حمایت روانی تیم‌های سحر آذربایجان شرقی از کودکان مناطق زلزله‌زده

معاون سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر آذربایجان شرقی گفت: پس از وقوع زلزله در بخش ترکمنچای تیم‌های حمایت روانی استان آذربایجان شرقی در قالب تیم سحر، حمایت روانی از کودکان و نوجوانان این منطقه را آغاز کرده و در کنار داوطلبان و امدادگران جمعیت هلال‌احمر مشغول ارائه خدمات حمایتی هستند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی؛ محمد بابازاده افزود: پس از وقوع زلزله در روستاهای شهرستان میانه و سراب تیم ۲۲ نفره سحر استان که در رشته‌‌های روانشناسی و علوم تربیتی تخصص دارند، برای تسکین آلام روحی و روانی آسیب دیدگان به منطقه اعزام شدند.

وی گفت: آسیب‌روانی پس از بروز حوادث طبیعی می تواند اثر مخربی در زندگی فردی و اجتماعی آسیب دیدگان ایجاد کند و گاه این افراد تا چند سال باید تحت پوشش تیم‌های حمایت روانی قرار بگیرد. تیم حمایت‌روانی سازمان جوانان استان آذربایجان شرقی با هدف کاهش آسیب‌های روانی پس از وقوع زلزله ۵.۹ ریشتری آذربایجان وارد مناطق زلزله‌زده شده و حمایت روانی از افراد آسیب دیده را شروع کردند.

معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر استان آذربایجان شرقی گفت: با توجه به اینکه کودکان و نوجوانان،‌ آسیب‌ پذیرترین افراد جامعه به ویژه در مواقع بحران هستند و به عنوان سرمایه اجتماعی و آینده سازان کشور محسوب می شوند، سلامت روانی آنها تضمین کننده آینده روشنی برای اجتماع است.

وی افزود: اعضای تیم سحر که متشکل از جوانان هلال‌احمر آذربایجان شرقی با مهارت‌های روانشناسی هستند؛ به همراه عمو مهربان، مجری برنامه‌های کودک صدا و سیما در مناطق زلزله زده‌ آذربایجان شرقی؛ فعالیت‌های متنوع و شاد برای کودکان اجرا و بسته‌های کمک آموزشی، لوازم التحریر، بازی و جعبه کمک‌های اولیه توزیع کردند. جوانان هلال‌احمر استان آذربایجان شرقی در قالب تیم‌های سحر در ابتدا با انجام تست PTSD از کودکان و سنجش میزان استرس وارد شده به آنان، برای کاهش عوارض ناشی از بحران زلزله به فعالیت پرداختند.