به بهانه نذر فرهنگی/ حجت الاسلام آذری نژاد: اندیشه با کتاب و دانایی بوجود می آید

نذر فرهنگی یکی از ارزشمند ترین نذرهاست، زیرا به بازسازی بنیان‌های فرهنگی و اجتماعی می پردازد،‌چند وقتی است که سازمان جوانان با تشکیل پویش نذر فرهنگی سعی در جذب افراد توانمند و اعزام آنها به مناطق محروم برای ترویج و اصلاح برخی از فرهنگ های فراموش شده کرده است. اسماعیل آذری نژاد استاد حوزه علمیه دهدشت یکی از این افراد است که با وجود داشتن مدرک کارشناسی ارشد عرفان و تصوف شش سال است خود را وقف کودکان محروم روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین آذری نژاد به روستاهای محروم می رود و با انجام بازی‌های مشارکتی و قصه‌خوانی سعی در فرهنگ‌سازی و ایجاد علاقه به کتاب خوانی در این کودکان می کند. در یک سالی که عضو سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر شده است، برای زیباسازی و رنگ‌آمیزی مدرسه و نذر فرهنگی همراه با داوطلبان این سازمان بوده است. ما نیز به بهانه نذر فرهنگی به گفتگوی مختصری با او نشستیم که با هم می خوانیم.

استاد حوزه علمیه دهدشت گفت: نذر فرهنگی یک سنت و اندیشه بسیار متعالی است که لازمه یک جامعه بالنده است. اگر بخواهیم جامعه توسعه یابد، باید اندیشه گسترده شود و اندیشه با کتاب و دانایی بوجود می‌آید. لازم است این حرکت فرهنگی از مدارس و مهدهای کودک آغاز شود این موضوع که ما با اهدای کتاب، فرهنگ کتاب و کتاب خوانی را در به کودکان مناطق محروم برسانیم حرکت ارزشمندی است.

آذری نژاد افزود: محرومیتی که در این مناطق وجود دارد بچه های این مناطق را از کتاب و کتابخوانی دور کرده است و کتاب در دسترس آنها نیست. نذر فرهنگی به رشد آموزشی مناطق محروم کمک می کند. مراکز فرهنگی که در این حرکت پیش قدم شده اند برای توسعه آن باید گام های استوار و مستمری بردارند.

این عضو سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر استان کهگیلویه و بویراحمد شهرستان دهدشت با اشاره به مشارکت در طرح نذر فرهنگی سازمان جوانان گفت: در این طرح به یکی از روستاهای محروم استان رفتیم، با بچه‌ها بازی‌های مشارکتی انجام دادیم، کتاب خواندیم و در پایان به هر یک از بچه ها یک جلد کتاب هدیه دادیم.

حجت الاسلام و المسلمین آذری نژاد خاطر نشان ساخت: نذر فرهنگی باید به صورت ریشه ای و مستمر اجرا شود زیرا با یک بار رفتن این فرهنگ نهادینه نمی شود و با تکرار این مسئله به مناطق محروم اهمیت و توجه به کتاب و کتاب خوانی را نشان می دهد، این طرح را می توان با کمک معلمان، داوطلبان جمعیت هلال‌احمر، اعضای سازمان جوانان این فرهنگ را در روستاهای محروم اجرائی کنند و فرهنگ کتاب خوانی را فرهنگ‌سازی کنند.

این عضو سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر استان کهگیلویه و بویراحمد یادآور شد: این طرح در یک روستا انجام شد و امیدواریم روستاهای بیشتری در نظر بگیرند و کتاب‌هایی که برای توزیع انتخاب می‌شوند کتاب‌هایی باشند که برای رشد، تقویت مهارت‌های کودکان است بیشتر در لیست کتاب‌های اهدائی قرار گیرد و در اختیار بچه‌های روستا قرار گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین آذری نژاد افزود: ایجاد صلح، نوع دوستی، همدلی و مشارکت را در بین افراد جامعهاز اهداف اصلی  جمعیت هلال‌احمر است، در پروژه‌های نذر فرهنگی می توان در مناطق محروم افراد با این ویژگی‌ها را شناسایی کرد و مسئولیت ادامه این راه را به آنها سپرد.