زنگ مهربانی دانشجویان بوشهری در روستاهای کم‌برخوردار

برای کودکان روستاهای محروم دغدغه دارند. دلشان با بچه‌هایی است که محرومیت بال پروازشان را بسته و آنها را از نشستن روی نیمکت مدرسه محروم کرده است. گاهی با توزیع لوازم تحریر، کمک حال دانش‌آموزان روستاهای محروم بوشهر می شوند و گاهی هم از آموخته‌های‌شان در دانشگاه برای برگزاری کلاس تقویتی و کمک‌درسی در روستا بهره می‌گیرند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر ؛ به نقل از پیام هلال، دانشجویان دلسوز بوشهری نه تنها دل‌شان برای شادی و لبخند بچه‌های روستا می‌تپد، بلکه به فکر سقف بالای سر روستاییان محروم هم هستند. آنها آستین همت را برای تعمیر خانه‌های فرسوده روستاییان بالا می‌زنند تا خانه‌های خشت و گلی روستاهای کم‌برخوردار در برابر باد و باران تاب بیاورند. در این گزارش با دبیران فعال کانون‌های دانشجویی استان بوشهر درباره خدمات و فعالیت‌های بشردوستانه‌شان در روستاهای محروم این استان گفت‌ و‌گو کردیم.

برای آینده‌سازان دئوک

اگر ساکنان‌ روستاهای محروم شهرستان‌های دشتی و خورموج، برای تامین نیازهای اولیه‌شان به کمک خیران محتاجند، دانشجویان دلسوز هلالی همیشه برای خدمت‌رسانی به آنها آماده‌اند. جوانانی که علاوه بر دانشجویان دانشگاه، خیران شهر را هم با خود همراه کرده‌اند تا گوشه‌ای از مشکلات روستاییان برطرف شود. «روح‌الله بحرینی» دبیر کانون دانشجویی دانشگاه پیام‌نور خورموج یکی از همان دانشجویان فعال است که هم‌دانشگاهیانش را برای کمک به روستاییان با خود همراه کرده است. هنوز اهالی روستای «دئوک» از توابع شهرستان دشتی استان بوشهر، مهربانی او و دیگر دانشجویان کانون دانشجویی پیام‌نور را از یاد نبرده‌اند. بحرینی از همکاری اعضای کانون با بسیج دانشجویی دانشگاه برای محرومیت‌زادیی از روستاهای کم‌برخوردار دئوک می‌گوید:« روستای کوهپایه‌ای دئوک فقط ۶۰ خانوار جمعیت دارد. اهالی روستا از راه کشاورزی و دامپروری روزگار می‌گذرانند اما از کمترین امکانات رفاهی و درمانی بی‌بهره‌اند. ابتدا برای سرکشی از روستا و بررسی نیاز اهالی به دئوک رفتیم. چند روز بعد وقتی همراه با اعضای بسیج دانشجویی در حسینیه روستای دئوک چادرهای ایستگاه سلامت، فضای دوستدار کودک و… را برپا کردیم همه اهالی برای استقبال به حسینیه آمده بودند.» دانشجویان پیام‌نور، علاوه بر ایجاد فضایی شاد برای کودکان روستا، به فکر دانش‌آموزان دئوک هم بودند. آنها به تنها مدرسه دئوک رفتند تا مهربانی را با دانش‌آوزان روستا قسمت کنند. بحرینی می‌گوید:« وقتی برای بررسی وضعیت روستا به تنها دبستان دئوک رفتیم، بیشتر بچه‌ها نیاز به لوازم تحریر داشتند. از خیران شهر کمک گرفتیم تا هزینه لازم برای خرید لوازم تحریر فراهم شود. از طرفی دانشجویان زبان انگلیسی را هم با خودمان به روستا بردیم تا در کنار توزیع لوازم تحریر، برای بچه‌ها کلاس تقویتی برگزار کنیم. شور و اشتیاق بچه‌ها به یادگیری باعث شد هنوز هم با آنها در ارتباط باشیم و یک بار دیگر هم در قالب کاروان سلامت با بچه‌های روستا دیدار کردیم.»

رنگ زندگی روی دیوارهای روستا

دانشجویان بوشهری هم روستاهای کم‌برخوردار شهرشان را از یاد نبرده‌اند. آنها در مناسبت‌های مختلف همراه با دیگر نهادها و گروه‌های خیریه به روستاهای محروم سر می‌زنند تا اگر زندگی روی سختش را به اهالی روستا نشان داده، آنها برای مردم روستا پیام‌آور شادی باشند. هنوز هم بچه‌های روستای حسنکی، لذت همبازی شدن با دانشجویان دانشگاه پیام نور بوشهر را از یاد نبرده‌اند. وقتی همزمان با ایام دهه فجر، دانشجویان دلسوز بوشهری مهمان آنها شدند، اهالی به مسجد قدیمی روستا آمدند تا روز متفاوت روستای حسنکی با حضور همه روستاییان رقم بخورد. «مریم یمین» دبیر کانون دانشجویی دانشگاه پیام‌ نور بوشهر می‌گوید:« بوشهر روستاهای محروم زیادی دارد که همه اقشار و گروه‌های خیریه باید هوای روستاییان محرومش را داشته باشند. چند روز مانده به ایام دهه فجر برای بازدید از روستای حسنکی به این روستای حاشیه شهر رفتیم تا نیاز اهالی روستا را بررسی کنیم. هماهنگی‌ها با شعبه بوشهر انجام شد و با فرا رسیدن دهه فجر همراه با جوانان فعال جمعیت خیریه امام علی(ع) به روستای حسنکی رفتیم. در سه روزی مهمان اهالی حسنکی بودیم، خاطرات شیرین بسیاری برای‌مان رقم خورد. کارگاه نقاشی و رنگ‌آمیزی دیوارهای فرسوده را در مسجد روستای حسنکی راه‌اندازی کردیم. طولی نکشید که به همت اعضا و اهالی روستا، حال و هوای دلگیر چهاردیواری‌ها از بین رفت.» دانشجویان هلالی با دعوت از دانشجویان رشته‌های روانشناسی و زبان انگلیسی، خدمات دیگری هم به اهالی حسنکی ارائه کردند. یمین می‌گوید:« از دانشجویان کارشناسی ارشد روانشناسی دعوت کردیم تا با حضور در روستا برای اهالی کارگاه مشاوره و روانشناسی تشکیل دهند که اتفاقا با استقبال خوب اهالی روبرو شد. همچنین دانش‌آموزان مقطع دبستان و متوسطه هم در گوشه دیگری از مسجد در کارگاه آموزش زبان انگلیسی شرکت کردند و مشکلات درسی‌شان را با کمک دانشجویان این رشته برطرف کردند.»

ساخت مرکز بهداشت زیر نور فانوس

اعضای کانون دانشجویی پیام‌نور خورموج مثل همه دانشجویان هلالی، دوره‌های کمک‌های اولیه و خود‌امدادی را گذرانده‌اند. بنابراین سفر چند روزه آنها به روستای دئوک، به یک کارگاه آموزشی درست و درمان برای اهالی روستا تبدیل شد. کمی آنسوتر از چادرهای ایستگاه سلامت و آموزش کمک‌های اولیه به بچه‌های روستا، چند نفری از اعضای کانون آستین همت را بالازده و با کمک دانشجویان بسیجی سراغ خانه‌های فرسوده روستا رفتند. حالا به همت آنها خانه بسیاری از اهالی روستا تعمیر شده و روستای دئوک صاحب یک مرکز بهداشت شده است. بحرینی می‌گوید:« بیشتر خانه‌های روستای دئوک هنوز خشت و گلی است و خانه‌های دیگر روستا هم وضعیت بهتری ندارد. با همکاری بسیج سازندگی که مسئولیت تامین مصالح را برعهده گرفتند، تصمیم گرفتیم در حد توان خانه‌ اهالی را تعمیر و بازسازی کنیم. وقتی بلوک و سیمان را به روستا بردیم اهالی هم به کمک ما آمدند. دئوک خانه بهداشت نداشت و اهالی این روستا مجبور بودند برای کارهای اولیه درمانی به روستاهای مجاور بروند. قدم اول ما ساخت ساختمان مرکز بهداشت بود که به همت دانشجویان و اعضای بسیج خیلی زود در محوطه روستای دئوک ساخته شد. کار ساخت مرکز بهداشت حتی شب‌ها هم ادامه داشت و از آنجایی که آن محدوده از روستا برق نداشت، زیر نور فانوس ساختمان مرکز بهداشت را ساختیم.» وقتی حرف تعمیر خانه‌های روستا می‌شود، بحرینی شیرین‌ترین خاطره‌اش را از کمک به تعمیر منازل روستاییان برای‌مان تعریف می‌کند:« در میان خانه‌های روستا به خانه خشت و گلی رسیدیم که یک زوج سالمند در آن زندگی می‌کردند. فرزندان‌شان برای کار به شهر رفته‌بودند و سقف خانه هم دیگر مقاومتش را در برابر بارش باران از دست داده بود. وقتی با خانه‌شان را تعمیر کردیم، دست‌های پینه‌بسته‌شان را به آسمان بلند کرده و برای ما دعا خواندند. آن لحظه خستگی کار طاقت‌فرسا از تن‌مان بیرون رفت.»

وقتی همه بچه‌ها نقاشی کشیدند

اکنون خانه‌های هلال روستایی، در آماده کردن اهالی روستا برای مقابله با حوداث بسیار موثرند. اما از آنجایی که برخی از روستاهای محروم هنوز خانه هلال ندارند، دانشجویان بوشهری برای کمک به راه‌اندازی خانه هلال و آشنا کردن مردم روستا با هلال‌احمر و ماموریت‌هایش کمر همت بسته‌اند. چندی پیش اعضای کانون دانشجویی پیام نور بوشهر برای آموزش کمک‌های اولیه و آشنا کردن روستاییان با هلال‌احمر مهمان روستای درویشی بوشهر شدند. یمین می‌گوید:« این کار با هماهنگی شعبه و همراهی دهیاران انجام می‌شود. در روستاهای محرومی که هنوز خانه هلال ندارند، سراغ اهالی روستا می‌رویم و پس از آموزش کمک‌های اولیه و مباحث خودامدادی وظایف و ماموریت‌های هلال‌احمر و صلیب سرخ را برای اهالی شرح می‌دهیم. این کار می‌تواند زمینه آشنایی مردم روستا با هلال‌احمر و تاسیس خانه هلال روستایی را مهیا کند.» اما یکی از مهمترین فعالیت‌های دانشجویان بوشهری در روستاهای محروم، اجرای طرح پیمان و برگزاری کارگاه‌های پیشگیری از اعتیاد است. یمین درباره معضل امروز برخی روستاهای بوشهر می‌گوید:« در بازدیدها و سرکشی‌ به روستاها به گسترده شدن معضل اعتیاد در برخی روستاها پی بردیم. ۲ سال است وقتی به روستاهای محروم می‌رویم، در مرحله اول خانواده‌ها را با اعتیاد و مشکلاتش آشنا می‌کنیم. در گام دوم سراغ نوجوانان و جوانان روستا می‌رویم که بیشتر در معرض این معضل قرار دارند. پرسش‌نامه‌هایی میان اهالی توزیع و نتایج آن را در اختیار معاونت پیشگیری از اعتیاد انجمن مبارزه با مواد مخدر قرار می‌دهیم تا با همکاری این معاونت دوره‌های تکمیلی پیشگیری از اعتیاد در روستا اجرا شود.» اعضای کانون دانشجویی اما در این سفرها هم هوای بچه‌های روستا را دارند. حرف‌ها که به اینجا می‌رسد، یمین خاطره‌ای شیرین از شور و شوق بچه‌های روستا برای‌مان تعریف می‌کند:« تازه چادر ایستگاه نقاشی را برپا کرده بودیم. یکی از بچه‌های روستا که در راه رفتن به مدرسه بود، وارد چادر شد و از ما خواست تا تعطیلی مدرسه منتظرش بمانیم تا او هم در مسابقه نقاشی شرکت کند. یک برگه کاغذ برداشت تا ظهر با نقاشی‌اش برگردد. چند ساعت بعد وقتی از مدرسه برگشت وارد چادر شد و با لبخند نقاشی‌اش را تحویل داد. وقتی از چادر بیرون رفتیم، با صحنه‌ای زیبا روبرو شدیم. او ۴۰ نفر از همکاسی‌هایش را هم با خودش آورده بود. در حالی که همه بچه‌ها یک کاغذ نقاشی دست‌شان گرفته بودند و می‌خواستند در مسابقه شرکت کنند. آن روز به همه بچه‌ها بسته‌های آموزشی کمک‌های اولیه دادیم.»

دانشجویان آماده در خدمت‌رسانی‌ به محرومان

اعضای کانون‌های دانشجویی استان بوشهر علاوه بر حضور در روستاهای محروم و کم‌برخوردار این استان، شانه به شانه امدادگران، جوانان و داوطلبان هلال‌احمر در هنگام حوادث و بلایای طبیعی نیز به آسیب‌دیدگان امدادرسانی می‌کنند. «آمنه غریبی» معاون امور جوانان هلال‌احمر استان بوشهر درباره حضور فعال اعضای کانون‌های دانشجویی در امدادرسانی به سیل‌زدگان خوزستان می‌گوید:« اعضای کانون‌های دانشجویی استان هم در کنار دیگر نیروهای امدادی در امدادرسانی به سیل‌زدگان حضور داشتند. بانوان در تفکیک و بسته‌بندی اقلام اهدایی مردم فعال بودند و آقایان هم همراه با امدادگران و تیم‌های عملیاتی به خوزستان اعزام شدند. هر ده روز یک تیم از بوشهر به خوزستان می‌رفت که اعضای کانون‌های دانشجویی و جوانان بوشهر هم امدادگران را همراهی می‌کردند. دانشجویان در تیم سحر استان هم نقش موثری داشتند. علاوه بر اعضای شاخه جوانان، دانشجویانی که در رشته‌های مرتبط با روانشناسی و حمایت روانی تحصیل می‌کردند در تیم سحر حضور استان حضور داشتند تا خدمات مناسب‌تری به سیل‌زدگان ارائه شود. گروه دیگری از اعضای کانون‌های دانشجویی همراه با تیم درمان اضطراری استان به خوزستان رفتند تا آموخته‌های‌شان در حوزه کمک‌های اولیه را برای کمک به مصدومان به کار بگیرند.» اکنون اعضای کانون‌های دانشجویی بوشهر علاوه بر امدادرسانی در سیل خوزستان، در روستاهای محروم بوشهر نیز آموزش کمک‌های اولیه و مباحث خودامدادی به روستاییان را در دستور کار دارند. غریبی، درباره دوره‌های آموزشی کمک‌های اولیه و مباحث پیش‌بیمارستانی به دانشجویان می‌گوید:« در تیم‌های سحر از دانشجویان رشته روانشناسی استفاده شده تا در بحث حمایت روانی آگاهی و دانش کافی داشته باشند. اما برای آموزش کمک‌های اولیه به دانشجویان، با هماهنگی دبیران کانون‌های دانشجویی امکان برگزاری کلاس آموزشی در محیط خوابگاه و دانشگاه فراهم می‌شود. همچنین پس از هماهنگی با دانشجویان علاقمند، کلاس‌های آموزش کمک‌های اولیه در شعب هلال‌احمر هم برگزار می‌شود.» معاون امور جوانان هلال‌احمر بوشهر از خدمات کانون‌های دانشجویی در روستاهای محروم استان می‌گوید:« کانون‌های دانشجویی پیش از اعزام به روستاهای محروم، تمهیدات لازم را برای راه‌اندازی فضای دوستدار کودک، برپایی کارگاه‌های مشاوره و روانشناسی، برپایی ایستگاه سلامت با دعوت از پزشک و… را فراهم می‌کنند.»