مهارت نه گفتن سدی محکم در برابر اعتیاد

معاون جوانان استان همدان گفت: 80 درصد شیوع استعمال مواد مخدر ناشی از آن است که نوجوانان و جوانان ما در دوران کودکی مهارت جرأت‌ورزی و نه گفتن را نیاموخته‌اند.

به گزارش روابط عمومی حوزه جوانان جمعیت هلال احمر استان همدان، مریم پاک‌بین گفت: یکی از اصول برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد، توانمندسازی نوجوانان و جوانان در زمینه مهارت‌های زندگی بخصوص مهارت جرأت‌ورزی و نه گفتن است.

وی افزود: درصد بالایی از معتادین مشکل خود را ناشی از تعارفات و درخواست‌های نادرست دیگران برای مصرف مواد مخدر می‌دانند.

معاون جوانان اظهار داشت: توانایی و مهارت لازم برای روبه رو شدن با این شرایط این است که شما بتوانید بدون درگیری و ناراحتی طرف مقابل با ارایه استدلال‌های منطقی و روشن در زمینه امتناع، از خود پایداری نشان دهید.

پاک‌بین تصریح کرد: نوجوانان و جوانان ما باید بپذیرند که با وجود تعلق خاطر به دوستان، باید توانایی نه گفتن به درخواست‌های نادرست آن‌ها را نیز داشته‌باشند.

وی تاکید کرد: مهارت نه گفتن الگوی رفتاری است که ابتدا باید از خانواده شکل بگیرد و تقویت شود. در ضمن فقط نه گفتن کافی نیست، پایداری در رفتار هم می‌طلبد.

معاون جوانان خاطرنشان کرد: مهارت نه گفتن درست از همین جا شروع می‌شود که تا چه اندازه‌ای در خانواده یا جامعه به ما کمک شود تا فردیتمان تقویت گردد وفردیت دچار آن‌چنان استحکامی باشد که ما را در موقعیتی قرار بدهد که بتوانیم نه بگوییم.

شما هم نظر خود را ارسال کنید