کاشت نهال صلح و دوستی با هدف پیشگیری از خسارات‌ جبران‌ناپذیر به طبیعت

سرپرست سازمان جوانان با اشاره به اینکه پویش غرس نهال “صلح و دوستی” با هدف اهمیت دادن به پوشش گیاهی در فرهنگ عمومی اجرا می‌شود، گفت: بی‌اعتنایی به جنگل‌ها، مراتع و پوشش گیاهی تا کنون خسارات‌ جبران ناپذیری را به پوشش گیاهی ایران تحمیل کرده است.

رضا بامداد اصل کاشت نهال “صلح و دوستی” را با هدف تقویت فرهنگ اهمیت دادن به درخت و گیاه برشمرد و با انتقاد از آسیب زدن به درختان در برخی مراکز با انگیزه احداث ساختمان، تولید گرما و …، افزود: جوانان هلال‌احمر با این پویش گامی برای حفظ جنگل‌ها و مراتع برداشته و از دستگاه های نظارتی خواستار رسیدگی و اعمال قوانینی برای پیشگیری از تعرض به جنگل‌ها شده‌اند.

وی افزود: ۸۱۳ کانون جوانان، ۲۵۷ ‏کانون طلاب،‌ یک‌هزار و ۱۸۹ کانون دانشجویی و ۷۶۱ کانون روستایی در  سازمان جوانان فعال است که این پویش ملی با افزایش مشارکت و نشاط اجتماعی از طریق کاشت نهال و استفاده از ظرفیت خلاقیت و مشارکت اعضای فعال و منتخبان کانون‌های مختلف سازمان جوانان اجرا می شود.

بامداد اصل گفت: این برنامه با همراهی اداره کل منابع طبیعی، گروه‌های اثرگذار و افراد آسیب‌پذیر اجتماعی، معتمدین محلی، قهرمانان، مدال‌آوران، نام‌آوران‌ ملی و استانی، نخبگان فرهنگی و هنری و شخصیت‌های مذهبی به ویژه اقلیت‌های دینی، مذهبی و قومی استان‌ها برگزار می‌شود.

وی با اشاره به این که این پویش به منظور کمک به حفظ محیط زیست، جلوگیری از سیل و ریزگردها اجرا می‌شود، گفت: در این پویش مناطق مستعد کاشت نهال، اراضی متعلق به جمعیت، دانشگاه‌ها، مدارس، مجتمع‌های آموزشی و مناطق آسیب‌پذیر در معرض سیل و ریزگردها بر اساس نظر کارشناسان معرفی و در اولویت قرار گرفته‌ است.

سرپرست سازمان جوانان هلال‌احمر افزود: ۱۴ میلیون نهال در این پویش غرس شده و افتتاحیه این برنامه روز ۱۴ آذر مصادف با میلاد امام حسن عسگری(ع) در استان قم برگزار می شود.