رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر: فعالیت‌های ورزشی دارای جایگاه بسیار مهمی در میان جوانان هلال احمر است/پویایی جوانان در فعالیت‌های بشردوستانه ارتباط مستقیمی با ‌سلامت روح و جسم دارد

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: فعالیت‌های ورزشی دارای جایگاه بسیار مهمی در میان جوانان هلال احمر است، از این رو برنامه‌ریزی وسیعی در جهت انجام فعالیت‌های ورزشی در میان جوانان انجام می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، دکتر محمد گل فشان با اشاره به تاریخچه ورزش در جمعیت هلال احمر اظهار داشت: یکی از سازمانهای مرتبط با جوانان بشردوست، سازمان جوانان هلال احمر است که با عضویت صدها هزار نفر عضو در جهت تحقق اهداف بشردوستانه و خدمت به نیازمندان تلاش می نماید.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر افزود: بی شک نقش برنامه های تربیت بدنی و ورزش در جهت حفظ و ارتقاء سطح آمادگی جسمانی جوانان عضو هلال احمر به منظور ارائه خدمات امدادی و خیرخواهانه از اهداف اولیه سازمان جوانان است.

وی تصریح کرد: لذا اولین سابقه فعالیت ورزشی در جمعیت هلال احمر به زمانی بر می گردد که به منظور حس انساندوستی و لزوم یاری به همنوع، محرومین و کودکان بی سرپرست، سبب شد تا انسان های نوعدوست و ورزشکاران خیر با هدف کمک رسانی، در سال ۱۳۳۷ با مسابقه بین دو تیم صاحب نام ورزشی اقدام نمایند و به تدریج با برگزاری مسابقه بین تیم های شهرستانهای همجوار و فروش بلیط و جمع آوری کمک های مردمی به نفع محرومین جامعه، پایه گذار تشکیلاتی به نام کمیته ورزش در هلال احمر که در قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی به نام جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران نامیده می شد، شوند.

گل فشان بیان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، تشکیل مراکز پرورش اسلامی جوانان با هدف پرورش و ایجاد زمینه مناسب جهت رشد و شکوفایی خلاقیت ها و استعدادهای نسل جوان، همت بلند، روحیه ایثار و فداکاری، تشکیلات ورزشی را نیز تحت پوشش قرار داد و به مرور زمان مراکز پرورش اسلامی به معاونت فرهنگی تغییر نام و امور ورزشی نیز با امکانات بیشتری به فعالیت خود ادامه داد.

وی اظهار داشت: در سال ۱۳۷۹ معاونت فرهنگی و سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ادغام شده و اداره تربیت بدنی به عنوان یکی از چهار اداره معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان جوانان در راستای هدفمند کردن و ارتقاء روحیه نشاط و سلامت و نیز تقویت روحیه امدادگری جوانان به آنان یاری می رساند و با توجه به وجود صدها مکان و مجموعه ورزشی در سراسر کشور، حوزه تربیت بدنی و ورزش توانسته است بخش عظیمی از جوانان عضو هلال احمر را تحت پوشش آموزش رشته های خواهران و برادران در سطوح شهرستانی، استانی و کشوری برگزار نماید.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر عنوان کرد: با تغییر چارت تشکیلاتی در سال ۱۳۸۸ طبق نظر روسای وقت جمعیت، اداره تربیت بدنی در سازمان منحل و پست کارشناس تربیت بدنی موجود در مراکز استانها نیز حذف شد.

وی ادامه داد: حذف اداره تربیت بدنی در سازمان و نیز نبود یک نفر کارشناس خبره در امر ورزش درسطح استان جهت برنامه ریزی و هماهنگی های مربوطه، برنامه ریزی منسجم جهت برگزاری مسابقات ورزشی در سطح استان و کشور را با مشکل روبرو کرد.

گل فشان گفت: همچنین تغییرات تشکیلاتی و احیای پست کارشناس تربیت بدنی در مراکز استانها و با توجه به عدم احیای اداره تربیت بدنی در ستاد، این سازمان با مهیا کردن شرایط و امکانات باعث رونق برنامه ها و برگزاری مسابقات ورزشی در سطح استانها شد و با حمایت از چند تیم ورزشی زمینه حضور آنها را در لیگ های مختلف کشوری و استانی را فراهم آورد.

وی تصریح کرد: حجم وسیع و گسترده مخاطبین جوان‏، فعال و پویاییجامعه در این سازمان، ضرورت برنامه‌ریزی برای انجام فعالیتهای ورزشی را بیش از گذشته ضروری می نماید، از سوی دیگر خوشبختانه امروز هلال احمر با داشتن چنین امکانات و تجهیزاتی در زمینه ورزش، میتواند با تدبیر و به کارگیری تمامی ظرفیتهای موجود ، نقش موثر و مهمی را در این عرصه ایفا کند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر عنوان کرد: فعالیت‌های ورزشی دارای جایگاه بسیار مهمی در میان جوانان هلال احمر است، از این رو برنامه‌ریزی وسیعی در جهت انجام فعالیت‌های ورزشی در میان جوانان انجام می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه جمعیت هلال احمر یک نهاد امدادی و بشردوستانه است، نگاهی ویژه به مقوله ورزش و رقابتهای ورزشی دارد که یقینا با دیگر نهادهایی که در این امر فعالیت دارند متفاوت است چرا که راهبرد اساسی ورزش در جمعیت، ورزش برای امداد است، هر چند که آمادگی جسمانی از شرایط و ویژگی لازم یک امدادگر خوب است ولی ورزیدگی به مفهوم آماده بودن جسمی و روانی و مهارتی، بی تردید ویژگی و شرطی کاملتر و لازمتر است که بخش مهمی از این ویژگی با ورزش حاصل می شود.

گل فشان بیان کرد: راهبرد اصلی ورزش در این سازمان، ورزش برای توانمندی و ورزش ویژه جوانمردی است و این سازمان تلاش می کند تا جوانانی امدادگر برای لحظات امدادرسانی داشته باشیم و همچنین تربیت جوانانی که مرام و آیین پهلوانی، جوانمردی، فتوت، ایثار و ازخودگذشتگی در آنان نهادینه شده باشد.

وی در مورد اهداف برنامه‌های ورزشی گفت: حفظ و ارتقاء سطح آمادگی روحی و جسمانی جوانان داوطلب جهت ارائه خدمات عام المنفعه، ایجاد نشاط و شادابی و پوشش بخشی از اوقات فراغت جوانان عضو، ایجاد انگیزه برای حفظ و جذب جوانان و معرفی اهداف و اصول جمعیت، آموزش تیم های تخصصی امدادی همچون کوهنوردی، کویرنوردی، جنگل نوردی و امداد دریایی از جمله اهداف است.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ادامه داد: تحقق اهداف کمی ورزش همگانی و ایجاد فرهنگ عادت به ورزش در جوانان، ترویج روحیه جوانمردی و پهلوانی جهت انجام فعالیتهای بشردوستانه و کمک به مردم آسیب پذیر و شناسایی استعدادهای ورزشی جوانان و هدایت آنها در مسیر صحیح زندگی از دیگر اهداف برنامه های ورزشی است.

وی با اشاره به اهم فعالیتها و برنامه های اجرا شده عنوان کرد: برگزاری هفده دوره مسابقات ورزشی سراسری دررشته های مختلف در دو بخش خواهران و برادران، برگزاری چهار دوره المپیاد فرهنگی ورزشی کشوری دریرشته های مختلف در بخش خواهران و برادران، برگزاری مسابقات ورزشی در سطوح شهرستانی و استانی و مسابقات وبرنامه های ورزشی درخلال اردوهای سازمان شامل دوی امدادی،طناب کشی و همچنن صعود به قلل مرتفع ایران از قبیل سبلان، سهند، الوند، برف انبار، دنا و …از جمله این برنامه هاست.

گل فشان در مورد دیگر راهبردها و برنامه‌های انجام شده ورزشی ویژه جوانان تصریح کرد: تهیه و تدوین دستورالعمل جهت همایش های تخصصی ورزشی و برگزاری این همایش ها در مناطق مختلف کشور با توجه به شرایط جغرافیایی خاص منطقه از قبیل کوهنوردی، کویرنوردی، جنگل نوردی و امداد دریایی و تدوین فرهنگ و اصول و ضوابط ورزش و تبیین ابعاد و جنبه های اخلاقی آن بر اساس اندیشه اسلامی با رویکرد ورزش، توانمندی و جوانمردی با رویکرد تربیت پهلوانی و راه اندازی، توسعه، تجهیز و نگهداری بیش از ۳۰۰ سالن و اماکن ورزشی وفراهم نمودن امکان شرکت و استفاده سالانه بیش از صد هزار نفر از اعضاء از این امکانات در سراسر کشور و همچنین تهیه بانک اطلاعات از اماکن ورزشی از اهم این برنامه‌هاست.

وی عنوان کرد: برگزاری کلاسها و دوره های آموزشی ورزشی در رشته های مختلف در شعب سراسر کشور، برگزاری آزمونهای امدادی از تیم های ورزشی جهت شرکت در مسابقات کشوری، تعامل با هیاتهای ورزشی و تشکیل انجمن های ورزشی در رشته های مختلف در سطح استان و کشور، برگزاری ورزشهای همگانی در سطح شهرستان، استان و کشور شامل دوی همگانی و دوچرخه سواری، برگزاری سمینارها و همایش های علمی و ورزشی و ارتقاء سطح علمی مسئولین و اعضاء جهت تحقق یافتن اهداف جمعیت هلال احمر از جمله برنامه‌هایی است که مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اظهار داشت: حمایت و قانونمند کردن فعالیتهای ورزشی باشگاهها و تیم های ورزشی که بنام هلال احمر در مسابقات ورزشی و لیگ های مختلف کشوری، استانی و شهرستانی فعالیت می نمایند به ویژه حمایت از حداقل ده تیم نیمه حرفه ای فعال و اعزام برخی از تیم های قهرمان و منتخب به مسابقات مرحله کشوری و تورنمنت های بین المللی و برون مرزی از جمله این سیاست‌گذاری‌هاست.

وی تصریح کرد: سوابق تشکیلاتی ورزش و تربیت بدنی در سازمان جوانان جمیعت هلال احمر تا سال ۸۸، ساختار تشکیلاتی ورزش و تربیت بدنی در سازمان جوانان جمیعت هلال احمر از جمله ظرفیت های مهم است که ضرورت تحول ساختار و ایجاد اداره تربیت‌بدنی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر را دو چندان می‌کند.

گل فشان با اشاره به بخشی از این ظرفیت‌های مهم بیان کرد: در اختیار داشتن بیش از ۲۸۰ فضا و مجموعه ورزشی در سراسر کشور، عضویت جمع کثیری از جوانان داوطلب در سازمان جوانان از قابلیت‌های مهمی است که باید مورد توجه باشد.

وی در توصیه‌هایی خاطرنشان کرد: ارتقاء سطح آمادگی جسمانی و ایجاد روحیه نشاط و شادابی اعضاء با توجه به اینکه جمعیت هلال احمر یک نهاد امدادی و کمک‌رسان است، همچنین لزوم توجه به تربیت بدنی و ورزش با تاکید بر اصول چهارگانه هلال احمر در تأمین سلامت انسانها و ایجاد صلح و دوستی اهمیت فراوانی دارد.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: ورزش به عنوان عامل ایجاد دوستی بین اقشار مختلف و ایجاد ارتباط و تبادل فرهنگی بین قومیت‌های مختلف است و توجه به ترویج هرچه بیشتر ورزشهای همگانی و امدادی و برنامه ریزی جهت برگزاری همایشهای مختلف در این راستا به خصوص در رشته های دوچرخه سواری و کوهنوردی و راهپیمائی و صخره نوردی و دو همگانی نیز دارای اهمیت می باشد.

وی اظهار داشت: فعالیت گسترده تر در ورزش نیمه حرفه‌ای و نیز جذب و حفظ ارتباط قهرمانان ورزشی برای شرکت دادن آنها در امور عام المنفعه امری مهم و ضروری است و باید به آن جهت داد.

گل فشان توضیح داد: یکی از سازمانهای مرتبط با جوانان بشردوست، سازمان جوانان هلال احمر است که با عضویت صدها هزار نفر عضو در جهت تحقق اهداف بشردوستانه و خدمت به نیازمندان تلاش می‌نماید، بی شک نقش برنامه های تربیت بدنی و ورزش در جهت حفظ و ارتقاء سطح آمادگی جسمانی جوانان عضو هلال احمر به منظور ارائه ی خدمات امدادی و خیرخواهانه از اهداف اولیه سازمان جوانان است.

وی عنوان کرد: شور و اشتیاق به فعالیتهای ورزشی ضرورت برنامه ریزی جهت توسعه برنامه های ورزشی را بیشتر میکند جمعیت هلال احمرسازمان جوانان در راستای اهداف انسان دوستانه خود نیاز به جوانان و اعضاء سالم، فعال و بانشاط دارد که این مهم با توسعه فعالیتهای ورزشی تحقق می یابد، براین اساس جمعیت هلال احمر و سازمان جوانان در راستای اهداف انسان دوستانه خود نیاز به جوانان و اعضاء سالم، فعال و با نشاط دارد که این مهم با فعالیت های ورزشی تحقق می یابد به همین منظور سرمایه گذاری و توسعه فعالیت‌ها و برنامه های ورزشی سازمان جوانان هلال احمر بعنوان یک استراتژی اساسی مورد توجه مسئولین مربوطه است.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر بیان کرد: مقوله ورزش به عنوان ابزاری در راستای هدفمند نمودن و سازگاری برای نیل به نقشی که ورزش است و می‌تواند جوانان را در رساندن به قله جوانی و امدادگری یاری رساند و راهبردی برای هویت بخشیدن به یک مفهوم ماندگار و نوع دوست و جوان امدادگر در راه تحقق اهداف عالیه و بشردوستانه جمعیت هلال احمر باشد.

وی گفت: به همین منظور سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در راستای اهداف انساندوستانه خود نیاز به جوانان و اعضاء سالم، فعال و با نشاط دارد که این مهم با فعالیت‌های ورزشی تحقق می یابد.

گلفشان افزود: به همین منظور سرمایه‌گذاری و توسعه فعالیت‌ها و برنامه‌های ورزشی سازمان جوانان هلال احمر بعنوان یک استراتژی اساسی مورد توجه مسئولین مربوطه است، لذا با توجه به بخشنامه دبیرکل جمعیت و واگذاری مدیریت مراکز فرهنگی، ورزشی به مراکز امور جوانان لزوم برنامه‌ریزی و استفاده بهینه از این مراکز به عهده این سازمان است.

وی خاطرنشان کرد: سازمان جوانان جمعیت هلال احمرکشور در راستای اهداف بشردوستانه و به منظور تشکیل وآماده سازی تیم های ورزشی برای انجام ماموریت درشرایط بحرانی و بلایای طبیعی اقدام به برگزاری همایش های تخصصی کوهنوردی، جنگل نوردی، کویرنوردی و امداد دریا می نماید و این همایش ها که با برنامه ریزی اداره تربیت بدنی سازمان جوانان به مناسبت کاهش بلایای طبیعی برگزار میشود درصدد است تا زمینه تشکیل گروههای ورزشی را با توجه به اقلیم مناطق جغرافیائی کشور فراهم آورد و با تلفیق و مهارتهای تخصصی ورزشی و بشردوستانه جمعیت هلال احمر گام بردارد.