهای مرتبط با رسالت جمعیت و استفاده‌های نمایشی در برخی برنامه‌ها از ایشان و عدم تناسب منابع مالی با مأموریت هاست.

محمدزاده بیان کرد: عدم تناسب سطح و انگیزه نیروی کارشناس در اختیار با مأموریت های چندگانه در سطح شعب، عدم در اختیار داشتن تجهیزات و زیرساخت های لازم برای فعالیت اردوگاه، وسایل حمل و نقل و اماکن فرهنگی، فقدان سامانه جامع و کمبود اعتبارات در موضوع حفظ و نگهداری و انگیزش اعضا و فقدان نقشه راه جامع از دیگر نقاط ضعف در این مسیر است.

وی در خصوص برخی از فرصت‌ها عنوان کرد: وجود سازمان‌ها و سمن‌هایی که دارای اهداف و فعالیت‌های بشردوستانه مشترک با مأموریت‌های سازمان، وجود امکانات مناسب در دانشگاه‌ها و مدارس حوزه‌های علمیه و ظرفیت مناسب آنها، همسایگی با کشورهای بحران زده و امکان مشارکت در همایش‌ها و جشنواره‌های مختلف بین المللی مرتبط با عملکرد جمعیت توسط سایر نهادها از جمله فرصت‌هاست.

رئیس اداره دانشجویی و طلاب سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اظهار داشت: وجود ضرورت آموزش‌ها به واسطه بلاخیز بودن کشور با توجه به حساس شدن افکار عمومی رسانه‌ها و آمادگی جامعه برای مشارکت در فعالیت‌ها و جامعه جوان ایران و عاطفی بودن جامعه و فرهنگ خدمت و مهرورزی و اعتماد و اطمینان حاکمیت ملت به جمعیت های ملی هلال احمر و وجود شبکه اطلاع رسانی هماهنگ و ارتباطات بین‌المللی و اشتیاق و نیاز عمومی به فراگیری مهارتهای امدادی از فرصت‌های مهم در ارتباط با جوانان است.

وی در مورد تهدیدهای موجود در این عرصه یادآور شد: بکارگیری موقعیت مهم و ارزشمند جمعیت توسط جناح‌ها و احزاب سیاسی و صاحبان قدرت و در نتیجه خدشه به اصل بی‌طرفی، تحت فشار بودن اعضای جوانان از طرف گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی برای مشارکت در فعالیت‌های سیاسی و عدم انطباق سازمان با میزان بودجه و اعتبارات و نیروی انسانی سازمان با ماموریت‌های کاری و تأثیر تغییرات سیاسی فرهنگی، اجتماعی در جامعه از تهدیدهایی است که باید آن را به خوبی شناخت و از آن پرهیز کرد.

محمدزاده خاطرنشان کرد: از دیگر تهدیدهای جدی در این مسیر کاهش شدید انگیزه های جوانان برای کارهای داوطلبانه و عام المنفعه در اثر مسائل اقتصادی موجود و مشکل اشتغال و وجود نهادها و سمن¬های مردم نهاد متعدد و موازی کاری آنها و تفوق روحیه منفعت طلبی و افکار سودجویانه بر انجام فعالیت‌های بی‌چشمداشت و عام المنفعه و پراکندگی در تمام نقاط کشور و تنوع فرهنگی و اختلاف‌های اقلیمی است که برنامه ریزی یکسان و منسجم را مشکل می‌سازد.

شما هم نظر خود را ارسال کنید