گزارش نشریه پیام هلال از نهمین آیین تندیس ملی فداکاری/ فداکاری بذر هویت ما است

نهمین آیین تندیس ملی فداکاری در آذرماه در سالن همایش‌های دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد و ۱۲ نفر از جوانان هلال احمری در این آیین، تندیس ملی فداکاری را نصیب خود کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از پیام هلال؛ در این مراسم برای اولین بار تندیس ملی فداکاری از طرف دبیرخانه این مراسم به ارگان‌ها و سازمان‌های دخیل در امور داوطلبانه و امدادی هم اهدا شد و دکتر پیروی به عنوان دبیرکل جمعیت، اولین تندیس ملی فداکاری را به عنوان نهادی فعال در حوادث و بحران‌های کشور دریافت کرد.

دکتر پیروی در این مراسم گفت :«دستیابی به یک جامعه والای انسانی نیازمند قبول نظرات، دیدگاه‌ها و عقاید مختلف است و فداکاری در رسیدن به چنین جامعه‌ای، حرف اول را می‌زند. اوج فداکاری را می‌توان در جوانان و داوطلبانی دید که در زمان بروز حوادث و بحران و در زمان نیاز همنوع، همواره در صحنه حاضر هستند.»

نهمین آیین تندیس فداکاری امسال با تقدیر از ۳۰ جوان فداکار و ایثارگر کشور برگزار شد که هلال احمر با مجموع ۱۲ برگزیده، بیشترین برگزیدگان این تندیس را به خود اختصاص داده است.

جان خانواده‌ای ۸ نفره را نجات دادیم

اردشیر بذرافشان داوطلب استان گلستان- ۲۸سال دارد و ۹ سال از ورودش به جمع هلال احمری‌های استان گلستان می‌گذرد. در حوادث مختلفی به عنوان امدادگر حضور داشته و در طول امدادرسانی در عملیات‌های مختلف آسیب کم ندیده.

«اردشیر بذرافشان» می‌گوید:«در حادثه معدن یورت جزو اولین امدادگرانی بودیم که به محل حادثه رسیدیم. پخش شدن بوی گاز در محیط آنجا امدادرسانی را سخت کرده بود. با این حال به محض رسیدن امدادرسانی را آغاز کردیم. یکی دیگر از حوادثی که من در آن حضور داشتم حادثه سقوط هواپیما در یاسوج بود. در این حادثه به مدت ۴ روز در ارتفاع دنا مشغول جست و جو بودیم و منطقه‌ای که در آن مشغول فعالیت بودیم منطقه‌ای بهمن‌گیر بود و هر آن امکان سقوط بهمن وجود داشت. حرکت در آن ارتفاع به تنهایی کار دشواری بود. چه رسد به انجام عملیات جست و جو.» یکی از مهمترین عملیات‌هایی که بذرافشان در آن حضور داشت امدادرسانی در سیلاب فروردین ماه در آق قلا بود. ۴ ماه فعالیت و امدادرسانی در مناطق سیل زده‏، انتقال اقلام امدادی به کمک بالگرد و توزیع این اقلام در روستاهای محصور در آب از جمله فعالیت‌های او در این سیلاب بود.

او می‌گوید :«در یکی از روستاهای آق قلا خانواده‌ای ۸ نفره در خانه‌ای حبس شده بودند و با بالا آمدن جریان آب امکان خارج شدن از خانه را نداشتند و در پشت بام پناه گرفته بودند. خوشبختانه به موقع به آن‌ها رسیدیم و توانستیم جان آن‌ها را نجات دهیم. در همین عملیات بود که پای من آسیب دید. همچنین در عملیات‌های سنگین کوهستان دیسک کمر من دچار مشکل شده بود. با این حال دست از امدادرسانی بر نمی‌دارم و همچنان در هر کجا که نیاز به حضورم باشد به نجات جان هموطنانم می‌پردازم.»

عملیات خطرناک در تنگه هلت

محمد ذهابی داوطلب استان لرستان- ایثارگر استان لرستان به نیابت از اعضای تیم امداد و نجات و اعضای تیم واکنش سریع استان در جشنوراه تندیس فداکاری حضور دارد.

«محمد ذهابی» عضو ۳۱ ساله امداد و نجات لرستان می‌گوید :«در جریان وقوع سیل در استان متوجه شدیم ۶ نفر از کوهنوردان در تنگه هلت گرفتار شده‌اند. حرکت در این تنگه به این شکل است که وقتی وارد آن می‌شوی یا باید مسیر را تا انتها بروی یا باید از تنها مسیر موجود به عقب برگردی تا بتوانی از آن خارج شوی. به دلیل بالا آمدن آب در تنگه این افراد که شنا بلد نبودند در آن گرفتار و دچار سرمازدگی شده بودند. تنها یکی از افراد تیم توانسته بود به زحمت خود را به بیرون تنگه برساند و با امداد تماس بگیرد.

این تیم از صبح زود راه تنگه را در پیش گرفته بود و ساعت ۲ نیمه شب بود که ما به این افراد رسیدیم. یکی از آنها از شدت سرما دچار شوک شده بود. اما خوشبختانه توانستیم همه این ۶ نفر را زنده از تنگه نجات بدهیم.» از عملیات‌های امداد کوهستان در استان لرستان می‌گوید که وقت زیادی برای آن صرف می‌کند و اگر در خارج از استان هم نیاز به حضور در ماموریتی باشد او پای ثابت است :«دورههای امداد کوهستان را در هلال احمر گذرانده‌ام و با تمرین‌ها و مانورهای سخت و همچنین تجربه حضور در ماموریت‌های مختلف، مهارت‌های زیادی به دست آوردهام.

استان لرستان به دلیل قرار گرفتن در منطقه‌های کوهستانی مقصد بسیاری از تیم‌های کوهنوردی حرف‌های و غیر حرف‌های است. صعودهای تابستانه و زمستانه در این استان با حوادثی همراه است که بلافاصله از مطلع شدن از آن، خودم را به تیم امداد و نجات و یا جست و جو می‌رسانم و عملیات را آغاز می‌کنیم.»

اپلیکیشن برای آموزش کمک های اولیه طراحی کردم

ایوب اسکندری داوطلب استان کردستان – از نوجوانی به جمعیت پیوسته و حالا در کانون دانشجویی سنندج فعالیت می‌کند. «ایوب اسکندری» ۲۳ سال دارد و یکی از مهمترین اقداماتش مدیریت فعالیت‌های دانشجویان در مناطق سیل زده بود.

او می‌گوید :«از زمان وقوع سیل فعالیتهای خود را در زمینه جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیر نقدی آغاز کردم. جوانان عضو کانون دانشجویی در این زمینه کمک‌های زیادی می‌کردند. علاوه بر این مدیریت فعالیت‌های دانشجویی و جوانان در سیل را بر عهده داشتم. گروه‌های مختلف تیمهای سحر و تیم‌های پشتیبانی و … به مناطق مختلف سیل زده اعزام می‌شدند. مدیریت این تیمها و فعالیت‌هایشان از بسته بندی و توزیع لوازم ضروری و اقلام غذایی دشوارتر بود چون باید نیازهای هر منطقه را بررسی می‌کردیم و تیم‌ها را بر اساس نیازهایی که در مناطق وجود داشت هدایت می‌کردیم.» از دیگر اقداماتش طراحی و ساخت اپلیکیشن‌های اندروید برای معرفی طرح ایمنی سلامت مسافران نوروزی است.

او می‌گوید :«تا کنون ۴ نرم افزار و برنامه برای ارائه آموزشهای کمک‌های اولیه و ایمنی در سفر و آموزش اقدامات اولیه بعد از حوادث جادهای و … راه اندازی کردهام. این برنامه‌ها به مسافران و شهروندان کمک می‌کند تا در زمان وقوع حادثه بتوانند از خود محافظت کنند و جان دیگران را نجات دهند. یکی دیگر از طرح‌هایی که آن را اجرا کردم آموزش امداد و اقدامات ایمنی لازم در حوادث در خوابگاه‌های دانشجویی و دانشگاه‌های سنندج بود. من فکر می‌کنم هرچه آگاهی مردم در زمینه وقوع حوادث و مقابله با آن بیشتر باشد، تلفات وقوع حوادث کمتر خواهد شد. برای همین هم بیشترین تمرکز خود را بر روی آموزش به گروه‌های مختلف و در شرایط مختلف گذاشته‌ام.»

۱۳۰ داوطلب را به عضویت جمعیت درآورده‌ام

یاسین افروخته داوطلب استان سیستان و بلوچستان – سرپرست مجتمع دانشجویی هلال احمر سراوان است و فعالیت‌های جدی خود در زمینه کارهای داوطلبانه و دانشجویی را از زلزله کرمانشاه آغاز کرده است. «یاسین افروخته» ۲۱ سال دارد و در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کند.

او می‌گوید :«یکی از مهمترین اقداماتی که در استان سیستان و بلوچستان انجام دادیم اجرای طرح‌های مختلف درباره آسیب‌های اجتماعی بود. آشنا‌کردن جوانان با آسیب‌های اعتیاد و کمک به کاهش اثرات منفی اعتیاد در مناطق مرزی از جمله این اقدامات بود. کارگاه‌های مختلفی در دانشگاه‌ها، مجتمع دانش‌آموزی و دیگر مراکز برگزار کردیم. توزیع مواد غذایی و لوازم بهداشتی مورد نیاز در بین افراد معتاد و جلب نظر آن‌ها برای رفتن به کمپ ترک اعتیاد هم از دیگر برنامه‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی بود. جذب نیروهای داوطلب و جوان در هلال احمر از دیگر فعالیت‌هایی بود که در این ۳ سال در استان انجام دادم به طوری که تا‌کنون بیش از ۱۳۰ داوطلب را به عضویت در جمعیت درآوردم. علاوه بر آن دوره‌های آموزشی مختلفی برای کمک‌های اولیه و امداد و نجات برگزار کرده‌ایم به طوری که تا کنون بیش از ۲۰۰ گواهینامه کمک‌های اولیه برای نیروهای آموزش دیده صادر شده است.»

برپایی نمایشگاه صنایع دستی در مجتمع دانش‌آموزی و صرف درآمد حاصل از آن برای تهیه لوازم تحریر از دیگر فعالیت‌های او است. این لوازم تحریر به دست دانش‌آموزان بی‌بضاعت رسیده است.

با سرعت هرچه تمام‌تر دویدم

جلال عیوضی داوطلب استان تهران – امدادگر شعبه دماوند است و در عملیات‌های مختلف امداد و جست و جو و نجات مشارکت داشته. «جلال عیوضی» خاطره نجات کودک ۱۱ ماهه از تونل امامزاده هاشم (ع) را اینگونه شرح می‌دهد:«به دلیل بارش برف سنگین در جاده دماوند و مسدود شدن جاده خودروهایی که در تونل امامزاده هاشم (ع) بودند آنجا گرفتار شده و امکان خروج نداشتند. با کم‌شدن اکسیژن مردم دچار مشکل تنفسی و خفگی شده بودند که با حضور به موقع امدادگران موفق به تخلیه تونل شدیم.

هنگام خروج از تونل کودک ۱۱ ماهه‌ای را دیدیم که به دلیل پایین آمدن سطح اکسیژن کبود و دچار خفگی شده بود. من وقتی وضعیت این کودک را دیدم او را بغل کردم و ۳ کیلومتر طول تونل را بی‌وقفه دویدم. با اینکه هوای کافی در تونل وجود نداشت تمام قدرتم را جمع کردم و حتی ثانیه‌ای توقف نکردم. وقتی به هوای آزاد رسیدم و کودک را به آمبولانس سپردم متوجه سرفه‌های خون‌آلود خودم شدم.» حضور در عملیات‌های مختلف امداد و نجات او را با حوادث زیادی روبرو کرده است.

از جمله شرکت در عملیات نجات نجات کوهنوردان و یا حادثه سقوط به چاه و دیگر حوادث. عیوضی همچنین در این عملیات‌ها به تهیه مستندهای بسیاری پراخته است که در پایگاه دماوند به عنوان تجربه‌ای ارزشمند نگهداری می‌شود اما کمتر فرصتی برای انتشار و نمایش آن پیدا کرده است.

سیل زدگان را در اردوگاه‌ها اسکان دادیم

امیر محمد شهبازی داوطلب استان کرمانشاه- کانون دانشجویی کرمانشاه را تنها چند روز قبل از وقوع زلزله کرمانشاه دایر کرده بود. فعالیت‌های این کانون بعد از وقوع زمین لرزه کرمانشاه به مردم مناطق حادثه دیده کمک زیادی کرد.

«امیر محمد شهبازی» همچنین با اقدام به موقع در زمان وقوع سیلاب در کشور، به نجات روستاهای بسیاری در استان کرمانشاه از سیلابی شدن کمک کرد.

او میگوید :«زمان کوتاهی قبل از وقوع سیل در کشور بود که از طریق هواشناسی باخبر شدیم که وقوع سیلاب نزدیک است. به کمک اعضای کانون و داوطلبان دست به کار شدیم تا با اقدامات اولی‌های از تجمع آب در یک نقطه و آسیب زدن به راه‌ها و مناطق روستایی جلوگیری کنیم. تخریب برخی از پل‌ها و یا ایجاد سیل بند و احداث اردوگاه‌های اسکان اضطراری قبل از وقوع سیل از جمله این اقدامات بود. به طوری که وقتی سیل به وقوع پیوست مردم در اردوگاه‌ها اسکان داده شده بودند و جانشان از خطر در امان بود. با آماده کردن این اردوگاه‌ها روستاها را تخلیه می‌کردیم و از مردم می‌خواستیم تا برای حفظ جان خود به این اردوگاه‌ها بروند و چون از قبل برای آنها محلی برای اسکان تدارک دیده بودیم به راحتی راضی می‌شدند تا آنجا بمانند.» تهیه اقلام مورد نیاز دانش‌آموزان و کودکان در زلزله کرمانشاه و فعالیت در تیم‌های سحر از دیگر اقداماتی بود که باعث شد کانون دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه به عنوان کانون برتر معرفی شود.

اولین یگان پهپادی کشور را راه‌اندازی کردم

رضا کافی فر داوطلب استان خوزستان – امدادگر ساحلی و کوهستان شهرستان دزفول است و ۵ سال از عضویتش در هلال‌احمر می‌گذرد. «رضا کافیفر» از افرادی است که ۴ سال پیش طرح استفاده از پهپاد را در دزفول اجرا کرد و بعد از آن با موافقت مسئولان استانی اولین یگان پهپاد هلال احمر را راه اندازی کرد. پهپاد او اولین پهپادی بود که در عملیات‌های جست و جو و نجات به کمک هلال احمر آمد.

او میگوید :«یکی از درخشانترین فعالیت‌های این یگان در جریان سیل اخیر بود. ما به کمک این پهپادها نقشه‌های هوایی از مناطق سیل زده تهیه می‌کردیم و در ستاد مدیریت بحران از این نقشه‌ها برای بررسی وضعیت منطقه استفاده می‌شد. روستاهایی که در محاصره آب بودند و امکان دسترسی به آنها دشوار بود به کمک پهپادها بررسی می‌شدند و اگر کسی در این روستاها گرفتار شده بود امدادرسانی می‌شد. در حال حاضر این یگان تیم ۲۵ نفرهای در استان خوزستان دارد که همگی از اعضای داوطلب جمعیت هستند و به انجام عملیاتهای مختلف از جمله اطفای حریق در جنگل‌ها و سیل و شناسایی مناطق آسیب دیده بر اثر سیل به کمک جمعیت می‌آیند. من و دیگر اعضای این یگان تمام هزینه‌های مربوط به استفاده از پهپادها را از جیب خود پرداخت می‌کنیم چراکه هدف بزرگی داریم و آن کمک به نجات جان انسان‌ها است.» نزدیک شدن رودخانه‌های کرخه و کارون در جریان سیل فروردین ماه در خوزستان به کمک این پهپادها شناسایی شد و با انجام اقدامات به موقع و احداث سیل بند، هلال احمر توانست از وقوع فاجعه بزرگی در این منطقه جلوگیری کند.

همسایه‌مان را از میان آتش نجات دادم

ثنا نارویی داوطلب استان سیستان و بلوچستان – دبیر کانون دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه‌ای سیستان و بلوچستان است. «ثنا نارویی» ۵ سال است که به عضویت هلال احمر درآمده و در دوره‌های آموزشی مختلفی شرکت کرده است. آموزش‌هایی که در این سال‌ها در جمعیت دیده در حوادث مختلفی به او و دیگر مردم شهرش کمک کرده است.

او می‌گوید :«به دلیل نبود لوله کشی گاز در بسیاری از شهرها و روستاهای استان، مردم از بخاری‌های نفتی برای گرمایش خانه و مدارس استفاده میکنند. این موضوع باعث رخ دادن حوادث زیادی در شهرها و روستاهای سیستان و بلوچستان شده است. از جمله حادثه‌ای که برای یکی از همسایه‌های ما رخ داده بود. کسی در خانه نبود و من وقتی فریادهای زن همسایه را شنیدم به خانه‌شان رفتم و او را در حالی که لباسش آتش گرفته بود دیدم. با آموزش‌هایی که دیده بودم توانستم خیلی سریع برای نجات او اقدام کنم. خوشبختانه زود و به موقع به دادش رسیدم و بعد از انتقال به بیمارستان، این زن نجات پیدا کرد.»

مربی دادرس است و دوره‌های آموزشی زیادی را برای دانش‌آموزان و داوطلبان هلال احمر برگزار کرده است. او می‌گوید :«در کشوری که حوادث طبیعی و غیر طبیعی بسیاری در حال رخ دادن است بهترین کار برای نجات جان افراد کمک به آگاه شدن آنها در قبال حوادث و همچنین آموزش به این افراد برای مقابله با حوادث است. ما دوره‌های آموزشی مختلفی برای دانش‌آموزان و جوانان و همچنین داوطلبان سیستان و بلوچستان برگزار می‌کنیم تا آنها را در مقابل وقوع حوادث توانمند کنیم.»

برای کمک به سیل زده‌ها به دل رودخانه خروشان رفتیم

محمد رضا اسماعیل نیا داوطلب استان مازندران- نجاتگر داوطلب هلال احمر است و ۶ سال است در طرح سالم سازی دریا مشارکت می‌کند.

«محمدرضا اسماعیلنیا» در سال ۹۷ و ۹۸ جان دو نفر از هموطنانش را از غرق شدن نجات داده است. نجات جان ۴ نفر در سیل اخیر در مازندران هم از دیگر اقدامات او در این سال‌ها بود. اسماعیل‌نیا می‌گوید :«در جریان سیل، شهر کلا شهر را آب فرا گرفته بود و ارتفاع آب به سرعت به یک متر رسیده بود. در حین امدادرسانی متوجه شدیم خانوادهای ۴ نفره در آن سوی رودخانه گرفتار شده‌اند. دسترسی به آنها بسیار دشوار بود و کسی نمی‌توانست به آن طرف رودخانه برود. من و یکی دیگر از امدادگران تصمیم گرفتیم به آب بزنیم و آنها را نجات بدهیم. جریان آب در بخش‌هایی از مسیر آنقدر زیاد بود که ممکن بود ما را با خودش ببرد. با این حال با هر سختی و زحمتی بود خودمان را به آنها رساندیم و توانستیم آنها را نجات بدهیم. اگر خدا ما را در این امدادرسانی یاری نمی‌کرد هم جان خودمان را از دست می‌دادیم و هم آن خانواده نمی‌توانست نجات پیدا کند. چنین حوادثی برای من و دیگر امدادگران هلال احمر بسیار زیاد اتفاق می‌افتد. من کمک به دیگران را از کودکی یاد گرفته‌ام و به دلیل زندگی در روستا و روحیه‌ای که خانواده‌ام از کودکی در من پرورش داده‌اند به عنوان امدادگر به جمعیت پیوستم. من نجات جان انسانها را وظیفه خودم می‌دانم و به همین دلیل است که کار در پایگاه‌های امدادی و فعالیت به عنوان نجاتگر را انتخاب کرده‌ام.»

۱۵۰امدادگر ماهر تربیت کرده‌ایم

محمد امین بدیعی داوطلب استان سمنان- تشکیل تیم‌های تخصصی امداد و نجات و برگزاری دوره‌های آموزشی برای این افراد از مهمترین اقداماتی است که «محمد امین بدیعی» در کارنامه ۵ سال فعالیت در سازمان جوانان دارد.

او می‌گوید :«تا کنون توانسته‌ایم تیم‌های تخصصی با حضور ۵۰ نفر از جوانان استان تشکیل دهیم. این افراد در زمینه‌های مختلف مثل امداد کوهستان، امداد رسانی در سیل و امداد جادهای و … دوره‌های تخصصی لازم را دیده‌اند و در حال حاضر در سطح استان فعالیت می‌کنند. با وقوع هر حادثه‌ای در هر گوشه‌ای از کشور اعضای تیم‌های تخصصی آمادگی لازم برای امدادرسانی را دارند. از این نیروها تاکنون در جریان سیل اخیر در کشور، زلزله آذربایجان و کرمانشاه و دیگر حوادث استفاده کرده‌ایم. حضور نیروهای تخصصی در هر استان به ما کمک میکند تا برای امدادرسانی در شرایط خاص آمادگی لازم را داشته باشیم.» تشکیل کمیته تخصصی بحران به کمک این افراد آموزش دیده از دستاوردهای برگزاری این دورههای آموزشی در استان سمنان است. بدیعی به دلیل حضور داشتن در پایگاه امداد و امدادرسانی در حوادثی مثل حوادث جادهای و همچنین سیلاب و پلدختر و حوادث دیگر با ضرورت آموزش‌های تخصصی آشنایی دارد و محتوای مختلفی در فضای مجازی برای آموزش پیشگیری از حوادث و آشنایی با امداد و نجات تهیه کرده است.

او می‌گوید:«جوانان داوطلب ظرفیت خوبی برای ارائه آموزش‌های تخصصی دارند و در صورت وقوع هر حادثه‌ای می‌توان از این افراد آموزش دیده کمک گرفت و جان حادثه دیدگان زیادی را نجات داد».

از کمک به دیگران انگیزه می‌گیرم

زاهد معصومی داوطلب استان ایلام – دبیر مجمع دانشجویی ایلام است و از سال ۹۰ فعالیتهای خود را در هلال احمر آغاز کرده است.

«زاهد معصومی» میگوید :«تندیس فداکاری امسال را من به نمایندگی از تمام اعضای فعال کانون دانشجویی دانشگاه آزاد و دیگر جوانان فعال استان دریافت می‌کنم. ما در سال گذشته ۶۶۰ مورد فعالیت اثرگذار داشتیم. از کاشت نهال در استان ایلام گرفته تا مشارکت در طرح‌های مختلف هلال احمر. یکی از مهمترین عملیات‌هایی که در آن حضور دارم مشارکت در عملیات حریق در مراتع ایلام است. سالانه بیش از ۱۳ حریق بزرگ در این جنگل‌ها و مراتع رخ می‌دهد که علاوه بر نیروهای آتش نشانی، امدادگران جمعیت را هم درگیر خود می‌کند.

علاوه بر آن، حضور در عملیات‌های امداد جادهای را هم در کارنامه خود دارم. امدادرسانی دربیش از ۶۰  حادثه جادهای هم از دیگر فعالیت‌هایی است که در این سال‌ها در آن حضور داشته‌ام. بیشترین انگیزه من برای مشارکت در امدادرسانی‌ها و فعالیت در پایگاه‌های امدادی وقتی شکل می‌گیرد که جان افراد را از مرگ حتمی نجات می‌دهم. در تمام این حوادث می‌دیدم که افراد با دیدن لباس امدادگران چگونه امیدوار و خوشحال می‌شدند و از پوشیدن این لباس و حضور در کنارشان احساس رضایت می‌کنم».

خانواده را راضی به اهدای عضو کردیم

رضا میرزاوند داوطلب استان خوزستان – «رضا میرزاوند» عضو کانون جوانان دانشگاه دزفول است و از افراد برگزیده جشنواره شعر بشر دوستی. این داوطلب اهدای عضو تا کنون افراد زیادی را به دریافت کارت اهدای عضو تشویق کرده است.

میرزاوند می‌گوید :«سال گذشته یکی از اعضای ۱۶ ساله کانون فوت کرد و ما توانستیم خانواده او را برای اهدای اعضای حیاتی‌اش راضی کنیم و جان چند نفر را نجات بدهیم.» از فعالیت در طرح‌ها و برنامه‌های مختلف هلال احمر می‌گوید و کمک به کاهش آسیب‌های بعد از وقوع حوادث. حمایت روانی از مردم زلزله زده کرمانشاه از دیگر فعالیت‌های او در سال‌های اخیر است. او می‌گوید :«۱۰ روز در اردوگاه اضطراری اندیمشک در شوش مستقر بودم و به حمایت روانی و توزیع غذا و اسکان اضطراری کمک می‌کردم. در سال ۹۶ به عنوان جوان‌ترین دبیر کانون دانشجویی فعالیت‌های مختلفی در حوادث کشور و همچنین طرح‌های ملی و استانی داشتم. به عنوان مربی دادرس در مناطق روستایی حضور داشتم و در برنامه‌های محیط زیستی و کاشت نهال و دیگر فعالیت‌های داوطلبانه مشارکت داشتم.» او تا کنون ۲۰ نفر از اعضای خانواده خود را به عضویت هلال احمر در آورده و در فعالیت‌های کانون از کمک آن‌ها بهره می‌گیرد.