هفتاد و دو سال بشر دوستی
لحظه لحظه، زمان می گذرد تا ما را به روزی برساند که سازمانی بشردوست پدید آمد، سازمانی با ارزش هایی مقدس، همچون خدمت، ایثار و از خود گذشتگی، سازمانی جوان که در آسمان سزمینی به نام ایران با جلوه ای از رنگ های زیبا، حکایت از مهر و نیکی بی پایان به بشر داشت.

ایام می گذرند و کم کم به ۱۴ آبان ماه نزدیک می شویم، ماهی که سرآغاز کاشت نهالی تنومند بود، نهالی که اینک در آستانه ی هفتاد و دومین سال ایستادگی به مدد همراهی جمع جوانان خدمت توام با مهربانی را به بشر هدیه می کند.
سال ۱۳۲۶هجری شمسی بنا به درخواست جمعیت وقت و تصویب اساسنامه آن با همکاری وزارت فرهنگ و هنر (آموزش و پرورش) بذر نهالی سبز به نام سازمان جوانان در زمین ایران، سرزمینی بشردوست، کاشته شد.
جمعیت هلال احمر بزرگترین سازمان مردم نهاد و بشردوست کشور محسوب می شود و به عنوان نخستین پاسخگو در سوانح و حوادث، وظایف و عملکرد آن برای همگان مشهود است، سازمان جوانان هم آمد تا به وسعت این جمعیت بیفزاید.
سازمان جوانان، باخانه های جوانان  فعالیت های بشردوستی خودرا آغاز کرد، فعالیت های که در حال حاضر میلیون ها جوان ایرانی در گوشه، گوشه این مهین پهناور، به عشق وطن و کمک به همنوع در حال انجام خدمت هستند.
بشردوستی عبارتست از اصول اخلاقی که مرتبط با نیکوکاری، مهربانی، همدردی نسبت به همه مردم جهان است مفهومی که قدمتی به طول تاریخ دارد و عمر سازمان جوانان دارد.
نیکوکاری، مهربانی و همدردی، تسکین آلام بشری و… مفاهیمی ارزشمند هستند که سالها در فعالیت های سازمان جوانان لمس و احساس شد، مفاهیمی ارزشمند که میلیون ها جوان ایرانی امروز در حال گسترش فعالیت هایی با طعم این مفاهیم انسانی هستند.
امروز سازمان جوانان پس از گذر سال ها و تغییر عناوین متعدد در مجموعه خود، با تکیه برسالیان دراز خدمت و سابقه درخشان در قالب هزاران کانون جوانان در نقاط مختلف کشور از غنچه های نونهال تا دانشجویان دانشگاه ها، مدارس، شهرها و روستاها سهم به قابل بسزایی در تربیت و ساماندهی جوانان ایفا کرده است.
سازمان جوانان با توجه به وظایف و استراتژی های در دستور کار، سهم غیر قابل انکاری در مجموعه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران دارد، در حالی که جایگاه و نقش این سازمان در تحقق اهداف هلال احمر نقشی بی بدیل است.
با گذشت بیش از ۱۵۳ سال از تشکیل نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در جهان، به دلیل وجود اصول و ارزش های والای انسانی این سازمان و همچنین عملکرد و جایگاه خوب سازمان جوانان شاهد حضور خیل عظیمی از جوانان کشور با عضویت و فعالیت در این سازمان  مردم نهاد هستیم و این قدمت و فعالیت های جوانان در راستای ارزش های مقدس است که همگان را به سمت خود جذب می کند.
سازمان جوانان هلال احمر پس از ۷۱ سال خدمت صادقانه و بی منت  در حالی وارد ایستگاه ۷۲ می شود که در حال حاضر با تکیه بر دانش، تخصص و مسئولیت پذیری جوانان خود می کوشد جوانانی تربیت کند که مدیرانی توانمند برای آینده ایران اسلامی باشند، جوانانی که با روحیه ایثار و شهادت می کوشند تا با تاسی از بیانات رهبری معظم، انقلاب و اهداف سازمان جوانان نقشی هر چند کوچک در راستای فعالیت های بشردوستانه ایفا نمایند.
سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به عنوان قدیمی ترین تشکل فعال در امور جوانان در حال حاضر به عنوان یکی از قویترین نهادهای مرتبط با جوانان درسطح کشوراست. سازمانی که همیشه خودرا در مقابل فرزندان ایران اسلامی مسئول دانسته و همیشه در تکاپوی آن است که بستر مناسبی برای فعالیت و خدمت جوانان فراهم کند.
برگزاری هزاران فعالیت و برنامه های متعدد، کسب افتخارات فراوان در طول این سال ها، سازمان جوانان هلال احمر را به سازمان نخست کشور در حوزه جوانان تبدیل کرده است.
و امروز سازمان جوانان با کسب تخصص و تجربه های ارزشمند، به عنوان یک سازمان توسعه یافته می کوشد تا به قلعه های رفیع خدمت صعود کرده و به اهداف کلان و در دستور کار جمعیت دست یابد.

مهرداد احمدی