به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، دکتر محمد گل فشان در بازدید از اداره دانشجوی و طلاب در خصوص اهمیت فعالیت جوانان صلیب سرخ و هلال‌احمر در کشورهای جهان اظهار کرد: سازمان جوانان هلال‌احمر ایران در ۱۴ آبانماه سال ۱۳۲۶ رسماً تأسیس شد و تاکنون جوانان زیادی را در زمینه‌های مختلف با اهداف و اصول هلال‌احمر آشنا کرده است.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر افزود: در سالهای اخیر سازمان جوانان هلال‌احمر با راه‌اندازی کانون‌های مختلف در رده‌های سنی از ۵ تا ۳۵ سال، بسیار پویاتر و فعال‌تر از نهادهای دولتی متولی امر جوانان عمل کرده است.

وی تصریح کرد: این کانون‌ها شامل غنچه‌های هلال، دانش‌آموزی، دانشجویی، جوانان، طلاب و روستایی فعالیت‌هایی در جهت آموزش‌های امدادی و آمادگی در برابر بلایا، کاروان نیکوکاری، طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی، خدمات بشر دوستانه، غم گساران جوان،گروه‌های حمایت‌های اجتماعی روانی در بلایا حضوری پررنگ دارند.

گل فشان بیان کرد: همچنین در عرصه فرهنگ‌سازی درزمینهٔ حفظ محیط ‌زیست، اهداء خون، اهدا عضو، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی همچون اعتیاد و ایدز، فعالیت‌های امدادی ورزشی کویر نوردی و کوهنوردی، و بسیاری از فعالیت‌های دیگر به خدمت پرداخته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: تمامی فعالیت‌های جوانان هلال‌احمر به‌صورت داوطلبانه است و این فعالیت‌ها در سه نقش جوانان به‌عنوان رهبران، جوانان به‌عنوان داوطلبان و جوانان به‌عنوان بهره‌مندان صورت می‌گیرد.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر عنوان کرد: فعالیت اعضای هلال‌احمر در سنین زیر سی سال در حوزه جوانان و بالای سی سال در حوزه داوطلبان و علت فعالیت مستقل سازمان جوانان و سازمان داوطلبان و اینکه این استقلال فعالیت در کشورهای دیگر نیز وجود دارد یکی از موضوعات مهم است.

وی توضیح داد: براساس بررسی‌های انجام شده تقریباً در تمام کشورهای جهان حوزه جوانان به‌ صورت مستقل دیده‌ می‌شود و این توجه به جوانان از سیاست‌های فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال‌احمر نشات گرفته است.

گل فشان در خصوص جوانان و فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال‌احمر اظهار داشت: افزون بر ۱۹۰ کشور در قالب جمعیت‌های ملی عضو فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال‌احمر هستند و بیش از نیمی از داوطلبان جنبش بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر را جوانان تشکیل می‌دهند.

وی توضیح داد: طبق خط‌ مشی فدراسیون در خصوص جوانان که در سال ۲۰۱۱ تصویب و سال ۲۰۱۷ مورد بازبینی قرار خواهد گرفت، اصطلاحات “جوان” و “جوانان” در فدراسیون بین‌المللی، افرادی که در ردهٔ سنی ۵ تا ۳۰ سال قرار دارند را در برمی‌گیرد.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر تصریح کرد: جوامع ملی به‌طور منطقی به‌وسیلهٔ این محدودهٔ سنی هدایت می‌شوند تا تعریفی مختص به خودشان بر طبق قوانین محلی، قاعده‌های اجتماعی و محتواهای فرهنگی برای اصطلاح “جوان” به تصویب برسانند.

وی گفت: در این خط‌ مشی تأکید شده “ جوانان در تمامی فعالیت‌های مربوط به جوامع ملی خود با در نظر گرفتن مهارت‌ها و تجارب مربوط به سنین خاص و همچنین ایمنی و مؤثر بودن، به کار گرفته می‌شوند.

گل فشان افزود: آن‌ها برای مشارکت کامل در برنامه‌ریزی، طراحی، دریافت و بازنگری خدمات هلال‌احمر و صلیب سرخ، تشویق می‌شوند چه آن دسته که در آن مشارکت می‌کنند و چه آن بخش که در آن منافعی دارند.

وی عنوان کرد: جوامع ملی در رابطه با داوطلبان جوان هنگامی‌که تشخیص دهند این داوطلبان نیازی متفاوت و یا اضافی نسبت به داوطلبان بزرگ‌سال دارند با آن‌ها مطابق باسیاست داوطلبی فدراسیون جهانی رفتار می‌کنند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر بیان کرد: هم‌چنین در اسناد بالادستی فدراسیون، انتشارات و آموزش‌ها توجه ویژه‌ای به جوانان صورت گرفته به‌گونه‌ای که در بسیاری از موضوعات هم چون تغییرات اقلیمی، مداخلات روانی اجتماعی در بلایا، آمادگی در برابر بلایا، تغییرات رفتاری، پیشگیری از آسیب‌های هم چون ایدز و اعتیاد، کاهش مخاطرات بلایا، هشدار سریع در جوامع محلی و … گزارش‌ها و کتب ویژه جوانان تدوین‌شده و در بسیاری از اقدامات و مداخلات نقش جوانان پررنگ دیده‌شده است.

وی در مورد جوانان صلیب سرخ در کشورهای اروپایی خاطرنشان کرد: کلیه کشورهای اروپایی زیرمجموعه دفتر اروپایی فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال‌احمر قرار دارند، تقریباً همه کشورهای عضو این دفتر، یعنی ۳۲ کشور اروپایی، حوزه جوانان را به‌صورت مستقل از دیگر واحدها دیده و برنامه‌ریزی می‌کنند.

وی اظهار داشت: همچنین جمعیت‌های ملی هلال‌احمر و صلیب سرخ منطقه آسیا اقیانوسیه شبکه جوانان را راه‌اندازی کردند که یکی از قوی‌ترین شبکه‌های جوانان صلیب سرخ و هلال‌احمر در سطح جهان هستند که هر دو سال یک‌بار اقدامات خود در راستای راهبرد تعیین‌شده جوانان فدراسیون را موردبازنگری قرار می‌دهند و بسیاری از برنامه‌های خود را به‌صورت مشترک انجام می‌دهند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر تصریح کرد: بررسی و مطالعه فعالیت‌های فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال‌احمر و هم‌چنین جمعیت‌های ملی کشورهای مختلف در حوزه جوانان نشان می‌دهد تقریباً در تمامی کشورهای جهان و به‌ویژه کشورهای پیشرفته در زمینهٔ جمعیت ملی، اهمیت ویژه‌ای به جوانان داده‌شده است.

وی گفت: با توجه به خط‌مشی فدراسیون، برای آنان برنامه‌ریزی‌های ویژه و مستقل از داوطلبان بزرگ‌سال صورت می‌گیرد و سرمایه‌گذاری زیادی بر روی نقش جوانان، مشارکت آنان در فعالیت‌ها و آموزش آنان از طرق مختلف در قالب کانون‌های مختلف صورت می‌گیرد، به‌گونه‌ای که تمامی کشورهای عضو فدراسیون دارای کانون‌های دانش‌آموزی در مدارس بوده و اغلب آنان کانون دانشجویی در دانشگاه‌ها و کالج‌ها را توسعه می‌دهند.