انسان ها در طول تاریخ و همواره، برای ماندگاری و ادامه حیات و برخورداری از آسایش و امکانات رفاهی زندگی خود تلاش می کنند. در این میان انسان های مهرورز، کمک به همنوع و بشر دوستی را رسالت و اولویت نخست زندگی خویش قرارداده‌اند

عذرا والی – فوق لیسانس تکنولوژی آموزشی، رئیس اداره پیش دبستانی و مهدهای کودک سازمان جوانان جمعیت هلال احمر

در تاریخ ۱۹ آگوست سال ۲۰۰۳، طی یک بمب گذاری در هتل کانال بغداد ۲۲ نفر از کارکنان کمک‌های بشر دوستانه، از جمله نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق، سرجیو ویرا دی ملو را به کام مرگ کشاند.رویداد غم انگیز مرگ سرجیو ویرا دی ملو با بیش از۳۰ سال خدمات بشردوستانه و ۲۱ نفر از همکارانش باعث شد پنج سال بعد، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای، ۱۹ آگوست را به عنوان “روز جهانی بشردوستی” برگزیند.

به بهانه فرا رسیدن ۲۹ مردادماه روز جهانی” بشردوستی”

“بر مدار بشردوستی”

 انسان ها در طول تاریخ و همواره، برای ماندگاری و ادامه حیات و برخورداری از آسایش و امکانات رفاهی زندگی خود تلاش می کنند. در این میان انسان های مهرورز، کمک به همنوع و بشر دوستی را رسالت و اولویت نخست زندگی خویش قرارداده‌اند. وقوع بحران‌های طبیعی چون سیل، زلزله و شیوع بیماری‌های نوظهوری چون کرونا و تبعات و پیامدهای منفی اقتصادی و اجتماعی ناشی از آن در جامعه و جهان، نیاز به اقدامات انسان‌دوستانه، ترویج و اشاعه فرهنگ و ارزش‌های بشردوستانه و حمایت از منزلت و کرامت انسانی را بیش از پیش در جامعه کنونی ضروری می کند.

انسانیت و بشردوستی یکی از اصول مهم نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر است که بر اساس آن این نهضت تلاش می¬نماید تا با پشتوانه ملی و بین‌المللی خود رنج را در هر کجای جهان التیام و از جان و سلامت نوع بشر محافظت و کرامت آنان را تضمین کند. طبق اصل انسانیت، نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر وظیفه دارد درک متقابل، دوستی، همکاری و صلح پایدار را در میان ملت‌ها ترویج کند.

در سازمان جوانان جمعیت‌ هلال احمر، همواره نقش و مشارکت جوانان به عنوان سفیران بشردوست و عاملان ایجاد تغییرات رفتاری و ترویج فرهنگ نیکوکاری در جامعه با استفاده از روابط اجتماعی و تکنولوژی‌های نوین ارتباطی دارای اهمیت و مورد توجه بوده است. خدمتگزاری به افراد آسیب‌پذیر و پاسخگویی به امور بشردوستانه، محوری ترین معیار برای فعالیت جوانان عضو سازمان جوانان و برخوردار از روحیه داوطلبی، ایثار اخلاق و رفتار بشردوستانه است.

سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر ایران با توجه به اصول و اهداف عالی و رسالت خود در تقویت روحیه امید و نوع‌دوستی در میان جوانان و ترویج و نهادینه سازی فرهنگ بشردوستی میان مردم در پی ظرفیت‎سازی برای بهره‎مندی حداکثری از توان اعضای جوان و داوطلب و ارتقای سطح مشارکت آنان در ‏ارائه خدمات داوطلبانه و بشردوستانه است.

این سازمان قدیمی‌ترین نهاد بشردوست و متولی امورجوانان با ۷۳ سال سابقه برنامه‌ریزی در عرصه‌ بهره‌گیری از نیرو و استعداد جوانان انساندوستی است که به صورت داوطلبانه و بدون انتفاع شخصی برای تامین سلامت، نجات جان انسان‌ها و کمک به هم‌نوع؛ همراهان مستمر و شایسته این نهاد بشردوست هستند، تا با تلاش و مشارکت فعال، علاوه بر نشرمفاهیم بشردوستانه از قبیل صلح، دوستی، مهرورزی، جریان ساز اقدامات و خدمات نیکوکارانه با نگاهی رو به جلو در جامعه باشند.

حال که در دنیای دیجیتال امروز ارتباطات واقعی تبدیل به ارتباطات مجازی شده و نیز شرایط حاکم به دلیل شیوع ویروس کرونا، تجمع و انجام فعالیت‌های تیمی و گروهی به صورت حضوری را غیرممکن و قدرت شبکه‌های اجتماعی در نشر رسالت انسانی و آموزه‌های بشردوستی بیش از پیش نمایان شده است، وظیفه انسانی همه ما است تا به انحای مختلف از این فضا بهره کافی را برای ترویج اقدامات و فعالیت¬های بشردوستانه جمعیت هلال احمر برده و بر ایده و خلاقیت‌های فناورانه برای انجام فعالیت در فضای مجازی و ایجاد پویش‌ها و کمپین‌های اثرگذار در  جذب و پیوند انسان‌های نیکوخرد و نیکوکار به نیازمندان و افراد آسیب‌پذیر جامعه برای یاری رساندن به آنان و نیز نشر فرهنگ، اقدامات و فعالیت¬های بشردوستانه متعهد و متمرکز شویم.

روز” جهانی بشردوستی” زمان مناسبی است برای ارج نهادن به خدمات ارزشمند پزشکان، پرستاران، کادر سلامت به خصوص عزیزانی که در مسیر خدمتگزاری جان گران‌بهای خود را از در دوران سخت شیوع ویروس کرونا  ازدست داده‌اند و از جوانان عضو، داوطلبان و امدادگران، نیک اندیش و نیکوکرداری تجلیل و الگوسازی کرد که در کسوت داوطلب نوع‌‍دوست با خودگذشتگی، تمام تلاش و انرژی خود را صرف ترویج فرهنگ و رفتارهای ارزشمند بشردوستی و خدمت به جامعه بشری به خصوص در ایام  شیوع ویروس کرونا، اقدامات موثری چون تب سنجی از هموطنان عزیز، توزیع اقلام بهداشتی در نقاط کم برخوردار و حاشیه شهرها، کمک به ضدعفونی کردن ساختمان های اداری و معابر عمومی و آموزش و اطلاع رسانی اقدامات پیشگیرانه در فضای مجازی، توزیع بسته‌های معیشتی میان خانوار‌های نیازمند و آسیب دیده از کرونا، توزیع بسته های بهداشتی میان بیماران خاص می کند.