تفاهنامه همکاری مشترک بین “سازمان جوانان جمعیت هلال احمر و معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت” منعقد شد

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور: آموزش، رکن مهمی در کاهش تلفات در حوادث و بحران‌هاست.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، دکتر محمد گل فشان در نشست مشترک وزارت بهداشت و سازمان جوانان هلال احمر در راستای انعقاد تفاهم نامه همکاری که با حضور سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد، عنوان کرد: جمعیت هلال احمر به عنوان معین وزارت بهداشت و درمان حضور دارد و در حوادث مختلفی که اتفاق می افتد در کنار هم هستند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور افزود: ایران، کشوری حادثه خیز است و ارتباط تنگانگی میان وزارت بهداشت و درمان با هلال احمر در صحنه حوادث و میدان بحران‌ها وجود دارد.

وی تصریح کرد: آموزش، رکن اساسی و مهمی در کاهش تلفات در حوادث و بحران‌هاست و باید در این مسیر به سرمایه گذاری پرداخت.

گل فشان بیان کرد: ایجاد کانون های دانشجویی می‌تواند در توسعه ارتباطات آموزشی موثر باشد، با وضعیت موجود حتی در زلزله تهران نیاز به مباحث آموزشی است و باید از توان لازم برای آموزش استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر آموزش باشد، این میزان تلفات در حوادث گزارش نمی شود، بسیاری از مردم به دلیل ناآگاهی و عدم آموزش در تخلیه اضطراری جان خود را از دست می‌دهند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور عنوان کرد: در این عرصه باید فرصت در اختیار مجموعه های دانشجویی قرار داده شود.

وی افزود: کانون های دانشجویی از ارکان مهمی در حوزه آموزش هستند، ما در مسیر آموزش از مهد کودک به عنوان غنچه های هلال آغاز می کنیم تا مهرورزی در وجود آنان نقش ببندد که در سنین بالا بتوانند به خدمت رسانی بپردازند.

گل فشان گفت: در مدارس نیز طرح دادرس اجرایی می شود و در دانشگاه‌ها نیز کانون های دانشجویی با آموزش های مختلف در هر دوره ای در حوادث به کمک می آیند تا قدم های بزرگی برداشته شود.

وی تصریح کرد: اگر نیروهای توانمندی داشته باشیم، در حوادث تلفات و خسارات کمتری خواهیم داشت، این تفاهم نامه می تواند حرکت بزرگی در جهت رشد و اعتلا باشد.

سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت عنوان کرد: حسن انتخاب دکتر گل فشان با توجه به تجربه و تعهد و سابقه خوب را تبریک می‌گوئیم.

وی تصریح کرد: در هلال احمر و در طیف دانشجو، تاکید بر روی آموزش به عنوان یک سرمایه گذاری مهم است و آموزش جوانان یکی از اهداف مهم هلال احمر است.

لاری بیان کرد: اعتماد مردم، سرمایه اجتماعی مهم و با ارزشی در هلال احمر است همان طور که مردم به وزارت بهداشت نیز اعتماد دارند، به دست آوردن اعتماد کاری راحت اما نگاه داشتن آن سخت است و با داشتن عملکرد موفق، چنین سرمایه اجتماعی شکل گرفته است.
خوشبختانه دانشگاه‌های علوم پزشکی توان و پتانسیل بالایی دارند که می‌تواند در راستای اقدامات سازمان جوانان قرار بگیرد تا این روحیه انسان‌دوستی بیش از پیش تقویت شود.

وی خاطرنشان کرد: هلال احمر نهادی جهان شمول و فارغ از دین و نژاد با محوریت انسان دوستی در حرکت است و نقش مهمی در جامعه با توجه به بلایا و بحران های مختلف دارد و ما قدردان این تلاش ها هستیم.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت عنوان کرد: کانون های فرهنگی زیادی در سطح کشور فعال است و این کانون ها به تازگی مجوز مجموعه تخصصی را گرفته است و این امر خیلی کمک می کند تا مجمع تخصصی به توسعه ارتباط کشوری بیانجامد.

وی اظهار داشت: کانون های هلال احمر با تلاش بیشتری می درخشند در بازدید از شهرستان ها کانون های هلال احمر جز بهترین ها بود و شور، علاقه و هیجان زیادی در دانشگاه ها ایجاد می کرد.

لاری تصریح کرد: این مجمع تخصصی با همت مدیران به نتایج خوبی می رسد. در این مسیر تفاهم نامه می تواند شور زیادی در دانشگاههای علوم پزشکی که ارتباط تنگاتنگی با آموزش دوره های هلال احمر و مواجهه با بحران دارد ایجاد نماید و به عنوان الگوئی برای دیگر دانشگاهها درآید.

وی خاطرنشان کرد: آموزش های عمومی امری ضروری است و آموزش قبل از بحران می توان در مدیریت بحران اثرگذار باشد.

گفتنی است، دکتر لاری در انتهای این دیدار به عضویت جمعیت هلال احمر درآمد و کارت عضویت دریافت کرد.