سرپرست معاونت پیش دبستانی و دانش آموزی سازمان جوانان هلال احمر:

باید برای توانمند سازی ذهنی و آمادگی اولیه کودکان در مواجهه با خطرات، سرمایه گذاری کرد

سرپرست معاونت پیش دبستانی و دانش آموزی سازمان جوانان کشور گفت: باید در جهت توانمند سازی ذهنی و آمادگی اولیه کودکان در مواجهه با خطرات و حوادث،سرمایه گذاری کرد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان قم، هدایت الله خیاطیان در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه بزرگ «کودک توانای سرزمین من» در محل دائمی نمایشگاه های استان عنوان کرد: تلاش جمعیت هلال احمر در قم جای تقدیر دارد و از مجموعه دوستان که برای اولین بار کاری ابتکاری را انجام دادند قدردانی می کنم.

سرپرست معاونت پیش دبستانی و دانش آموزی سازمان جوانان کشور افزود: توانایی های حاصل از تربیت غنچه های هلال احمر در مهدهای کودک باید به نمایش گذاشته شود، وظیفه ما در سازمان جوانان و هلال احمر در قبال کودکان سنگین است و باید در جهت توانمند سازی ذهنی و آمادگی اولیه کودکان در مواجهه با خطرات و حوادث، سرمایه گذاری کرد.

وی تصریح کرد: اینکه این کار برای اولین بار به صورت میدانی انجام شده است جای تقدیر دارد و باید به الگوئی کامل تر در سطح کشور تبدیل شود.

خیاطیان بیان کرد: یکی از زیباییهای نمایشگاه برپایی غرفه مربوط به جامعه المصطفی بود که نشان می دهد به نوعی فعالیت های هلال احمر قم را بین المللی کرده ایم و از این کانال فعالیت ها را به سایر کشورها منتقل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: نمایشگاه برای اولین بار است که برپا می شود و حتما دچار نقاط ضعفی نیز می باشد اما اصل برنامه و و همت بلند برای انجام چنین کاری دارای اهمیت زیادی است.

سرپرست معاونت پیش دبستانی و دانش آموزی سازمان جوانان کشور بیان کرد: با همه موانع و مشکلاتی که وجود دارد همت دوستان موجب شود،حرکت های پویا و زنده ای در جمعیت هلال احمر شکل بگیرد.

وی گفت: رویکرد کشور ما در حوزه آموزش صرفا این است که به صورت کلاسیک برخی از مفاهیم را منتقل کنیم و حتی وقتی سخن از مهارت به میان می‌آوریم به دانش آموز به طور عملی نمی گوئیم توانمندی و مهارت چیست.

خیاطیان افزود:در حالی که هدف از مهارت،این است فرد در وجود خودش و رفتارش توانمند شود و بداند با مسائل مختلف چگونه مواجه شود، این رویکردی که در هلال احمر داریم و برایش برنامه ریزی می شود به دنبال این هستیم در عمل، مهارت ها به حوزه های مختلف مدارس و دانشگاه منتقل شود.

وی بیان کرد: در این باره باید به غنچه های هلال و دانش آموزان آموزش دهیم و به صورت عملی بیاموزند چگونه با مسائل برخورد کننند و با تمرین های مختلف بتوانند به صورت شعار نمایشگاه دربیایند و کودکان توانای سرزمین من شوند.

سرپرست معاونت پیش دبستانی و دانش آموزی سازمان جوانان کشور تصریح کرد: مجموعه برنامه هایی که از گذشته و دهه ۹۰ در سازمان جمعیت هلال احمر آغاز شده بر اساس توانمندسازی است و این برنامه ها به صورت غنی شده دنبال می شود.

وی گفت: یکی از طرح‎ها طرح دادرس است که در سطح کشور برگزار می شود و در سایر رویکردها به صورت مهارتهای استاندارد تعریف می کنیم و با هماهنگی آموزش و پرورش و بهزستی دنبال این هستیم در مراکز دبستانی و مدرسه و مهدهای کودک،این برنامه ها را اجرایی کنیم.

خیاطیان افزود: بخشی از فعالیت‌های تعریف شده در بحث اعتباری این است که به برنامه‌های ابتکاری استان‌ها بپردازیم، برنامه ای که اگر توفیق باشد سال بعد دنبال می شود و طرح اش در حال تدوین است که برگزاری جشنواره طرح های برتر استان ها در حوزه دبستانی و پیش‌دبستانی و دانش آموزی و مهدکودک هاست.

وی عنوان کرد: طرح مساله این گونه است استان‌هایی که طرح‌های ابتکاری انجام داده اند این طرح ها را در مراحلی به جشنواره کشوری معرفی کنند و در سطح کشوری آثار برتر انتخاب می‌شوند و استان و عوامل اجرایی و طراحان تشویق می شوند،امید است مسئولان نیز یاری گر مجموعه با استفاده از طرح‌های خلاقانه و ابتکاری و هدفمند باشند.

یادآور می شود؛ معاونت امور جوانان جمعیت هلال احمر استان قم همزمان با هفتادودومین سالروز تأسیس سازمان جوانان نمایشگاه بزرگ “کودک توانای سرزمین من” با محوریت معرفی فعالیت های اعضای کانون های غنچه های هلال احمر برگزار کرد.