در طرح نذر فرهنگی اتفاق افتاد؛ جوانان کهگیلویه و بویراحمد کتاب‌ها را به دست اهالی مطالعه رساندند

طرح نذر فرهنگی یکی از طرح های موفق سازمان ‌جوانان جمعیت هلال احمر است که در سراسر کشور در حال اجرا است. استان کهگیلویه و بویر احمد یکی از استان های موفق در این طرح بود، به این بهانه با جمشیدی معاون امور جوانان استان کهگیلویه و بویر احمدکه از سال ۸۱ در جمعیت هلال احمر استان فعالیت می کرد و رئیس مرکز علمی کاربردی و رئیس اداره آموزش و پژوهش را نیز در رزومه خود دارد، به گفتگو نشستیم که با هم می خوانیم.

در مورد نذر فرهنگی در استانتون برای ما توضیح بدید؟

طرح نذر فرهنگی، طرح موفقی برای رشد فرهنگی کشور است که افراد می توانند با اشتراک گذاشتن مخازن فرهنگی خود به دوستان و آشنایان در رشد فرهنگی جامعه تاثیر گذار باشند. این طرح با دستور سرپرست سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، بامداد اصل در استان کهگیلویه و بویراحمد بر گزار شد.
در این طرح تعداد ۳۰۰ نسخه کتاب از طرف سازمان جوانان به مناطق آسیب پذیر و محروم شهرستان کهگیلویه و بویراحمد اهدا شد که مورد استقبال مردم این مناطق قرار گرفت.

هدف طرح نذر فرهنگی چه بود؟

هدف از این طرح کمک به ارتقای فرهنگ جامعه است تااقشار مختلف خصوصا نوجوانان و جوانان بتوانند آگاهی و دانایی خود را در بحث مطالعه و کتابخوانی ارتقاء دهند.
لذا افرادی زیادی در جامعه یا به دلیل مشکلات معیشتی یا دور از دسترس بودن منابع مطالعاتی در چرخه کتابخوانی و مطالعه جامعه از یاد رفته و مغفول مانده اند که این طرح کمک شایانی را به این هموطنان می کند.

اعضای سازمان جوانان استان تا چه اندازه از این طرح استقبال کردند؟

اعضای سازمان جوانان مانند گذشته در هر برنامه‌ای که رنگ و بوی جهادی و فرهنگی داشته است بسیار پرشور و تاثیرگذار مداخله می کنند لذا در این طرح نیز به غیر از اهدای کتاب های اهدایی دانشجویان با حداکثر ظرفیت خود به جمع آوری کتاب‌های دپو شده و غافل مانده در کتابخانه های شخصی ، غیر شخصی و کتابفروشی ها کردند.

فعالیت های معاونت جوانان در این حوزه و در این استان به چه صورت است؟

در حال حاضر برنامه‌ای در این معاونت در حال تدوین است که با دعوت از دبیران شاخه های جوانان ، دانشجویی ، روستایی و طلاب به ایجاد شبکه نذر فرهنگی اجرائی می شود، تا از این طریق اقشار محروم و کم برخوردار نیز از این طرح انسان دوستانه استفاده کنند.
از دیگر فعالیت های ما در معاونت جوانان جمعیت هلال احمر استان ارتباط مستمر با ناشران، کتابفروشی ها ،کتابخانه ها، اطلاع رسانی از طریق خبرگزاری ها، تعامل با دستگاه های فرهنگی، سرکشی از مهدکودک ها و پیش دبستانی ها استان است.

استقبال از این طرح به چه صورت بود ؟

استقبال از این طرح با توجه به شروع این طرح مدت زیادی نگذشته است نمی توان در مورد آن قضاوت کرد، اما تا کنون مردم و اعضای سازمان جوانان از این طرح استقبال خوبی کرده اند. این طرح نیاز به تبلیغات محیطی گسترده است تا عموم جامعه نیز در جریان قرار گیرند.

 

موفقیت این طرح را چگونه ارزیابی می کنید؟

این طرح تاکنون در گروه های جوان، دانشجو، طلاب و نوجوان بسیار موفق عمل کرده است. طبق برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدتی که از طرف سازمان جوانان برنامه ریزی و ابلاغ شده است این طرح موفق تر نیز عمل خواهد کرد.

 

در این طرح چه تعداد کتاب توزیع شد؟

در فاز اول طرح۳۵۰جلد کتاب در یک شهرستان که طرح در آن انجام شده، توزیع شده است.

محتوای کتاب هایی که در این طرح توضیع یا جابجا شدند به چه صورت مورد بررسی قرار گرفتند؟

محتوی کتاب ها برای ما از اهمیت زیادی داشتند و محتوی همه کتاب ها توسط دبیران کانون های دانشجویی و جوانان شهرستان کهگیلویه بررسی شد.
این کتاب‌ها از لحاظ سنی و موضوعی تقسیم بندی شده و روی بسته ها درج شد که مربوط به چه سن یا موضوعی بوده است. کتاب ها در حوزه های آموزشی، تربیتی، بهداشتی ، کودک و نوجوان ، کارآفرینی، قصه و داستان و مذهبی بود .

زیباترین خاطره ای که از این طرح داشتید، چه بود؟

در اجرای مرحله اول این طرح ، در روستایی که این کتاب‌ها توزیع می شد مرد سالخورده ای نزدیک کاروان آمد و درخواست کمک معیشتی داشت و به او گفتیم که کمک ها معیشتی نیست، بلکه کتاب‌هایی فرهنگی برای توزیع در میان دانش‌آموزان و کسانی که تمایل به استفاده از این کتاب‌ها را دارند است.
او اصرار داشت که یک بسته به او تعلق بگیرد؛ ما یک بسته به ایشان اهدا کردیم که به محض اینکه دید وسایل بسته ها کتاب است اعتراض کرد که این کتاب‌ها را چکار کنم ،من سواد ندارم بخوانم،از این کتاب‌ها چطور استفاده کنم.
در همین حین نوه کلاس چهارم ابتدایی ایشان از راه رسید و گفت پدربزرگ ناراحت نباش من خودم شبها تمام چیزهایی که در کتاب نوشته می‌خوانم و تو هم از آن استفاده می کنی و لبخندی بر روی لبان این پیر سالخورده آمد و موجی از شادی بچه‌های دبیران کانون های جوانان دانشجویی اجرا کننده طرح را فرا گرفت.