بسته خبری بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس یزد / افزایش تاب آوری دانش آموزان در مورد زلزله با ارایه آموزشهای مناسب در بیش از ۳۰ مدرسه شهرستان یزد

همزمان با سراسر کشور ، بیست و یکمین مانور زلزله و ایمنی در مدارس با شعار "مدرسه ایمن ، جامعه تاب آور" به صورت پایلوت با حضور فرماندار و دیگر مسئولین شهرستان یزد در مدرسه دخترانه شهید صدوقی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان یزد؛ سید مهدی حسینی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان یزد  اظهار داشت : بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی با مشارکت سایر دستگاه‌های امدادی مدیریت بحران، آتش نشانی، اورژانس، نیروی انتظامی و آموزش و پرورش و …  برگزار گردید.

حسینی ضمن اشاره به لزوم ارائه آموزش های امدادی در زمینه های مختلف ابراز داشت: در جمعیت هلال احمر شهرستان یزد نیز تمهیداتی اندیشیده شد که با هدف گسترش فرهنگ هر خانواده، یک امدادگر و همچنین آموزش خودامدادی بین دانش‌آموزان، با همکاری آموزش و  پرورش در ۳۰ مدرسه شهرستان، دانش آموزان با نحوه پناه‌گیری و خروج ایمن، حمل مصدوم، امدادرسانی به حادثه دیدگان و خروج از محدوده خطر و رسیدن به محل ایمن آشنا شده تا از این طریق شاهد افزایش تاب آوری ایشان در هنگام حوادث طبیعی همچون زلزله باشیم.

وی با اعلام اینکه توانمند کردن دانش آموزان در برابر حوادث و بلایا یکی از اهداف جمعیت هلال احمر در کانون های دانش آموزی موجود در مدارس می باشد افزود: این مانور بیانگر میزان هماهنگی و عملکرد دستگاه‌های امدادی و همچنین میزان آمادگی و مهارت دانش‌آموزان در زمان زلزله و حوادث می باشد.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان یزد در پایان ضمن تقدیر از مربیان، معلمان و کادر اجرایی و اعضای کانون دانش آموزی هلال احمر دبیرستان دخترانه شهید صدوقی ناحیه یک یزد خاطرنشان کرد: آموزش و تمرین مداوم دو رکن اصلی در افزایش تاب آوری جامعه است که امید است با توجه حداکثری به این دو امر خطیر شاهد کاهش تلفات انسانی ناشی از حوادث و بلایای طبیعی باشیم .

برگزاری مانور زلزله  بصورت پایلوت در بهاباد

دراین مراسم که “احمد ترحمی ” معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد و مدیران استانی و شهرستانی دستگاههای آموزش و پرورش ، مدیریت بحران ، نوسازی مدارس ، هلال احمر ، اورژانس ، نیروی انتظامی و آتش نشانی حضورداشتند پس از به صدا درآمدن آژیر زلزله دانش آموزان با توجه به آموزش هایی که فراگرفته بودند اقدام به پناه گیری و سپس خروج اضطراری از کلاس های درس نموده و درادامه همزمان با اطفاء حریق به وجود آمده و ایمن سازی به انتقال مصدومان پرداختند .

همزمان دستگاههای امدادی نیز با حضور در مدرسه ریحانه به عنوان کانون مدیریت بحران محله نسبت به برپائی چادرهائی برای ثبت نام پناهجویان ، اسکان اضطراری ، درمانگاه اضطراری ، کمک به افراد کم توان ودراختیار قراردادن اقلام امدادی نمودند .

حضورمدیران بحران ، هلال احمر ، آتش نشانی ، اورژانس و نیروی انتظامی برای تسهیل در روند ارائه خدمات و انجام محوله بلافاصله پس از وقوع زلزله فرضی نیز دراین مانور به نمایش گذاشته شد.

مدیرکل مدیریت بحران استان یزد گفت: بیست و یکمین دوره مانور زلزله با رویکرد مدرسه ایمن جامعه تاب آور امروز همزمان با سراسر کشور در ۱۱۰ مدرسه استان یزد برگزار شد.

شاکری شمسی با اشاره به اینکه شهرستان بهاباد روی گسل زلزله قرار دارد افزود: به علت وقوع ۵۰ درصد زلزله‌های استان در این شهرستان، بهاباد به عنوان شهر پایلوت در برگزاری این مانور انتخاب شد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد نیز گفت: بیشترین قشر آسیب پذیر در مواقع زمین لرزه دانش آموزان هستند واینان سفیران انتقال فرهنگ مقابله با خطرات در هنگام زلزله به خانواده‌ها خواهند بود.

دانافر با اشاره به اینکه مانور زلزله باهدف آمادگی، افزایش مهارت‌ها و بالابردن توانایی دانش آموزان در هنگام وقوع بحران و پیشگیری از تلفات انسانی است افزود: دانش آموزان در این مانور با نحوه پناه گیری صحیح، خروج اضطراری، اطفاء حریق، کمک‌های اولیه در هنگام وقوع زلزله آشنا شدند.

وی گفت: دانش آموزان، اقدامات قبل، حین و بعد از زلزله را به صورت عملی مرور کردند.

ترحمی، معاون سیاسی، امنیتی استانداری یزد هم با توجه به غیر استاندارد بودن بسیاری از ساختمان‌ها در استان گفت: باید برای جلوگیری از آسیب‌ها وتلفات احتمالی در مواقع زلزله، به استحکام سازی ساختمان‌ها اقدام شود.

آموزش همراه با تمرین و  اجرای مانور  زلزله در مدارس شهرستان ابرکوه

خلیل اکرمی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان ابرکوه اظهار داشت : به منظور امادگی دانش اموزان در زمان وقوع زلزله ونحوه عمکرد صحیح و همچنین امادگی جهت امدادرسانی مطلوب  به  حادثه دیدگان مانور امدادی همراه با اموزش در دبیرستان ابن سینا ابرکوه  برگزار گردید

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان ابرکوه گفت : با هماهنگی های صورت گرفته مباحثی امدادی همچون پناه گیری,‚خروج اضطراری ,حمل مصدوم ,اقدامات امدادی و کمک های اولیه توسط مربیان امدادی به دانش آموزان آموزش داده تا این عزیزان با آمادگی کامل در حوادث غیرمترقبه شرکت کنند.

 وی عنوان کرد : این مانور بصورت نمادین در دبیرستان نمونه ابن سینا با حضور ۶ امدادگر و ۱۰ نفر از اعضا کانون دانش اموزی این مانور اجرا گردید.

اکرمی تصریح کرد: یکی از اهداف اصلی این مانور تبدیل کردن مدارس به پایگاه امدادی ایمن محلات در موقع حادثه است که طی انجام مانور نقاط ضعف و کمبودهای مدارس از لحاظ سازه‌ای و ایمنی، شناسایی و بررسی شده و دانش آموزان یاد می‌گیرند که چگونه جان خود را حفظ کرده و همچنین به سایر دانش آموزان و اهالی محل کمک کنند.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان ابرکوه خاطرنشان کرد: فراگیری راههای کاهش آسیبهای ناشی از بلایای طبیعی از اهمیت بسزایی برخوردار است لذا باید این آموزشها در جامعه رشد داده شود.

برگزاری بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدرسه خلیج فارس اردکان

جوادکمال آبادی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان اردکان گفت : بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی با شعار «مدرسه ایمن، جامعه تاب آور» همزمان با سراسر کشور در مدرسه خلیج فارس اردکان با حضور اعضا کانون دانش آموزی هلال احمر امدادگران و نجاتگران هلال احمر و دیگر دستگاه های امدادرسان برگزار شد.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان اردکان  هدف از برگزاری این مانور را آگاهی بخشی دانش آموزان و حساس سازی جامعه نسبت به مقوله حوادث طبیعی بویژه زلزله عنوان کرد و آموزش صحیح دانش آموزان و شیوه های مواجهه با حوادث طبیعی همچون زلزله را از برنامه های محتوایی این مانور دانست و افزود: پناه‌گیری ایمن و تخلیه اضطراری صحیح  دو موضوع مهمی است که در این مانور مورد توجه و تاکید مجریان قرار گرفت.

کمال آبادی ابراز امیدواری کرد با برگزاری این‌گونه تمرین ها و مانورها، آمادگی دانش آموزان و آحاد جامعه برای مقابله با حوادث طبیعی از جمله زلزله افزایش یابد و عموم مردم نسبت به ضرورت فراگیری دانش امدادی توجیه و ترغیب شوند.

رییس جمعیت هلال احمر شهرستان اردکان ضمن اعلام آمادگی هلال احمر برای برگزاری دوره های آموزش همگانی کمکهای اولیه; آموزش مباحث امدادی را بهترین مولفه در راستای ایجاد و افزایش آمادگی جامعه برای رویارویی با حوادث احتمالی برشمرد.

گفتتی است این مانور با همکاری جمعیت هلال احمر, اداره آموزش و پرورش, اورژانس و آتش‌نشانی اردکان برگزار شد.

مانور زلزله در مدرسه ابوذر رضوانشهر + تصاویر

عباسعلی کریمی سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان اشکذر در خصوص هدف از برگزاری چنین برنامه هایی در مدارس گفت: این مانور با هدف ارتقای ایمنی و آمادگی در مقابله با بلاهای طبیعی نظیر زلزله و همچنین کاهش آسیب پذیری خطرات ناشی از آن، اجرای مانور زلزله در سطح مدارس بسیار ضروری و لازم است.

وی افزود: بیست و یکیمین مانور ایمنی در برابر زلزله در دبیرستان دخترانه حلیمه اشکذر با شعار «مدرسه ایمن، جامعه تاب آور» با نواخته شدن آژیر زلزله برگزار شد.

سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان اشکذر افزود: آموزش نکات امدادی توسط هلال احمر به دانش آموزان، نحوه پناهگیری و خروج اضطراری و ایمن سازی مناطق تخریب شده از لحاظ انتشار گاز و قطعی برق، آب و تلفن توسط دستگاه های عضو در دستور کار این مانور قرار گرفت.

کریمی تصریح کرد: آمادگی در برابر چنین حوادثی نظیر زلزله سبب می‌شود تا نه تنها تلفات این کاهش یابد بلکه سبب تقویت مهارت‌های فردی و جمعی دانش آموزان خواهد شد.

برگزاری بیست و یکمین مانور سراسری زلزله در شهرستان بافق

فتاحی بافقی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان بافق اظهار داشت : همزمان با سراسر کشور بیست و یکمین مانور سراسری زلزله در مدرسه رضوان بافق برگزار شد.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان بافق از همکاری دستگاه های امدادرسان شهرستان در اجرای این مانور خبر داد.

وی گفت طی هفته گذشته آموزشهای آمادگی در برابر زلزله در مدارس بافق شروع شد و بالاخره همزمان با سراسر کشور مانور زلزله توسط این جمعیت و همکاری سایر دستگاه های امدادی شهرستان به بهترین نحو برگزار شد.

فتاحی بافقی افزود:دانش آموزان در این آموزش ها لزوم آمادگی در برابر زلزله،اقدامات قبل،حین و بعد از زلزله،پناهگیری و خروج ایمن را یاد گرفتند.

 این مقام مسئول در رابطه با مانور زلزله نیز بیان نمود: رأس ساعت ۹:۴۵ صبح با تماس مرکز EUC هلال احمر استان یزد مبنی بر وقوع زلزله تیم ارزیاب هلال احمر بافق به محل برگزاری مانور اعزام و پس از ارزیابی وضعیت ساختمان،آسیب های وارد شده و تعداد مصدومان از تیم های آوار برداری،پیش بیمارستانی،اسکان اضطراری،حمایت روانی(سحر)،حمل مصدوم و همچنین خودروهای نجات و آمبولانس درخواست حضور در محل برگزاری مانور نمود.

وی در پایان از همکاری تمام دستگاه های اجرایی و امدادی از جمله اورژانس ۱۱۵،آتشنشانی،اتفاقات برق،اتفاقات گاز و آتشنشانی شرکت سنگ آهن مرکزی که در این مانور حضور داشتند قدردانی نمود.

برگزاری بیست و یکمین مانور زلزله و ایمنی در مدارس شهرستان تفت

جلیل کهدویی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان تفت اظهار داشت : این مانور با به صدا درآمد آژیر خطر و طی مراحل پناه گیری ، خروج اضطراری و امدادی نجات در مدرسه دخترانه کارودانش سیدالشهداء  و دبستان غیر انتفاعی پسرانه راه اندیشه شهرستان تفت برگزار شد .

کهدویی با اشاره به اجرای مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس گفت : با توجه به خطر بالای زلزله در ایران و اهمیت ارتقای آمادگی مردم به ویژه جوانان و نوجوانان برای مواجهه با اثرات زلزله همه ساله مانور سراسری زلزله و ایمنی با همکاری دستگاه های ذیربط در مدارس کشور برگزار گردید .

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان تفت تصریح کرد ، این مانور با هدف آشنایی دانش آموزان با زلزله و خطرات آن ، کاهش خسارات ناشی از زلزله بوسیله ارتقاء فرهنگ ایمنی و مقاوم سازی ، ایجاد و ارتقای مهارت های فردی و جمعی دانش آموزان و واکنش صحیح و سریع در برابر زلزله و استفاده کاربردی و عملی از آموخته های نظری دانش آموزان برگزار گردید .

وی افزود : امسال  این مانور با تاکید بر فراگیری آموزش های مربوط به زمان قبل ، حین و بعد از وقوع زلزله با مشارکت نجاتگران و امدادگران جمعیت هلال احمر ، اداره آموزش و پرورش ، مدیریت بحران شهرستان ، سازمان آتش نشانی ، شبکه بهداشت و درمان ، اورژانس ، نیروی انتظامی و سایر  دستگاه های مرتبط با به صدا درآمد زنگ زلزله و ایمنی در روز چهارشنبه مورخ ۶ آذر ماه در دو آموزشگاه دخترانه ار و دانش سیدالشهدا و پسرانه راه اندیشه این شهرستان اجرا شد .

مانور ایمنی زلزله در مدارس شهرستان خاتم برگزار شد

حسین نوید سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان خاتم در حاشیه برگزاری مانور. زلزله و ایمنی اظهار داشت: این مانور همزمان با سراسر کشور در مدارس شهرستان خاتم نیز برگزار گردیده است که در شهر هرات نیز این مانور. در مدرسه حمیدیا به صورت پایلوت انجام شد.

سرپرست هلال احمر خاتم گفت: هدف از اجرای این مانور را آشنایی دانش‌‌آموزان با نحوه برخورد مناسب در زمان وقوع حوادث و بلایای طبیعی است.

وی افزود: ارتقای آموزش و سطح آگاهی مردم و دانش‌آموزان و همچنین واکنش سریع هنگام وقوع زلزله و دیگر حوادث غیرمترقبه از جمله دیگر اهداف برگزاری این مانور امدادرسانی بوده است.

نوید خاطرنشان کرد: یکی از اقشار مهم در بحث فرهنگ‌سازی و علم وآگاهی در جامعه دانش‌آموزان هستند لذا برگزاری مانورهای زلزله در مدارس از برنامه‌های مهم برای آشنایی این قشر از جامعه با آموزش‌های لازم در باره برخورد مناسب در زمان وقوع حوادث و بلایای طبیعی است.

وی در پایان از حضور دیگر عوامل اجرایی مانور ستاد هماهنگی مدیریت بحران, پلیس ,آتشنشانی اورژانس مدیریت آموزش و پرورش مدیریت مدرسه و دانش آموزان که در این مانور همکاری داشته اند تقدیر و تشکر نمود.

برگزاری مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس شهرستان میبد

کمال بناء رئیس جمعیت هلال احمر میبد پناه گیری صحیح و خروج اضطراری ایمن را ازجمله مهمترین اهداف این مانور اعلام و بر آمادگی مردم بویژه دانش آموزان در مواجهه با حوادث طبیعی و غیرمترقبه تاکیدکرد.

بنا همچنین با اشاره به برگزاری ۱۰ دوره کمکهای اولیه و امداد و آمادگی در برابر مخاطرات با شرکت بیش از ۲۵۰ نفر از جوانان از ابتدای سالجاری تاکنون، از استمرار برگزاری دوره ها برای ارتقای سطح دانش شهروندان خبرداد.

گفتنی است در برنامه مانور امروز جمعی از مسئولان شهرستان ، امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر ، پرسنل اورژانس و آتش نشانی و جمعی از دانش آموزان و کادر آموزشگاه امام حسین ع حضور داشتند.