اجرای بیست‌ویکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی با محور «مدرسه ایمن، جامعه تاب‌آور»/ دانش‌آموزان در زمان حوادث، نیروهای امدادی هلال‌احمر هستند

بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی «مدرسه ایمن، جامعه تاب‌آور» صبح امروز با حضور سرپرست سازمان جوانان و مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران در دبیرستان دخترانه ایوب آزاد برگزار شد.

‎به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر، سرپرست سازمان جوانان در این مانور گفت: مانور سراسری زلزله؛ «مدرسه ایمن، جامعه تاب آور» با هدف افزایش تاب آوری جامعه در مدارس کشور برگزار شد تا در زمان وقوع حوادث تا رسیدن نیروهای امدادی به صحنه حادثه، امداد و کمک های اولیه توسط نیروهای محلی ارائه و از میزان تلفات احتمالی کاسته شود.

رضا بامداد اصل افزود: مدارس ایمن در برابر زلزله که از مهمترین امکانات محلات هستند، به عنوان کانون‌های آموزش‌ نحوه مواجهه با مخاطرات در نظر گرفته شده‌اند و در زمان بروز حوادث، دانش آموزان و کادر مدارس بر اساس آموزش هایی که دیده اند با حفظ خونسردی با حادثه برخورد می کنند.

سرپرست سازمان جوانان هلال احمر افزود: مانور سراسری زلزله از چند بخش شامل خروج از محدوده خطر و رسیدن به محل ایمن، خروج از زیر آوار و در نهایت رساندن مصدومان به اماکن امن، ارائه خدمات و کمک های اولیه به مصدومان تشکیل شده است.

وی افزود: در طول سال و در قالب طرح دادرس، دانش آموزان با نحوه پناه‌گیری صحیح، تخلیه اضطراری مدرسه و امدادرسانی به حادثه دیدگان آشنا شده اند و در این مانور توان خود را در زمان بروز حادثه می سنجند.

بامداد اصل آموزش دوره‌های امداد و نجات را از راه‌های اصلی برای مقابله با آسیب‌های زلزله دانست و گفت: این آموزش ها در صورت تمایل به همسایه ها و والدین دانش آموزان نیز ارائه می شود.

دانش‌آموزان؛ نیروهای امدادی هلال احمر در زمان حوادث هستند

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران نیز در این مانور با تاکید بر تاثیر آموزش های نحوه مواجهه با حوادث در کاهش میزان تلفات این حوادث گفت: با انجام تمرین و آمادگی، دانش آموزان می توانند در زمان وقوع زلزله نه تنها جان خود، بلکه جان اطرافیان خود را تا زمان رسیدن نیروهای امدادی از خطرات حفظ کنند. در واقع دانش آموزان در زمان حوادث نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر هستند.

توانمند سازی دانش آموزان در برابر زلزله اولویت آموزش و پرورش است

‎ معاون پژوهشی وزارت آموزش و پرورش نیز گفت: توانمند کردن دانش آموزان در برابر زلزله در اولویت های وزارت آموزش و پرورش است و توانمندسازی دانش آموزان در زندگی فردی و اجتماعی باید در دستور کار نهادهای مرتبط با این حوزره قرار بگیرد.

کریمی افزود: هیچ زمانی برای افزایش تاب آوری دیر نیست، بازخورد توانمندسازی دانش آموزان در مواقع لزوم نه تنها در مدارس بلکه در خانواده و جامعه مشاهده می شود.

امروز شاهد منسجم ترین مانور زلزله بودیم

لطیفی، معاون سازمان مدیریت بحران نیز با تقدیر از وزارت آموزش و پرورش و جمعیت هلال احمر برای تربیت دانش آموزان آماده در برابر مخاطرات، افزود: دانش آموزان، آینده سازان کشور هستند و ایمنی آنها در اولویت کار مسئولان است، پیشگیری و فرهنگ سازی، شاکله های مدیریتی را تشکیل می دهند که در سر لوحه کار وزارت آموزش و پرورش است.

معاون سازمان مدیریت بحران با مطرح کردن این سوال که آیا نباید منازل ما ایمن باشد؟ افزود: متاسفانه ساخت و سازها ایمن نیست. ما این فرهنگ سازی را از مقطع دبیرستان آغاز کرده ایم تا کم کم به دانشگاه و سطح کشور وارد شود. در زلزله بم ۲۵ هزار نفر جان خود را از دست دادند در حالی که زلزله ای با همین قدرت در کشور ژاپن تنها یک مصدوم در پی داشته است.

مانور زلزله بزرگ‌ترین رویداد همگانی ایمنی است/ هلال احمر در حوزه آموزش همگانی موفق عمل کرده است

معاون فعالیت های سازمان دانش آموزی وزارت آموزش و پرورش نیز در این مانور گفت: امروز، بزرگ‌ترین رویداد همگانی ایمنی است و همزمان، ۱۴ هزار دانش آموز در ۱۱۰ مدرسه در سراسر کشور، آمادگی در برابر زلزله را آموزش دیده و تمرین می کنند. ما در آموزش و پرورش به دنبال این رویداد هستیم که آموزش های تئوری آمادگی در برابر مخاطرات را در دو روز خلاصه کنیم و دانش آموزان زمان بیشتری را به تجربه مهارت های کاربردی بپردازند.

دهقانی با تاکید بر ضرورت اجرای مانورهای متعدد در طول سال به منظور آماده سازی دانش آموزان برای مواجهه با زلزله  گفت: جمعیت هلال احمر یکی از ارگان های امدادی است که تاکنون در حوزه آموزش همگانی امداد و نجات موفق عمل کرده است. امروز ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار دانش آموز در مانور زلزله مشارکت داشتند که باید این دانش آموزان تجربیات خود را به ۱۴میلیون دانش آموز دیگر منتقل کنند.

کنار مدرسه ایمن جامعه ایمن را داریم

رئیس پژوهشگاه زلزله نیز در این مانور گفت: پژوهشگاه در ۳۰ سال خدمت خود توانسته است به مدارس، دانشگاه ها، کتاب ها، حوزه صوتی و تصویری و … وارد شود و مانور امروز تنها نمونه ای از فعالیت های این پژوهشگاه است.

جعفری افزود: کشور ایران جزو کشورهای حادثه خیز است و باید برای جلوگیری و کاهش آسیب های این حوادث و سوانح در سراسر کشور، فرهنگ سازی های لازم صورت گیرد تا بتوانیم شاهد ساخت و ساز و توسعه ایمن در کشور باشیم .

این مانور با مشارکت وزارت کشور سازمان مدیریت بحران کشور، وزارت آموزش و پرورش، سازمان دانش آموزی، وزارت علوم پژوهشگاه زلزله، سازمان امداد و نجات و جوانان جمعیت هلال احمر، سازمان صدا و سیما، شهرداری تهران، سازمان مدیریت بحران شهر تهران، اورژانس و آتش نشانی و خدمات ایمنی برگزار شد.

در حاشیه این مانور رضا بامداد اصل و شاهین فتحی از نحوه عملکرد دانش آموزان در زمان وقوع زلزله احتمالی بازدید کردند و نقاط ضعف و قوت دانش آموزان را در این مانور از نزدیک به آنها گوشزد کردند و گروه سرود ‌دادرس شعر اتحاد را برای حضار اجرا کردند.