برگزای کارگاه آموزشی “آشنایی و پیشگیری از ایدز” در دانشگاه آزاد اسلامی ایلام
کارگاه آموزشی آشنایی و پیشگیری از ایدز با همکاری کانون دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام و دانشگاه پیام نور در سالن کنفرانس دانشگاه آزاد ایلام برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان ایلام؛ در این کارگاه ضمن تشریح بیماری ایدز و راهکارهای پیشگیری از آن، مباحثی نظیر تعریف ایدز، تاریخچه، مباحث آماری مبتلایان به بیماری، باورهای اشتباه درباره بیماری، روشهای تشخیص، درمان و کنترل نگهدارنده بیماری ایدز و آثار جسمانی و روانی آن مورد بحث و بررسی قرار گرفتند. همچنین انواع بیماریهای عفونی، راههای انتقال بیماری و عملکرد آن بر بدن انسان نیز تشریح گردید.

دکتر احسان زاده مدرس این کارگاه درباره ویروس HIV و بیماری ایدز، آمار مبتلایان در ایران، راه‌های انتقال آن، افراد و گروه‌های در معرض خطر، چگونگی شناسایی ویروس در بدن، راه‌های پیشگیری و درمان، همچنین به لحاظ روانشناختی برخورد با بیماران در فضای جامعه و نیز در نظر گرفتن مسائل روحی روانی بیماران در محیط‌های درمانی و جامعه، ارائه شد.
احسان زاده افزود: در جامعه امروزه ایدز در بین جوانان و نوجوان در حال گسترش است که باید با آگاه سازی به مبارزه و پیشگیری با این بیماری برویم.

وی گفت: ایدز یکی از بیماری های نوپدیدی است که بیش از ۳۰ سال از عمر آن نمی گذرد؛ ولی در این مدت کوتاه رشد بسیار زیادی در جهان خصوصا بین جمعیت جوان کشورهای در حال توسعه داشته است.

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: طبق تحقیقات به عمل آمده مرحله نهفتگی بیماری ایدز ۸ تا ۱۰ سال به طول می انجامد. علامت مشخصه این بیماری بی علامت بودن آن است.

وی همچنین در مورد نحوه مشخص شدن ویروش هم گفت: آلودگی به ویروس فقط از طریق آزمایش خون مشخص می شود. از زمانیکه فرد با ویروس تماس پیدا می کند تا زمانیکه آلودگی در آزمایش خون مشاهده شود ممکن است چند ماه طول بکشد. بنابراین جواب مثبت یا منفی به تنهایی ارزشی ندارد و لازم است قبل از انجام آزمایش با یک مشاور آگاه صحبت کرد.

در پایان اعضای کانون دانشجویی دانشگاه آزاد و دانشگاه پیام نور ایلام کمپین آگاه سازی در برابر بیماری ایدزه را امضا کردند و مواردی را در راستای سلامت جامعه به هم قول دادند.