رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر: جمعیت هلال‌احمر دارای ظرفیت‌های مهمی در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: جمعیت هلال‌احمر با حضور گسترده جوانان دارای ظرفیت‌های مهمی در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، دکتر محمد گل‌فشان در جلسه با دکتر مؤمنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر که در خصوص ادامه همکاری های دو دستگاه در سال ۹۹ در اجرای برنامه های پیشگیرانه در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی به ویژه اعتیاد برگزار شد، عنوان کرد: جمعیت هلال احمر با عضویت ۱ میلیون داوطلب نوجوان و جوان دارای جایگاه و ظرفیت های ارزشمندی است.
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر افزود: این نهاد مردمی با حضور گسترده جوانان دارای ظرفیت‌های مهمی در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است.
وی تصریح کرد: سازمان در جهت اجرای برنامه‌های ملی با استفاده از ظرفیت های نرم افزاری و سخت افزاری خود از جمله اردوگاه‌های سازمان در راستای انجام فعالیت های پیشگیرانه در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی به ویژه اعتیاد، آمادگی لازم را دارد.
گل‌فشان بیان کرد: در طول سال‌های گذشته همکاری ارزشمندی میان ستاد مبارزه با مواد مخدر و تخصیص اعتبارات جهت اجرای طرح های ملی و منطقه ای انجام گرفته که قابل تقدیر است.
وی با اشاره به برخی از این طرح‌ها خاطرنشان کرد: طرح ملی پیمان که منجر به آموزش ۵۰۰۰۰ هزار نفر و تربیت ۱۰۰۰ سرگروه بعنوان تسهیلگر شد یکی از طرح‌های مهم در راستای اهداف پیشگیرانه می باشد.
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: همچنین در این مدت، طرح کار آفرینی و آموزش ۴۰۰۰ نفر و تربیت ۵۰۰ مربی کار آفرین با موفقیت به ثمر نشست. همچنین طرح اجتماع محور پیشگیری و کاهش اثرات ناشی از سوء مصرف مواد در مناطق حاشیه نشین ۵ استان با مشارکت جامعه محلی نیز از جمله این طرح‌های پیشگیرانه است.
گل‌فشان تصریح کرد: حضور پرشور جوانان در برنامه سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر با هدف اجتماعی شدن امر مبارزه با مواد مخدر هرساله صورت می پذیرد.
وی افزود: در این مدت اردوهای دوستی در بین اعضای کانون های دانش آموزی هلال احمر به تعداد حداقل ۱۰۰۰ نفر با هدف ترویج مفاهیم صلح و بشردوستی نیز برگزار شد.
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: برگزاری مسابقات گفتگوی بشردوستی در بین دانش آموزان با هدف کاهش خشونت و ترویج گفتگو بین دانش آموزان و… یکی دیگر از برنامه‌های انجام شده در این سازمان به شمار می رود.
در ادامه این جلسه دکتر مؤمنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: استراتژی ستاد مبارزه با مواد مخدر در زمینه مقابله با سوء مصرف مود مخدر با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران در منطقه و قاچاق مواد مخدر، ترویج و فرهنگ سازی و پیشگیری است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع مواد مخدر در بین جامعه دانش آموزی، آموزش و فرهنگ سازی در این زمینه دارای اهمیت فراوانی است و در این راستا، طرح ملی یاریگران زندگی از جمله طرح های مهم در مدارس سطح استان‌ها و شهرستان‌های معین است که در حال اجراست و دانش آموزان، اولیا و نیروهای شاغل در مدرسه را پوشش می دهد.
مومنی تصریح کرد: ایجاد بستر برای انجام فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی و واگذاری مسئولیت‌های اجتماعی به نوجوانان و جوانان یکی از راهبردهای مهم درپیشگیری از گرایش آنان به مصرف مواد مخدر است.
وی عنوان کرد: جایگاه هلال احمر در جهت انجام اقدامات پیشگیرانه درکنترل و کاهش اعتیاد بسیار ارزشمند است و باید به قابلیت سنجش و اندازه گیری طرح ها و فعالیت های اجرایی در حوزه پیشگیری توجه داشت.
گفتنی است، در پایان پیش نویس تفاهم نامه دو طرفه توسط سازمان جوانان تنظیم و با پیشنهاد دکتر گل فشان در عالی ترین سطح دو دستگاه امضاء خواهد شد.