بساط این کاروان کتاب است و دانایی/  جوانان در پویش نذر دانایی به روستاهای محروم سر می‌زنند

کاروان نذر دانایی کتاب در بساط خود دارد و تعدادی از اعضای جوانان آن را به سمت مهد کودک‌ها و مدارس شهرستان‌های مختلف همراهی می‌کنند؛ پویشی که ماه گذشته در سازمان جوانان آغاز شده و تا کنون در شهرستان ورامین تهران و روستاهای بخش سوق از استان کهگیلویه و بویر احمد اجرائی شده است.

پیام هلال؛‌ در این طرح علاوه بر توزیع کتاب در مهد کودک‌ها و مدارس و مراکز توانبخشی، اعضای جوانان ساعتی به کتاب خوانی با کودکان و نوجوانان گذرانده‌اند و همراه قصه خوانی به بازی و سرگرمی کودکان پرداخته‌اند. آشنایی با فعالیت‌های هلال احمر و آموزش‌های اولیه در مواجهه با حوادث هم گوشه‌ای از فعالیت‌های کاروان‌های نذردانایی بوده. این کاروان در کهگیلویه و بویر احمد همراهی تیم پزشکی را هم با خود داشته است.

 

خدمات معیشتی در کنار کاروان نذر دانایی

«نذر دانایی» کاروانی همراه خود به روستاهای محروم بخش «سوق» استان کهگیلویه و بویراحمد آورده است؛ جوانان استان که برای بازی و کتابخوانی برای بچه‌ها به روستاهای محروم سوق آمده‌اند و کاروان پزشکی برای ویزیت رایگان در روستا مستقر شده‌اند. روحانی معروف روستاهای کهگیلویه و بویر احمد هم حضور دارد و  با بچه‌های روستا بازی می‌کند.

«مهدی جمشیدی» معاون جوانان یاسوج می‌گوید :«برنامه نذر دانایی در کهگیلویه و بویر احمد با همکاری سازمان جوانان در استان برگزار شد. در این برنامه تلاش کردیم در کنار توزیع کتاب و کتابخوانی برای بچه‌های روستا، برنامه‌های فرهنگی و بهداشتی و درمانی هم داشته باشیم. این برنامه در چند روستای بخش «سوق» و روستاهای حوزه پاقلعه شامل برم سبز، بردکشکی، بی‌بی زلیخایی، آب بید، آب مو، میرزاخانی، کلگه زری و طوف خیمه برگزار شد. بیش از ۶۰۰ کتاب در میان کودکان و دانش‌آموزان روستا توزیع شد و جوانان به کتابخوانی و اجرای برنامه‌های فرهنگی پرداختند.» روستاهایی که برای اجرای این برنامه انتخاب شدند روستاهای صعب العبور استان بودند که راه‌های ارتباطی اغلب آن‌ها جاده‌های خاکی است. در این روستاها خبری از خانه‌های بهداشت و مراکز درمانی هم نیست و همین موضوع حضور کاروان‌های سلامت را طلب می‌کند.

جمشیدی می‌گوید :«روستاهای منتخب اجرای این طرح روستاهایی محروم و کم جمعیت هستند. برای همین اجرای برنامه‌های فرهنگی و همچنین برنامه‌های آموزشی را برای تمام گروه‌های سنی این روستاها درنظر گرفته‌ایم. کم جمعیت‌ترین این روستاها حدود ۳۰ خانوار جمعیت دارد. در این برنامه  در ۸ روستا ۱۵۰ خانوار خدمات معیشتی و درمانی دریافت کردند.»

 

خاطره قصه‌خوانی جمعی

روحانی نام آشنای روستاهای کهگیلویه و بویر احمد هم در پویش نذر دانایی حضور دارد و برای بچه‌ها قصه می‌خواند و نمایش اجرا می‌کند. اسماعیل آذری‌نژاد می‌گوید :«محرومیتی که در این روستاها وجود دارد بچه‌های این مناطق را از کتاب و کتابخوانی دور کرده است. درواقع کتابی در دسترس آنها نیست. نذر فرهنگی این خلا را پر می‌کند و به رشد آموزشی مناطق محروم کمک می‌کند. مراکز فرهنگی که در این حرکت پیش قدم شده‌اند برای توسعه آن باید گام‌های استوار و مستمری بردارند. بهتر است نذرهای فرهنگی از مهدکودک‌ها و مدارس آغاز شود. رساندن فرهنگ کتاب و کتابخوانی به مدارس رسم مهمی است که باید به آن توجه بیشتری شود. سازمان جوانان هلال احمر در این امر پیش قدم بوده.»

توجه به مهارت‌های مورد نیاز کودکان، موضوعی است که آذری‌نژاد برای تهیه کتاب در نذرهای فرهنگی به آن اشاره می‌کند :«کودکان به خصوص در مناطق محروم نیاز به آموزش مهارت‌های مختلفی دارند. این مهارت‌ها  را می‌توان از طریق بازی و قصه و کتاب به آن‌ها آموزش داد. برای همین در انتخاب کتاب در نذرهای فرهنگی باید کارشناسانه و دقیق عمل کرد. برگزاری این مراسم و قصه خوانی برای بچه‌ها تاثیر زیادی در رشد و آموزش آن‌ها دارد. خاطره بازی‌های جمعی و قصه خوانی گروهی تا سال‌ها در ذهن این کودکان باقی می‌ماند.»

 

اشتراک کتاب

قرار بود جوانان استان تهران در شهرستان ورامین به چند مدرسه و مهد کودک سر بزنند و به کودکان کتاب هدیه کنند. حضور اعضای جوانان در طرح اهدای کتاب در مهد کودک‌ها کودکان را ذوق زده کرده بود. شادی و استقبال از طرح اهدای کتاب باعث شد تا اعضای جوانان ساعتی در این مهد کودک و مدارس ماندگار شوند و برنامه کتابخوانی برای آن‌ها برگزار کنند.

«کمال متقیان» معاون جوانان استان تهران می‌گوید :«در مرحله نخست طرح نذر دانایی شهرستان ورامین را به عنوان مقصد انتخاب کردیم. در این طرح جوانان با حضور در مدارس و مهد کودک به دانش‌آموزان و کودکان این شهرستان کتاب هدیه دادند و برای آن‌ها کتابخوانی کردند. همچنین یک مرکز توانبخشی به معلولان هم از دیگر مقصدهای گروه کتابخوانی جوانان ورامین بود.»

او از اجرای دوباره نذر دانایی در شهرستان‌ها و روستاهای اطراف تهران می‌گوید که قرار است در مراحل بعدی طرح برگزار شود :«محرومیت نباید کودکان را از کتابخوانی و دنیای قصه و داستان وهمچنین آموزش دور کند. برای همین ما در این طرح به سراغ روستاها و شهرستان‌های محروم می‌رویم و در مدارس و مهد کودک‌ها و هر جای دیگری که کودکان مشتاق به کتاب در آن حضور داشته باشند این طرح را برگزار می‌کنیم. در کنار اهدای کتاب به کودکان و نوجوانان، از افراد و کتابخانه‌ها می‌خواهیم که کتاب‌هایی که مطالعه کرده‌اند را با دیگران به اشتراک بگذارند. اشتراک کتاب هم فرهنگی است که باید در میان کودکان و نوجوانان و نسل کتابخوان جا بیفتد تا افراد زیادی بتوانند از یک کتاب بهره ببرند. این کار به روش‌های مختلف می‌تواند انجام شود؛ از بخشیدن کتاب به کتابخانه‌های عمومی تا طرح‌های تعویض کتاب و … که به صورت محلی و بومی در هر منطقه‌ای از کشور امکان اجرای آن وجود دارد.»

 

استقبال از کاروان نذر دانایی

۷ عنوان کتاب در گروه‌های سنی مختلف به شهرستان ورامین رسیدند و در مدارس و مهد کودک و مرکز توانبخشی توزیع شدند. «حامد مهرپویان» مسئول جوانان شهرستان ورامین می‌گوید :«برنامه‌های کتابخوانی و نذر فرهنگی پیش از این هم در قالب‌های مختلف در شهرستان ورامین اجرا شده است. در سال‌های گذشته به مناسبت‌های مختلف در مدارس و مهد کودک‌ها و یا برای گروه‌های خاص برنامه توزیع کتاب برگزار می‌کردیم. در یکی از برنامه‌ها از اهالی ورامین خواسته بودیم تا کتاب‌هایی که خوانده‌اند و دیگر نمی‌خواهند آن را بخواهند به کودکان دیگر اهدا کنند.

اهدای کتاب به کودکان کار را در برنامه‌های خود داشتیم و جوانان و داوطلبان در پاتوق‌های این کودکان به توزیع کتاب می‌پرداختند و برای آن‌ها قصه می‌خواندند. در تمام این طرح‌ها و برنامه‌ها مردم شهرستان استقبال خوبی از کتابخوانی داشتند و به خصوص گروه‌های دانش‌آموزی همکاری زیادی با ما کردند.» در طرح نذر دانایی هم گروهی از جوانان راهی مدارس و مهد کودک و مرکز توانبخشی شدند و علاوه بر اهدای کتاب به کودکان، بخش‌هایی از این کتاب‌ها را با هم خواندند.

 

آشنایی با ماموریت‌های هلال احمر

کتاب‌ها را بین بچه‌ها توزیع کرده‌اند و حالا آن را با هم می‌خوانند. قصه که تمام می‌شود درباره آن با دانش‌آموزان حرف می‌زنند و از تجربه‌های مشترکشان می‌گویند. برنامه کتابخوانی در مدارس و مهد کودک‌های شهرستان ورامین روز شادی را برای کودکان این شهرستان به یادگار گذاشته است.

«دنیا حقی» از اعضای جوانان هلال احمر است که در این طرح مشارکت دارد. او می‌گوید :«بچه‌ها قصه خوانی‌های جمعی را خیلی دوست دارند. این تجربه به آن‌ها کمک می‌کند تا درک بهتری از کتاب خواندن داشته باشند. برداشت‌های خود از محتوای کتاب را با هم به اشتراک می‌گذارند و درباره آن با دوستان خود حرف می‌زنند. این کار آن‌ها را به کتاب خواندن بیشتر تشویق می‌کند. تجربه کتاب خواندن در مهد کودک‌ها هم تجربه خوبی برای ما در سازمان جوانان بود. استقال بچه‌ها از کتاب خیلی زیاد بود و به دلیل محدودیت در تعداد کتاب‌ها آن را به صورت جمعی خواندیم. بچه‌ها می‌خواستند تا قصه‌ای که شنیده‌اند را برای دوستان و خواهر و بردار خود هم تعریف کنند. این کتاب‌ها در لابلای قصه و داستان برای بچه‌ها آموزش‌های مختلفی را هم در بر داشت.» در کنار کتابخوانی از ماموریت‌های هلال احمر  به دانش‌آموزان توضیح داده‌اند و آن‌ها را با اهداف بشر دوستانه جمعیت آشنا کرده‌اند.

حقی می‌گوید :«تعدادی از دانش‌آموزان در همین برنامه کتابخوانی به فعالیت‌های هلال احمر علاقه‌مند شدند و برای عضویت در سازمان ثبت نام کردند. تعدادی دیگر از آن‌ها را بعد از اجرای برنامه در پایگاه هلال احمر دیدیم که به همراه خواهر و برادر خود برای عضویت در هلال احمر و شرکت در دوره‌های آموزشی آمده بودند.»

 

ورامین ید طولایی در کتابخوانی دارد

کودکان و نوجوانان در کتابخانه‌های عمومی و کتابخانه‌های مدارس شهرستان ورامین عضو هستند و از آن استقبال می‌کنند. سابقه برگزاری برنامه‌های کتاب خوانی مختلف در این شهرستان هم به سال‌ها قبل برمی‌گردد. برای همین کودکان و نوجوانان استان با این برنامه‌ها آشنایی کاملی دارند.

«زهرا احمدی» از اعضای جوانان شهرستان ورامین می‌گوید :«در طول سال هم در مدارس و هم در هلال احمر برنامه‌های کتابخوانی مختلفی برگزار می‌شود و دانش‌آموزان این برنامه‌ها را دوست دارند. ما با شرکت در این برنامه‌ها مهارت‌های مختلفی را به دانش‌آموزان یاد می‌دهیم. برای مثال یکی از کتاب‌هایی که در نذر دانایی توزیع شد به آموزش نوجوانان در مواجهه با حوادث طبیعی می‌پرداخت. در کنار اهدای کتاب برای بچه‌ها درباره محتوای کتاب هم صحبت می‌کنیم و آموزش‌های اولیه‌ای به آن‌ها می‌دهیم. آنچه برای بچه‌ها جالب است این است که می‌بینند با دانستن نکات کوچک و در ظاهر ساده، می‌توانند در مقابل خطر و حادثه از خود و اطرافیانشان محافظت کنند. برای همین آن‌ها به شرکت در دوره‌های مختلف هلال احمر و دریافت آموزش‌های دیگر علاقه مند می‌شوند.هر کدام از این دانش‌آموزان مهارتی که یاد گرفته را به اعضای خانواده خود منتقل می‌کند. علاوه بر دانش‌آموزان خانواده‌های آن‌ها هم از اجرای چنین برنامه‌هایی در شهرستان استقبال می‌کنند چون از اهمیت آموزش خبر دارند.» مرحله اول نذر دانایی در ۵ مدرسه و مهد کودک و مرکز توانبخشی ورامین اجرا شده و در مراحل بعدی اجرای این طرح، گروه‌های هدف مختلفی کتاب‌های آموزشی و عملی دریافت می‌کنند.