مهربانی؛ آئین‌ دیرینه دانشجویان و جوانان داوطلب اندیمشک در روستاهای محروم

دانشجویان داوطلب کانون‌های دانشجویی اندیمشک، راهی روستاهای «ده ایجی»، «تاک آب» و «شهرک دوکوه» شدند تا علاوه بر اجرای طرح «آئین مهربانی» و توزیع لباس گرم میان بچه‌های روستا، با روش‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، آموزش زبان انگلیسی، توزیع کتاب قصه میان دانش‌آموزان روستا و… یک روز شاد برای بچه‌های روستا رقم بزنند. در این گزارش با جمعی از دانشجویان داوطلب کانون‌های دانشجویی اندیمشک همراه شدیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر به نقل از پیام هلال، دانشجویان داوطلب کانون‌های دانشجویی اندیمشک، راهی روستاهای «ده ایجی»، «تاک آب» و «شهرک دوکوه» شدند تا علاوه بر اجرای طرح «آئین مهربانی» و توزیع لباس گرم میان بچه‌های روستا، با روش‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، آموزش زبان انگلیسی، توزیع کتاب قصه میان دانش‌آموزان روستا و… یک روز شاد برای بچه‌های روستا رقم بزنند. در این گزارش با جمعی از دانشجویان داوطلب کانون‌های دانشجویی اندیمشک همراه شدیم.

قصه آن یک جفت کفش صورتی

حوالی ظهر وقتی آفتاب کم‌رمق زمستان، زمین‌های کشاورزی اطراف روستا را به رنگ طلایی درآورده با گذر از جاده‌ خاکی پیش‌رو به روستای «ده ایجی» از توابع بخش مرکزی شهرستان اندیمشک می‌رسیم. برای رسیدن به دبستان روستا از مقابل خانه‌های یک طبقه با نمای بلوکی و آجری که انگار به یکدیگر تکیه کرده‌اند می‌گذریم. دانش‌آموزان قد و نیم قد مدرسه که از چند روز پیش برای استقبال از دانشجویان و جوانان هلالی شوق و ذوق داشتند، با دیدن خودروهای هلال‌احمر به سمت اعضای گروه می‌دوند. علاوه بر جوانان و دانشجویان کانون دانشجویی علمی و کاربری اندیمشک، چند نفری از امدادگران و داوطلبان شهر هم برای اجرای طرح «آئین مهربانی» همراه شده‌اند. بسته‌ها و اقلام اهدایی اما با کمک دانش‌آموزانی که با دست‌های کوچک‌شان پای کارآمده‌اند، تا ساختمان مدرسه حمل می‌شود. طولی نمی‌کشد که چادرهای ایستگاه سلامت و مشاوره خانواده در گوشه حیاط برپا شده و همه چیز برای اجرای برنامه مهیا می‌‌شود. روستای ده ‌ایجی، تنها ۲۵۶ نفر جمعیت دارد. امروز اما علاوه بر دانش‌آموزان، والدین‌ آنها و دیگر اهالی روستا هم به دبستان ده ایجی آمده‌اند تا انگار همه اهالی ده ایجی از جوانان هلالی میزبانی کنند. اولین چادر که برپا می‌شود، «مهشید کشوری» و «سید ابراهیم موسویان» و دیگر اعضای کانون دانشجویی برای اهدای لباس گرم به خانواده‌های محروم روستا قدم پیش می‌گذارند. کشوری، نایب دبیر کانون دانشجویی علمی‌کاربردی اندیمشک، شال و کلاه و یک دست لباس گرم را به یکی از بچه‌های روستا می‌دهد و می‌گوید:« با کمک دهیاری روستای ده‌ ایجی، ۱۵ خانوار محروم روستا را شناسایی و با کمک جمعیت برایشان لباس گرم تهیه کردیم. اما از آنجایی که باخبر شدیم بچه‌های بیشتری نیاز به لباس گرم دارند، با کمک دیگر دانشجویان مبالغی برای تهیه لباس‌های بیشتر تامین شد.» هنوز حرف‌های کشوری تمام نشده که نگاه‌ خیره دخترک زیبای روستایی به بسته‌های اهدایی، توجهش را جلب می‌کند. کفش‌های دخترک پاره‌اند اما با وجود اینکه دلش پیش آن یک جفت کفش صورتی گیر کرده، حرفی نمی‌زند. شال و کلاهش را گرفته و می‌خواهد نوبتش را به دیگری بدهد. کشوری اما حرف دل دخترک را می‌خواند و کفش‌های صورتی را به او هدیه می‌دهد. حال دخترک زیبای روستا قابل وصف نیست. او از همین حالا منتظر شب عید است تا آن کفش‌‌های صورتی را به پا کند.

آموزش پیشگیری از کرونا در تاک‌آب

دانشجویان و جوانان هلالی اندیمشک، برای دیگر روستاهای محروم شهرشان هم برنامه دارند. یک روز پس از حضور دانشجویان دانشگاه علمی‌‌کابردی در روستای ده‌ایجی، اعضای کانون دانشجویی دانشگاه پیام‌نور اندیمشک هم راهی روستای کوچک «تاک‌آب» در ۹۰ کیلومتری اندیمشک می‌شوند. روستایی با ۵۰ خانوار جمعیت که ساکنانش با دامداری سنتی روزگار می‌گذارنند. امروز برخلاف همیشه مدرسه راهنمایی شهید صدوقی تاک آب، فقط میزبان دانش‌آموزان روستا نیست؛ همه اهالی روستا از کودک، پیر و جوان در حیاط مدرسه گرد هم آمده‌اند. «رویا هیکی زاده» دبیرکانون دانشجویی پیام نور و دیگر اعضای این کانون، پیش از هرچیز، شال، کلاه و انواع لباس گرم را میان خانوارهای نیازمند روستا توزیع می‌کنند. برنامه امروز اما با چند طرح ابتکاری از سوی دانشجویان پیام نور همراه است. در گوشه‌ای از حیاط مدرسه، چادر مخصوصی برپا شده و یکی از دانشجویان داوطلب مشغول آگاهی بخشی و آموزش نحوه پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است. هیکی‌زاده می‌گوید:« این روزها که خطر ابتلا به ویروس کرونا باعث شده اهمیت رعایت موارد بهداشتی بیش از پیش احساس شود، تصمیم گرفتیم یک کلاس آموزشی ویژه برای اهالی تاک آب برگزار کنیم.» هیکی زاده کلاس آموزشی‌اش را با توضیح درباره نشانه‌های ابتلا به کرونا آغاز می‌کند و پس از آن نکات بهداشتی پیشگیری از ابتلا به کرونا را به اهالی روستا آموزش می‌دهد. در پایان کلاس هم ماسک‌هایی که توسط هلال‌احمر تهیه شده میان اهالی تاک‌آب توزیع می‌شود. در گوشه دیگر حیاط، صدای دانش‌آموزانی که مشغول تمرین زبان انگلیسی هستند به گوش می‌رسد. اما آموزش زبان انگلیسی به بچه‌های روستا دلیل جالبی دارد. یکی از اهالی روستا می‌گوید:« در نزدیکی روستای ما چند اثرتاریخی و مکان گردشگری قرار گرفته و هر سال گردشگران خارجی زیادی از حوالی روستای ما می‌گذرند. اگر بچه‌ها بتوانند با گردشگران ارتباط برقرار کنند، بیشتر شاهد حضور گردشگران در روستا و فروش صنایع دستی و… هستیم.» سراغ یکی از مربیان زبان انگلیسی می‌رویم. «سمیه چگینی» دانشجوی رشته روانشناسی است اما به دلیل آشنایی با زبان انگلیسی، این مسئولیت را به عهده گرفته‌است. او می‌گوید:« با توجه به نزدیکی روستای تاک آب به مناطق گردشگری و احتمال رفت و آمد گردشگران خارجی به این روستا، لازم بود بچه‌های تاک آب با مکالمات ساده زبان انگلیسی آشنا شوند. امروز علاه بر آموزش معمول مکالمه، تلاش کردیم با نقاشی و شعرخوانی بچه‌ها را با زبان آشنا کنیم.»

شادی راه‌اندازی اولین کتابخانه

آئین مهربانی جوانان داوطلب اندیمشک همچنان ادامه دارد. این بار نوبت به اعضای شاخه آزاد جوانان می‌رسد تا مهربانی را با اهالی شهرک «دوکوهه» از توابع بخش مرکزی شهرستان اندیمشک قسمت کنند. همراه با خودروهای هلال که بسته‌های پراز لباس گرم، لوازم تحریر، کتاب قصه وبسته‌های غذایی برای بچه‌های دوکوهه هدیه می‌برند به این شهرک حومه شهر می‌رسیم؛ شهرکی مسکونی با بیش از ۳۰۰ خانوار جمعیت که در ۲۰  کیلومتری اندیمشک قرار دارد. با ورود به شهرک، اعضای گروه در دو مدرسه امام سجاد(ع) و شهدای دوکوهه مستقر می‌شوند.

اهالی شهرک در هر دو مدرسه گرد هم آمده‌اند تا یک روز شاد و پربرکت را در کنار جوانان داوطلب تجربه کنند. دانش‌آموزان مدرسه امام سجاد(ع) هم با شوق فراوان برای برپا کردن چادرها با جوانان داوطلب همراه می‌شوند تا برنامه هرچه زودتر شروع شود. در کنار چادر ایستگاه سلامت که ازمراجعه کنندگان تست قندخون و فشارخون می‌گیرد، چادر ویژه مادران باردار هم برای اهالی شهرک در نظر گرفته شده است. در این بخش با حضور یک متخصص مامایی، معاینات دوران بارداری با مراجعه مادران باردار انجام می‌شود. صدای خنده و شادی دانش‌آموزان اما از پنجره باز کلاس در حیاط مدرسه می‌پیچد.

از مقابل چادر آموزش پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا می‌گذریم و در کلاس انتهای راهرو به دانش‌آموزانی که برای راه‌اندازی کتابخانه مدرسه دور هم جمع شده‌اند ملحق می‌شویم. « عاطفه گلچین» نایب دبیر شاخه آزاد جوانان اندیمشک می‌گوید:« چند روز قبل وقتی به دانش‌آموزان اعلام کردیم می‌خواهیم برای‌ مدرسه‌شان کتابخانه بسازیم، آنقدر هیجان‌زده شدند که فهرستی از کتاب‌های درخواستی به ما سفارش دادند. امروز که با همکاری خود آنها کتابخانه راه‌اندازی شده و قفسه‌ها هم با کتاب‌های قصه، آموزش کمک‌های اولیه و… پر شده از شادی در پوست خودشان نمی‌گنجند.» جوانان داوطلب اندیمشک برنامه دیگری هم دارند. آنها همزمان با اجرای برنامه در دو مدرسه شهرک، مهمان خانه‌ نیازمندان می‌شوند. بسته‌های مواد غذایی و لباس گرم با دست مهربان آنها خانه به خانه میان نیازمندان شهرک توزیع می‌شود.

هدیه ماندگار عموهلالی‌ها

با توزیع پوشاک، بازار بازی و سرگرمی در حیاط مدرسه گرم می‌شود. در گوشه حیاط، گروهی از دانشجویان با بچه‌های روستا یک مسابقه داغ فوتبال را شروع کرده‌اند و آن گوشه حیاط هم زیر دیوار سیمانی مدرسه، مسابقه جذاب دیگری شروع شده‌است. «پروانه افشار» و«گلنوش رشنو» کاغذهای رنگی را که از چند روز پیش برای بچه‌های مدرسه آماده کرده‌اند روی زمین پهن می‌کنند. بچه‌ها در گروه‌های سه نفره دور هم می‌نشیند تا مسابقه ساخت کاردستی با کاغذهای رنگی شروع شود. رشنو، عضو کانون دانشجویی علمی کاربردی اندیمشک است. او می‌گوید:« چند روز گذشته را برای برگزاری یک مسابقه شاد برای بچه‌ها برنامه‌ریزی کردیم.همینکه بچه‌های روستای ده‌ایجی چند ساعتی محرومیت و مشکلات‌شان را فراموش کنند ما به هدفمان می‌رسیم.» دانشجویان هلالی اما همین حالا هم به هدف‌شان رسیده‌اند. صدای خنده بچه‌ها حیاط مدرسه را پر کرده و وقتی دانشجویان به همه کسانی که در مسابقه شرکت کرده‌اند جایزه می‌دهند، شادی آنها بچه‌ها به اوج می‌رسد. کمی آنسوتر در یکی از کلاس‌های مدرسه، برنامه دیگری در حال اجراست. از مقابل چادر ایستگاه سلامت که با استقبال خوب اهالی روستا روبرو شده می‌گذریم و وارد کلاس می‌شویم. موسویان، دبیر کانون دانشجویی عملی‌‌کاربردی اندیمشک، با کمک دیگر اعضای کانون یک جعبه پر از کتاب قصه را با خودش به کلاس درس می‌برد. بچه‌ها پشت نیمکت چوبی مدرسه نشسته‌اند و بوی گچ تحریر هم حال و هوای مدارس قدیمی را زنده کرده‌است. موسویان به بچه‌های کلاس کتاب قصه هدیه می‌دهد و این میان یکی از دانش‌آموزان هم برای خواندن کتاب داوطلب می‌شود. با «رضا» دانش‌آموز مقطع دبستان پس از خواندن کتاب برای بچه‌های کلاس هم‌کلام می‌شویم. او می‌گوید:« من کتاب قصه‌ را خیلی دوست دارم. به بچه‌ها گفته‌ام که هر وقت کتاب خودشان را تمام کردند آن را به من قرض بدهند تا بتوانم همه کتاب قصه‌هایی که عموهلالی‌ها هدیه آورده‌اند بخوانم.»