رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر در گفت‌وگو با «شهروند» از عزم جدی برای توسعه ‏مشارکت در حوزه آسیب‌های اجتماعی خبر می‌دهد:

‏ هم‌پیمان برای پیشگیری از آسیب‌ها

جمعیت هلال‌احمر با حضور گسترده جوانان، ظرفیت‌های مهمی در حوزه پیشگیری از آسیب‌های ‏اجتماعی دارد.

راضیه زرگری| اعتیاد و سوء مصرف مواد مخدر چالشی جهانی است و بخش عمده‌ای از معضلات ‏اجتماعی با آن گره خورده؛ کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست و افراد نسبتا قابل توجهی به هر ‏نحوی درگیر این بلای همیشه خانمان‌سوز هستند. با این حال امروز جوامع پذیرفته‌اند که معتاد ‏بیمار اجتماعی است که برای درمان و بازگشت به زندگی سالم به حمایت نیاز دارد. اعتیاد امروز یکی از ‏اصلی‌ترین آسیب‌های اجتماعی کشور ما محسوب می‌شود که پیشگیری از این آسیب‌ها از دغدغه‌های ‏مهم متولیان امنیت و سلامت اجتماعی است.

جمعیت هلال‌احمر در این بین براساس وظیفه ذاتی خود ‏در مسیر بشردوستی و توسعه فرهنگی و اجتماعی جامعه، با عزم جدی برای مشارکت در موضوع آسیب‌‏های اجتماعی به‌عنوان یک نهاد مردم نهاد و عام‌المنفعه به کمک دستگاه‌های مربوطه در این زمینه ‏شتافته است و در این مسیر از ظرفیت بسیار بالای جوانان خود به‌عنوان سازندگان فردای بهتر بهره می‌‏برد. طرح پیمان سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر که از‌سال ٩۵ کلید خورد، فصل تازه مشارکت هلال‌احمر در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی محسوب می‌شود؛ طرح ملی پیمان یا همان پیشگیری موثر از ‏اعتیاد برای تأمین نشاط اجتماعی را سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر با همکاری ستاد مبارزه با ‏موادمخدر ریاست جمهوری اجرایی کرده است.

هدف کلی از اجرای این طرح، توانمندسازی و توسعه ‏ظرفیت اجتماعی اعضا و داوطلبان، نوجوانان و جوانان مناطق حاشیه‌نشین و کارکنان جمعیت هلال‌احمر ‏برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی عنوان شده است که سازمان جوانان آن را در راستای مأموریت‌‏های محوله در اهداف استراتژی ٢٠٢٠ و اهداف مندرج در مأموریت‌های هلال‌احمر انجام می‌دهد. ‏

سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر امسال در نظر دارد با عزمی جدی‌تر در برنامه‌های ترویجی در حوزه ‏پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی فعالیت کند؛ عزمی که قرار است با امضای تفاهم‌نامه با وزارت کشور ‏و ستاد مبارزه با مواد مخدر عملیاتی شود.‏

جمعیت هلال‌احمر با عضویت یک‌میلیون داوطلب نوجوان و جوان، از جایگاه و ظرفیت ارزشمندی برای ‏حضور فعال در برنامه‌های آموزشی و ترویجی در حوزه آسیب‌های اجتماعی برخوردار است.

همان‌طور ‏که در طرح پیمان، جوانان هلال احمری در سراسر کشور در مسیر پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و سوءمصرف مواد به‌ویژه در بین همسالان‌شان فعالیت می‌کنند و مهم‌تر از آن هم‌پیمان می‌شوند تا بتوانند هرچه ‏بیشتر جامعه جوان کشور را از آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد به مواد مخدر محفوظ بدارند. این آموزش‌ها با ‏هدف تربیت مربی است و طی آن مراحل پیشگیری، شناخت مواد مخدر و شرایط خاص آنها به داوطلبان ‏ارایه می‌شود.

درنهایت جوانان آموزش‌دیده به‌عنوان مربی پیشگیری از اعتیاد در حوزه سلامت و بحث ‏پیشگیری از عوارض ناشی از مصرف مواد مخدر فعالیت می‌کنند. ‏ محمد گل‌فشان، رئیس سازمان جوانان هلال‌احمر در گفت‌وگو با «شهروند» از عزم جدی برای توسعه ‏همکاری در حوزه آسیب‌های اجتماعی خبر می‌دهد که بر همین اساس این سازمان به دنبال ایجاد تفاهم‌نامه‌هایی با وزارت کشور و ستاد ملی مبارزه با مواد مخدر است؛ طی چند روز گذشته محمد گل فشان با ‏سردار مؤمنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر جلسه‌ای داشت که در آن درباره ادامه همکاری‌های ‏دو دستگاه در‌سال ۹۹ در اجرای برنامه‌های پیشگیرانه در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی توافقاتی هم ‏صورت گرفته است.

گل‌فشان به «شهروند» می‌گوید: «سازمان جوانان هلال‌احمر با حضور گسترده جوانان، ‏ظرفیت‌های مهمی در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دارد و ما در اجرای برنامه‌های ملی با ‏استفاده از ظرفیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ازجمله اردوگاه‌های سازمان در راستای انجام ‏فعالیت‌های پیشگیرانه در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه اعتیاد، آمادگی لازم و مناسبی داریم.» ‏به گفته گل‌فشان در پایان جلسه مذاکره با دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، پیش‌نویس تفاهم‌نامه دو ‏طرفه توسط سازمان جوانان تنظیم شده که قرار است در عالی‌ترین سطح دو دستگاه به امضا برسد.‏

واگذاری مسئولیت‌های اجتماعی به نوجوانان و جوانان برای پیشگیری از گرایش به مواد مخدر
با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران در منطقه و معضل قاچاق مواد مخدر، استراتژی ستاد مبارزه با مواد ‏مخدر در زمینه مقابله با سوء مصرف مواد مخدر، ترویج، فرهنگ‌سازی و پیشگیری است.

دبیرکل ستاد ‏مبارزه با مواد مخدر می‌گوید: «با توجه به شیوع مواد مخدر در بین جامعه دانش‌آموزی، آموزش و فرهنگ‌‏سازی در این زمینه اهمیت فراوانی دارد و در این راستا، طرح ملی یاریگران زندگی ازجمله طرح‌های ‏مهم در مدارس سطح استان‌ها و شهرستان‌های معین درحال اجراست و دانش‌آموزان، اولیا و نیروهای ‏شاغل در مدرسه را پوشش می‌دهد.‏»

مومنی ایجاد بستر برای انجام فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی و واگذاری مسئولیت‌های اجتماعی به ‏نوجوانان و جوانان را یکی از راهبردهای مهم درپیشگیری از گرایش آنان به مصرف مواد مخدر می‌داند و ‏تأکید می‌کند: «جایگاه هلال‌احمر برای انجام اقدامات پیشگیرانه درکنترل و کاهش اعتیاد بسیار ‏ارزشمند است و باید به قابلیت سنجش و اندازه‌گیری طرح‌ها و فعالیت‌های اجرایی در حوزه پیشگیری ‏توجه داشت.‏»

هم پیمانی ۵٠‌هزار مربی و‌ هزار سرگروه تسهیل‌گر در طرح پیشگیرانه پیمان
در طول سال‌های گذشته همکاری‌های با ارزشی از سوی جمعیت هلال‌احمر با ستاد مبارزه با مواد مخدر ‏و همچنین تخصیص اعتبارات برای اجرای طرح‌های ملی و منطقه‌ای در این حوزه انجام شده که قابل ‏تقدیر است. به گفته گل‌فشان طرح ملی پیمان تا امروز منجر به آموزش ۵۰‌هزار نفر و تربیت ۱۰۰۰ ‏سرگروه به‌عنوان تسهیل‌گر شده است؛ پیمان یکی از طرح‌های مهم برای تحقق اهداف پیشگیرانه محسوب ‏می‌شود.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر تأکید می‌کند: «در این مدت، طرح کار آفرینی و ‏آموزش ۴۰۰۰ نفر و تربیت ۵۰۰ مربی کار آفرین با موفقیت به ثمر رسیده است.کارآفرینی یکی از ‏مهم‌ترین حوزه‌هایی است که می‌تواند از ورود افراد به آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کند. طرح ‏کارآفرینی از دو‌سال پیش شروع شده و امسال هم بسیار جدی‌تر پیگیری می‌شود.‏»

از مسابقات گفت‌وگوی بشردوستی تا برگزاری اردوهای دوستی
جوانان هلال‌احمری اشتیاق قابل توجهی برای مشارکت در طرح‌های پیشگیرانه و ترویجی مفاهیم صلح ‏و بشردوستی دارند؛ به‌طوری که هر‌سال شاهد حضور پرشور جوانان هلال‌احمر در برنامه سالروز ‏جهانی مبارزه با مواد مخدر با هدف اجتماعی شدن امر مبارزه با مواد مخدر هستیم. همچنین اردوهای ‏دوستی در بین اعضای کانون‌های دانش‌آموزی هلال‌احمر نیز با هدف ترویج مفاهیم صلح و بشردوستی ‏برگزار می‌شود.

مسابقات گفت‌وگوی بشردوستی در بین دانش‌آموزان با هدف کاهش خشونت و ترویج ‏گفت‌وگو بین دانش‌آموزان از دیگر برنامه‌هایی است که در سال‌های اخیر به‌طور متمرکز در سازمان ‏جوانان هلال‌احمر برگزار شده است. رئیس سازمان جوانان توضیح می‌دهد: «طرح اجتماع محور پیشگیری ‏و کاهش اثرات ناشی از سوء مصرف مواد در مناطق حاشیه‌نشین پنج استان با مشارکت مردم محلی نیز از ‏جمله این طرح‌های پیشگیرانه است.

به طور کلی هدف ما امسال این است که در مناطق حاشیه شهرها در ‏کل کشور در غالب فعالیت‌های اردویی، آموزش‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را دنبال کنیم و ‏توافقات اولیه برای توسعه فعالیت‌ها صورت گرفته و به محض امضای تفاهم‌نامه وارد فاز عملیاتی می‌‏شود.‏» مفهوم بشردوستی و آموزش همگانی دو اولویت اصلی سازمان ‏جوانان هلال‌احمر محسوب می‌شود.

گل‏فشان قدم گذاشتن در ‏مسیر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را یکی از راه‌های ‏رسیدن به بشردوستی ‏می‌داند و می‌گوید: «هر اقدام ‏پیشگیرانه‌ای می‌تواند بشریت را از آسیب‌ها دور کند و گامی به ‏سوی ‏توسعه اجتماعی باشد. ما همچنین در توافق‌نامه‌های ‏امسال به دنبال توسعه همکاری با سازمان بهزیستی ‏و ‏غنچه‌های هلال در مهدهای کودک هستیم.» ‏

احیای فعالیت‌های ترویجی جوانان هلال‌احمر در کانون‌های ‏اصلاح و تربیت
گل‌فشان از میان مهم‌ترین برنامه‌های توسعه‌ای ترویجی ‏سازمان جوانان در مسیر پیش‌رو به احیای ‏فعالیت‌های ‏ترویجی – آموزشی در حوزه کانون‌های اصلاح و تربیت اشاره ‏می‌کند؛ فعالیتی که چند ‏سالی می‌شود متوقف شده است.

او ‏می‌گوید: «در موضوع کانون‌های اصلاح و تربیت هم بر ‏بحث‌های ‏آموزش مهارت‌های زندگی و هم موضوعات ‏آسیب‌های اجتماعی تمرکز می‌شود؛ این برنامه به‌عنوان ‏یک ‏اولویت کاری سازمان در‌ سال جدید پیگیری‌می‌شود. هدف از ‏این برنامه این است که بعد از اینکه ‏نوجوان و جوان از محیط ‏کانون اصلاح تربیت خارج می‌شود، بتواند خودش را با جامعه و ‏زندگی سالم ‏تطبیق بدهد و دوباره گرفتار مشکلات قبل و ‏آسیب‌های جدی‌‌تر نشود.»‏

توسعه ارتباطات در حوزه دانش‌آموزی در بحث‌های ‏بشردوستی، آموزش دادرس و آموزش کمک‌های ‏اولیه از دیگر ‏مواردی است که رئیس سازمان جوانان به‌عنوان اولویت‌های ‏سازمان به آن تأکید دارد. ‏اهمیت سازمان جوانان از آنجایی ‏روشن می‌شود که این سازمان دروازه ورودی و نخستین محل ‏جذب ‏اعضای داوطلب در جمعیت هلال‌احمر است.

جذب نیروی ‏انسانی داوطلب به‌ویژه جوانان و جلب ‏مشارکت‌های مردمی ‏داوطلبانه به اندازه‌ای مهم است که تلاش‌ها و فعالیت‌های ‏جمعیت‌های ملی بر آن ‏اساس تعریف می‌شود و حتی در رتبه‌‏بندی جمعیت‌های ملی، تعداد، دانش و فرصت‌های داوطلبان ‏و ‏جوانان اهمیت ویژه‌ای دارد.

گل‌فشان که به تازگی فعالیتش را ‏در سازمان جوانان هلال‌احمر آغاز کرده است، با ‏اشاره به این ‏مولفه‌ها، جذب آگاهانه داوطلبان را مهم‌ترین رویکرد اثرگذار ‏سازمان جوانان جمعیت هلال‌‏احمر می‌داند: «همین داوطلبان ‏بعد از آموزش‌های مختلف در بخش‌های مختلف جمعیت ‏سازماندهی ‏می‌شوند. در اختیار داشتن نیروهای متخصص ‏پتانسیل‌های بسیار ارزشمندی در تصمیم‌سازی و ‏تصمیم‌‌گیری با استفاده از خرد جمعی به مجموعه ‏می‌دهد.

تلاش ما این است که فرهنگ کمک به ‏هم‌نوع، ‏بشردوستی و صلح را به نوجوانان و جوانان خود از ‏همان ابتدای مسیر القا کنیم، با این حال از آموزش‌های ‏امدادی و بحث‌های کمک‌های اولیه و رفتار صحیح در بحران‌ها ‏و مخاطرات هم غافل نخواهیم ‏شد و امیدواریم امسال ‏برنامه‌های سازمان پررنگ‌تر از قبل ادامه پیدا کند.» ‏

منبع: روزنامه شهروند