جلسه مشترک سازمان جوانان و امدادونجات جمعیت هلال احمر برگزار شد

یکی از وظایف اصلی و بزرگ سازمان جوانان، پشتیبانی از تیم های امدادی سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر در زمان حوادث می باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر؛ در این جلسه مهدی ولی پور رییس سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر ضمن تقدیر از تعاملات و همکاریهای همیشگی اعضا جوانان در حوادث گفت بخش زیادی از نجاتگران و امدادگران از اعضا جوانان میباشند که عمده زحمات ارزیابی و بازتوانی درحوادث بر عهده این عزیزان می باشد. از این رو بایستی نگاه ویژه ای به این سازمان که از ورودی های اصلی جمعیت هلال احمر می باشد صورت پذیرد.

مشکلاتی در زمینه نگهداشت و بکارگیری وسازماندهی اعضا وجود داردکه بخش زیادی از آن متوجه مشکلات ستادی و برنامه ریزی های موجود می باشد. ولی پور بیان داشت: بایستی در زمان حوادث تمامی کارها برعهده سازمان امدادونجات نباشد و تقسیم کار صورت پذیرد به عنوان مثال وظیفه تغذیه اضطراری با داوطلبان و وظیفه اسکان اضطراری با جوانان باشد.

وی گفت: یکی از مشکلات موجود، نداشتن اطلاعات کافی اعضا جدید می باشد که درجمعیت هلال احمر چه مراحلی را می تواند طی نماید تا به مرحله نجاتگر و ایثارگر برسد که باید کتابچه ای تحت عنوان راهنمای داوطلبی تهیه گردد تا تمامی مراحل از بدو ورود در سازمان جوانان و داوطلبان تا رسیدن به مراحل نجاتگری در سازمان امدادونجات مشخص شود.

دکتر گل فشان رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر نیز گفت: یکی از طرح های مهمی که مدت هاست در حال برنامه ریزی آن هستیم تشکیل تیم تابان (تیم های آماده بشردوست امدادونجات) می باشد که در آن اعضا سازمان جوانان و نجاتگران به تیم های ١۵ نفره دسته بندی می شوند و وظایف مشخص شده ای را در زمان حوادث دنبال می کنند که این طرح بایستی با حضور کارشناسان سازمان امدادونجات تکمیل و نهایی گردد. وی گفت یکی از وظایف اصلی و بزرگ سازمان جوانان، پشتیبانی از تیم های امدادی سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر در زمان حوادث می باشد.

در مانورهای ساعت صفر نیز سعی داریم وظایفی را برای اعضا سازمان جوانان مشخص نماییم تا آمادگی لازم جهت حضور در حوادث را داشته باشند. رییس سازمان جوانان افزود استفاده از ظرفیت جوانان در انجام کارهای بشردوستی و مهربانی جز اهداف اصلی فدراسیون جهانی صلیب سرخ می باشد که سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در این راستا برنامه ریزی های خوبی را انجام نمود. همچنین یکی از موضوعاتی که بایستی مورد توجه ویژه مسئولین قرار بگیرد موضوع ازدواج جوانان می باشد که از سنت های حسنه خدا و پیامبر اکرم بوده و با توجه به شرایط کنونی جامعه باید کمک ها برنامه ریزی در جهت ترغیب جوانان به این امر صورت پذیرد از این رو سازمان جوانان نیز به مناسبت فرا رسیدن هفته ازدواج که مصادف با سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) می باشد برنامه تجلیل از زوج های هلالی که از اعضا جوانان و امدادونجات می باشند را بر مبنای پروتکل های بهداشتی هر استان برگزار می کند.

دکتر گل فشان یکی از راه های اصلی نگهداشت اعضا را برنامه های اردوهی و استفاده از بستر های اردوگاهی سازمان جوانان خواند و بیان داشت: با بهسازی اردوگاه های موجود همه سازمان های جمعیت هلال احمر می توانند جهت تقدیر و نگهداشت اعضا خود از این فضاها استفاده نمایند.

اعضا شورای معاونین و مدیران هر دوسازمان نیز  در این جلسه در راستای مشارکت ها و همکاری های بیشتر دوطرف، پیشنهادات و نظرات کارشناسی خود را بیان کردند.