اجرای برنامه های آموزشی و فعالیت های اعضاء جوانان استان ایلام در “هفته مبارزه با مواد مخدر”

سرپرست معاون امور جوانان هلال احمر استان ایلام گفت: ده‌ها برنامه آموزشی، فرهنگی و اجتماعی به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر در شعب استان ایلام برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان ایلام؛ شکراله جایدری با اعلام این خبر افزود: سالروز ششم تیرماه مصادف ۲۶ ژوئن که به مناسبت این روز در سراسر دنیا برنامه‌های زیادی اجرا می‌شود و در کشور ما نیز اجرای برنامه‌های مختلف آموزشی، فرهنگی و اجتماعی به مناسبت این روز به یک هفته گسترش یافته است.

جایدری ضمن گرامیداشت هفته مبارزه با مواد مخدر گفت: استفاده از مواد مخدر مشکلات زیادی را از نظر اجتماعی می تواند بر خانواده های درگیر با این موضوع به همراه داشته باشد و تلاش حوزه جوانان هلال احمر استان با برپایی کارگاه ها پیشگیری از اعتیاد، برگزاری نمایشگاه، نشست های مهارتی، امضاء کمپین نه به اعتیاد کاهش مصرف سوء این مواد و به دنبال آن کاهش مشکلات اجتماعی است.

وی اضافه کرد: افزایش آگاهی و ایجاد حساسیت در جامعه از مهمترین اهداف اجرای برنامه های این هفته در شعب جعیت هلال احمر در استان بود.

 

از برگزاری نشست مهارتی نه به اعتیاد تا نمایشگاه کتاب در “شهرستان آبدانان”

خسرو خدادادی رئیس شعبه شهرستان هدف از برگزاری این نمایشگاه را، مصون سازی کودکان و نوجوانان در برابر اعتیاد اعلام کرد و گفت: به سبب آن که قشر کودک و نوجوان بیشترین استفاده را از کتابخانه عمومی مجتمع دارد، تصمیم گرفتیم تا با ارائه کتاب هایی در خصوص اعتیاد و نمایش پوستر و تصاویر اعتیاد، به آگاه سازی، اطلاع رسانی و اقدامات پیشگیرانه در مورد انواع مواد مخدر و تبعات استعمال آن بر فرد و خانواده و جامعه بپردازیم.

خدادادی در ادامه گفت: در این نمایشگاه، کتاب های آموزشی چگونگی پیشگیری از اعتیاد و اثرات سوء مصرف مواد مخدر و نیز کتاب های مهارتهای زندگی در معرض دید مراجعان قرار گرفته است.

وی در پایان افزود: از برنامه انجام شده در این هفته میتوان به نشست مهارتی نه به اعتیاد، امضا میثاق نامه با شعار “نه گفتن به اعتیاد”، راه اندازی نمایشگاه کتاب، بازدید اعضاء از کتابخانه امیرکبیر در شهرستان آبدانان خبر داد.

 

پیوستن کمپین نه به اعتیاد توسط جوانان “شهرستان ایوان”

مهدی فاضلی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان ایوان بیان کرد: اعضای جوانان هلال احمر این جمعیت در هفته مبارزه با مواد مخدر و همزمان با سراسر کشور با پیوستن به کمپین ” نه به اعتیاد” و امضای میثاق نامه به مبارزه با این معظل اجتماعی پرداختند.

فاضلی گفت: با اشاره به مصرف مواد مخدر بعنوان یکی از معظلات خطرناک جامعه بشری در جهان متمدن امروز افزود: ابعاد وسیع عوارض ناشی از مصرف مواد مخدر در زندگی جسمی و روانی فرد و همچنین خانواده ،فرهنگ، اقتصاد و اجتماع است که بهترین روش برای جلوگیری از اعتیاد معالجه آن نیست بلکه پیشگیری از بوجود آمدن آن است.

وی اظهار داشت: اعضای جوانان جمعیت هلال احمر جویبار در هفته مبارزه با مواد مخدر برای جلوگیری و پیشرفت از این بلای خانمان سوز با برگزاری نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد و امضا میثاق نامه گامی کوچک در جهت آگاه سازی جوانان این مرز و بوم برداشتند.

 

برگزاری کارگاه آموزشی یاری گران زندگی توسط “جوانان دره شهر”

تیمور شیرمحمدی در مورد این کارگاه آموزشی گفت: نخستین قدم در مبارزه با اعتیاد آگاهی ‌بخشی به جامعه در خصوص مواد مخدر و زیان‌ها و آسیب‌های آن بر سلامت جسمانی و روانی افراد است و این مقوله در جامعه ما کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

رئیس شعبه شهرستان افزود: بسیاری از خانواده‌ها آشنایی چندانی با انواع مواد مخدر ندارند و به همین خاطر نمی‌توانند در این خصوص فرزندان خود را به درستی راهنمایی و نظارت کافی بر رفتار فرزندان و بویژه جوانان داشته باشند.

وی اظهار داشت: ایران به دلیل همسایگی با کشورهایی مانند افغانستان و پاکستان که بزرگترین تولیدکنندگان مواد مخدر هستند، در مسیر ترانزیت مواد از آسیا به سمت اروپا قرار دارد و به‌رغم تلاش‌های زیاد برای مبارزه با گسترش مواد مخدر، این افیون برخی از افراد را در جامعه ما گرفتار کرده‌است.

 

از برگزاری نمایشگاه اعتیاد تا کارگاه ای آموزشی در “شهرستان دهلران”

رئیس شعبه شهرستان دهلران با اعلام این خبر اظهار کرد: بمناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر، کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد و طرح یاری گران زندگی با رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ فاصله ی صحیح اجتماعی در شهرستان برگزار شد.

فریدون ملک میرزایی افزود: این کارگاه آموزشی با هدف آموزش راه های پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و آشنایی جامعه هدف از مضرات و مخاطرات و پیامدهای منفی ناشی از مصرف مواد مخدر در راستای طرح یاریگران زندگی برگزار شد.

ملک میرزایی همچنین هدف از برگزاری نمایشگاه عکس، نمایش آثار زیانبار مواد مخدر و عواقب جبران ناپذیر آن است و باعث دوری مردم از مواد مخدر می شود.

 

توزیع بروشور و لوح فشرده آموزشی توسط “جوانان سیروان”

محمد شیروانیان افزود: این نمایشگاه به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر برپا شده که عموم مردم از اون بازدید کردند.

سرپرست جمعیت شهرستان اظهار داشت: معضل اعتیاد به انواع مواد مخدر و روان گردان‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین مشکلات و ناهنجاری‌های اجتماعی و عامل ناامنی خانواده‌ها مطرح است و پیامدهای مخرب آن جامعه را تحت شعاع قرار می‌دهد.

شیروانیان گفت: آسیب‌های اجتماعی علاوه بر به خطر انداختن سلامت عمومی و تهدید روانی افراد زمینه ساز بروز بسیاری از انحرافات اجتماعی و ناملایمات اخلاقی هستند.

وی افزود: اطلاع رسانی و آگاهسازی خانواده‌ها از مضرات و آثار مواد مخدر تأثیر مهمی در جلوگیری از گرایش افراد به خصوص نسل جوان به مصرف مواد مخدر دارد که جوانان این شهرستان اقدام به توزیع بروشور و لوح جهت پیشگیری از اعتیاد کردند.

 

کارگاه مهارت های پیشگیری از اعتیاد با حضور فرماندار در “شهرستان چرداول”

رئیس شعبه شهرستان چرداول از برگزاری کارگاه مهارت های پیشگیری از اعتیاد با حضور و بازدید فرماندار شهرستان، مسئول ستاد مبارزه با مواد مخدر شهرستان و بخشدار شباب برگزار شد.

بهار فریادیان افزود: در اعتیاد عوامل فردی، خانواده و اجتماع موثر می باشد که اولین آن فرد می باشد، عزت نفس پایین، یکسری از بیماریهای روحی و یا حتی جسمی، کنجکاوی (که بیشتر در نوجوانان است) عدم مهارتهای لازم برای مقابله با مسائل و مشکلات و کسب مهارت های لازم برای به وجود آمدن عزت نفس بالا از جمله عوامل فردی است.

فریادیان در ادامه دومین عامل را خانواده مطرح کرد که تبعیض بین فرزندان، از هم گسیختگی خانواده، اعتیاد یکی از اعضای خانواده، آزادی بیش از حد و بی بندوباری و یا محدودیت زیاد از جمله عوامل می باشد. وی تاکید کرد بهتر است در خانواده نظارت و کنترل به صورت غیر مستقیم شکل بگیردکه این نظارت نقش موثری را در بر دارد.

وی ادامه داد: سومین عامل اجتماع است که این عامل هم بسیار مهم و موثر می باشد از جمله آنها بیکاری، دوستان یا اطرافیان معتاد، تنهایی و عدم حمایت خانواد، فقر و… می باشد.

 

کارگاه آموزشی توسط “جوانان ملکشاهی” در راستای پیشگیری از اعتیاد

حشمت اله شجاعی سپرست جمعیت شهستان هدف از برگزاری کارگاه، آشنایی جوانان با آسیب های ناشی از مصرف مواد مخدر و اعتیاد می باشد. سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان ملکشاهی در تکمیل این خبر گفت: به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر و در راستای افزایش دانش و مهارت کارگران با آسیبهای اجتماعی و پیامدهای اعتیاد کارگاه آموزشی مهارتهای زندگی،پیشگیری از آسیبهای اجتماعی و اعتیاد ویژه جوانان این شهرستان برگزار شد.

وی بیان کرد: ارتباط مؤثر در خانواده، مهارت حل تعارض های کار و خانواده، اقتدار درونی و مهارت نه گفتن و نقش این موارد در پیشگیری از آسیب ها، مطالبی را ارائه کرد.

 

کارگاه آموزشی مهارت‌های زندگی (مهارت نه گفتن )و پیشگیری از اعتیاد در “شهرستان مهران”

کارگاه آموزشی مهارت‌های زندگی (مهارت نه گفتن ) و پیشگیری از اعتیاد برای اعضا جوانان شهرستان مهران برگزار شد.

سجاد نظریان زاد رئیس شعبه این جمعیت با بیان اینکه مبارزه اجتماعی با مواد مخدر، ضرورت بسیار به آموزش مهارت های زندگی را می طلبد، اظهار داشت: باید به فرزندانمان نه گفتن را بیاموزیم، روزی که فرزند ما در معرض تعارف مصرف مواد مخدر قرار می‌گیرد باید بتواند در برابر فشار و اصرار دوستانش مقاومت کند.

نظریان زاد برگزاری این کارگاه را یکی از آموزش های لازم با محوریت پیشگیری از آسیب های اجتماعی، دانست و گفت: هدف از برپایی این کارگاه ها ایمن سازی فردی و اجتماعی جوانان و نوجوانان در مقابل آسیب های اجتماعی، گسترش مشارکت و همیاری خانواده ها در زمینه فعالیت های پیشگیرانه و ارائه اطلاعات و ارتقای آگاهی برای جلوگیری از گرایش به آسیب های اجتماعی است.

وی در پایان خاطر نشان کرد کارشناس مسائل اجتماعی مباحث کارگاه آموزشی مهارتهای زندگی (مهارت نه گفتن ) آموزش داد که در پایان کارگاه اعضا جوانان این شهرستان با امضا و نوشتن پیام آموزشی به کمپین نه به اعتیاد پیوستند.